Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedni tłuszcz to podstawa zdrowszego smażenia

Anastazja Bezduszna
123rf
Chrupiące i aromatyczne dania z patelni kuszą smakiem i zapachem, któremu trudno się oprzeć. Jednak bardzo ważne dla naszego zdrowia jest by smażone potrawy były przygotowywane we właściwy sposób i na odpowiednim tłuszczu.

Naleśniki, placki ziemniaczane, kotlety schabowe. Te oraz wiele innych pyszności możemy przygotować w łatwy sposób. Technika smażenia, czyli proces obróbki termicznej żywności w środowisku tłuszczu, jest jednym z najpopularniejszych sposobów na przyrządzanie różnych dań. Przygotowywanie potraw na patelni sprawia, że żywność nabiera charakterystycznego smaku, którego nie zastąpi gotowanie czy duszenie. Tylko wtedy będziemy się mogli cieszyć ze smacznego posiłku.

Na czym smażyć
W pierwszej kolejności musimy wybrać rodzaj tłuszczu, na którym będziemy smażyć. Jednym z najzdrowszych tłuszczów nadających się do smażenia jest ten zawarty w oliwie z oliwek znanej głównie w kuchni śródziemnomorskiej. Sprawdza się ona doskonale także w polskich warunkach.

- W składzie oliwy przeważają kwasy jednonienasycone, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Pełnią one rolę ochronną w profilaktyce miażdżycy, chorób serca, nowotworów, oraz obniżają poziom złego cholesterolu – mówi Marzena Grząbkowiak, dietetyk.

Oliwa posiada charakterystyczny aromat bardzo ceniony przez smakoszy. Dlatego świetnie sprawdza się na zimno, np. do sałatek. Jednak posmak, który pozostawia na smażonych potrawach nie wszystkim odpowiada. Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie tzw. oliwy północy, czyli dobrze nam znanego oleju rzepakowego. Oprócz tego, że jest on równie zdrowy co oliwa, jego dodatkową zaletą jest to, że nie zdominuje on smaku usmażonych potraw.

- Olej rzepakowy zawiera kwasy jednonienasycone podobne do tych w oliwie z oliwek. Dzięki temu nie zmienia on właściwości pod wpływem wysokich temperatur. Warto go stosować nie tylko do smażenia, ale również do sałatek czy do duszenia. Dodatkowo jest wyjątkowo niedrogim olejem – mówi Aleksander Szałajko z Z.T. „Bielmar”.

Czego unikać
Smażenie odbywa się w temperaturze od 150 do 180 °C, dlatego też nie każdy rodzaj tłuszczu nadaje się do tej czynności. Zdecydowanie nie powinniśmy wykorzystywać do tego celu margaryn miękkich, które choć znakomicie sprawdzają się do smarowania pieczywa, nie są przystosowane do procesu obróbki cieplnej. Nie wybierajmy również masła, ponieważ ma ono zbyt niską temperaturę rozkładu, co podczas długiego smażenia, np. mięsa jest niekorzystne dla smaku i wartości odżywczych potrawy.

– Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na temperaturę dymienia tłuszczu na którym smażymy. Im jest ona wyższa, tym zdrowiej dla naszego żołądka. Do potrawy nie przedostają się wówczas substancje powstające w procesie rozkładu tłuszczu, a są one szkodliwe – podkreśla Grząbkowiak.

Jak smażyć
Odpowiedni tłuszcz wykorzystywany do przygotowania dań na patelni to podstawa. Warto jednak też przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących samego procesu smażenia.
Po pierwsze smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu i tylko raz, gdyż jego wielokrotne używanie powoduje wytwarzanie się substancji szkodliwych dla naszego organizmu, jak np. wcześniej wspomniana akroleina. Dodatkowo smażone potrawy będą zdrowsze, jeśli użyjemy patelni pokrytej śliskim teflonem. Dzięki temu unikniemy przypaleń. Z tego powodu najlepiej wybrać patelnię z grubym dnem, w której równomiernie rozchodzi się ciepło. Pamiętajmy, że przygotowując mięso, zawsze kładziemy je na rozgrzany tłuszcz. Dzięki temu na jego powierzchni zetnie się białko i powstanie skórka, która sprawi, że pozostanie ono soczyste
w środku i nie wciągnie tłuszczu. Praktycznym rozwiązaniem jest także wykorzystanie papierowych ręczników, które pozwalają usunąć nadmiar tłuszczu z potrawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski