Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Eneą?

Monika Kaczyńska
Związkowcy spoglądają niechętnie na prywatyzację Enei
Związkowcy spoglądają niechętnie na prywatyzację Enei Sławomir Seidler
3 listopada do północy miały się wyjaśnić dalsze losy prywatyzacji Enei. Do tego czasu Ministerstwo Skarbu zapewniło wyłączność na rozmowy o przejęcie 51 proc. akcji Kulczyk Holding.

Minęły jednak już prawie dwa tygodnie i nadal nie wiadomo, kto przejmie od Skarbu Państwa akcje jednej z największych grup energetycznych. Ministerstwo nabrało wody w usta.

- Proces trwa i do tego czasu nie będziemy niczego komentować - powiedział Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu. Czy to oznacza, że rozmowy z Kulczyk Holding nadal są prowadzone, czy też ministerstwo skorzystało z furtki, jaką sobie zostawiło i rozpoczęło rozmowy z innymi inwestorami? - Niczego nie potwierdzam ani niczemu nie zaprzeczam - mówi Wewiór.

Choć przejęcie 51 procent akcji Enei przez zarejestrowaną w Luksemburgu spółkę należącą do Jana Kulczyka wydawało się być bardzo blisko - sprawy wydają się komplikować. Mimo że jak nieoficjalnie wiadomo, Kulczyk Investments oferował Skarbowi Państwa ponad 25 zł za jedną akcję Enei (a taką cenę Ministerstwo Skarbu chciało uzyskać), niewątpliwie sfinalizowaniu transakcji zaszkodziła pogłoska o wykorzystaniu do sfinansowania zakupu akcji Enei pieniędzy należących do jednego z libijskich funduszy inwestycyjnych. Choć Jan Kulczyk stanowczo zaprzeczył, to jednak rozmów nie sfinalizowano. Dlaczego? Potencjalne strony transakcji na ten temat milczą. Jak dowiedział się nieoficjalnie "Głos Wielkopolski", nic nie jest jeszcze przesądzone. Podobno rozmowy z Kulczyk Investments wciąż trwają, a Ministerstwo Skarbu dało sobie czas na ich kontynuację mniej więcej do końca miesiąca, to jednak bierze pod uwagę możliwość, że prywatyzacja Enei się opóźni i wbrew zapowiedziom nie zamknie w tym roku.

Taki scenariusz byłby bardzo prawdopodobny, gdyby rozmowy z Kulczyk Investments skończyły się fiaskiem, konieczne byłoby dokonanie ustaleń z kolejnym inwestorem. To mogłoby potrwać, zwłaszcza że kolejną firmą, która przeszła wraz z Kulczyk Investments do ostatniego etapu rozmów jest francuski GDF Suez. Przeciwko sprzedaniu akcji Enei tej akurat firmie stanowczo sprzeciwiały się związki zawodowe Enei, do których należy 80 procent załogi. Gdyby więc ministerstwo chciało przeforsować tę koncepcję, musiałoby się liczyć z protestami pracowników Enei, jak i być może z koniecznością wynegocjowania dla nich dodatkowych gwarancji. A to oznacza, że do podpisania umowy raczej nie doszłoby w ciągu kilku dni.

Kolejny powód, dla którego Ministerstwu Skarbu przestało się spieszyć to fakt, że sprzedaż Energi spowodowała osiągnięcie wpływów prywatyzacyjnych do budżetu na poziomie 25 mld. zł, a tyle było zaplanowane na ten rok. Część związkowców z Enei wiąże z tym nadzieję, że rząd jeszcze raz rozważy ich argumenty i być może koncepcję prywatyzacji zmieni.

- Minister Grad jest skutecznym akwizytorem - twierdzi Janusz Śniadecki z Kolegium Związków Zawodowych Grupy. - Tyle że wszystko mu jedno, co sprzedaje. A energetyka jest specyficzną branżą, od której zależy cała gospodarka. Dlatego uważamy, że państwo nie powinno tracić nad nią kontroli. Chcę podkreślić, że nie jesteśmy przeciwni prywatyzacji, by inwestować w rozwój energetyki ani temu, żeby z niej zasilać budżet, ale chodzi o to, by nie narażać przy tym bezpieczeństwa państwa. Powtarzamy to od dawna, choć jak dotąd nikt nas nie chce słuchać - dodaje.

Czy wysłucha teraz? Na razie nic nie wskazuje na to, by ministerstwo rozważało prywatyzację Enei przez giełdę, przy zachowaniu pakietu kontrolnego, za czym opowiadają się związki. Jeśli jednak i Kulczyk Investments, i GDF Suez ostatecznie wypadnie z gry, prywatyzację Enei do końca 2011 roku będzie można uznać za sukces.

Wszystkie akcje w jedne ręce?

Nieoficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Skarbu oczekuje od przyszłego inwestora przejęcia 100 proc. walorów spółki.
Oznaczałoby to konieczność odkupienia prawie 21 proc. akcji od drobnych udziałowców i 18, 67 proc. akcji od Vatennfalla. Łącznie więc chętny na Eneę musi mieć do dyspozycji ok. 11 mld złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski