Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Jankowiak zwyciężył w plebiscycie "Jak oni rządzili?"

Paulina Jęczmionka
Wojciech Jankowiak zdobył 886 punktów i wygrał plebiscyt
Wojciech Jankowiak zdobył 886 punktów i wygrał plebiscyt Janusz Romaniszyn
Plebiscyt "Jak oni rządzili?" dobiegł końca. Przez pięć tygodni czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" i portalu naszemiasto.pl oceniali dotychczasową działalność wielkopolskich władz. Łącznie oddano ponad 17 tysięcy głosów. Zwycięzcą okazał się Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Otrzymał on w sumie 886 punktów.

Walka o zwycięstwo w plebiscycie trwała do ostatniego dnia. W ciągu pięciu tygodni pozycja lidera zmieniała się kilkanaście razy. Najczęściej zajmował ją Andrzej Strażyński, wójt Dopiewa i Zofia Springer, burmistrz Mosiny. Jednak w ostatnich dniach głównymi kandydatami do zwycięstwa stali się: Jan Grabkowski, starosta poznański i wicemarszałek Wojciech Jankowiak. I to ten ostatni, rzutem na taśmę, zwyciężył.

- Pierwsze miejsce przy tak dużej rywalizacji daje ogromną satysfakcję - przyznaje Wojciech Jankowiak. - 971 pozytywnych głosów to naprawdę dużo, ale przyznam, że martwi mnie 91 ocen negatywnych. Muszę się zastanowić, co przez ostatnie cztery lata zrobiłem źle. I na pewno będę dążył do poprawy. A swoje zwycięstwo traktuję jako potwierdzenie, że władze muszą być otwarte na społeczeństwo. Chodzi o to, by często z ludźmi rozmawiać, wszystkich traktować na równi, do każdego problemu podchodzić poważnie. Mam nadzieję, że wynik plebiscytu przełoży się w niedzielę na wynik w wyborach - dodaje wicemarszałek.

Wojciech Jankowiak, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełni funkcję wicemarszałka województwa wielkopolskiego od 2007 roku. Zajął to stanowisko po wyborach parlamentarnych, w których dotychczasowy wicemarszałek - Józef Racki - został wybrany do Sejmu. Wcześniej, od 2001 r. do 2003 r., Jankowiak był wicewojewodą. Później przez trzy lata pełnił funkcję dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

Drugie miejsce w plebiscycie "Jak oni rządzili?" zajął Jan Grabkowski, starosta poznański od 2002 roku. Wcześniej, od 1998 r. pełnił obowiązki wicestarosty. W naszym rankingu Grabkowski zdobył łącznie 805 punktów. Otrzymał 844 głosy na tak i 39 ocen negatywnych. Z kolei trzecią pozycję zajął Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Funkcję tę pełni od 2005 roku. Wcześniej był m.in. sekretarzem gminy Suchy Las i pełnomocnikiem wojewody. Od 1998 r. zasiadał w radzie powiatu, a od 2002 r. był także wicestarostą. W ciągu pięciu tygodni zdobył w plebiscycie 721 punktów.

Jednak prawdziwym rekordzistą okazał się Andrzej Strażyński, wójt Dopiewa. Łącznie otrzymał on aż 6182 głosy. Po zestawieniu ocen pozytywnych (3426) i negatywnych (2756), Strażyński uzyskał 670 punktów i zajął czwarte miejsce w plebiscycie. Jego konkursowa rywalka - Zofia Springer - ostatecznie, z 536 punktami, zajęła piąte miejsce.

Najwyżej oceniona dziesiątka:
Wojciech Jankowiak 886 pkt.
Jan Grabkowski 805
Marek Woźniak 727
Andrzej Strażyński 683
Zofia Springer 536
Arkadiusz Błochowiak 375
Adam Woropaj 242
Michał Chojara 188
Leszek Wojtasiak 182
Stanisław Martuzalski 164
Obok zwycięzców, w trakcie trwania plebiscytu, utworzył się także ranking najgorzej ocenianych samorządowców w Wielkopolsce. W tym przypadku największym przegranym okazał się Bartosz Derech, wójt Rokietnicy. Łącznie otrzymał on 314 punktów na minusie i zdecydowanie wyprzedził pozostałych źle ocenianych samorządowców. Drugie miejsce w negatywnym rankingu zajął Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, który zakończył plebiscyt z 90 punktami na minusie. Z kolei trzecim najgorzej ocenianym samorządowcem jest Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka (71 pkt. na minusie).

W całym plebiscycie najwięcej ocen wystawiono przedstawicielom władz powiatu poznańskiego. Tu łącznie wysłano ponad 10 tysięcy SMS-ów. Kolejnymi najchętniej ocenianymi osobami byli członkowie zarządu województwa (ponad trzy tysiące głosów). Oceny chętnie wystawiali także mieszkańcy powiatu szamotulskiego (705 SMS-ów) i śremskiego (356 ocen).

I to właśnie w tym ostatnim rozegrał się prawdziwy wyścig. O pierwsze miejsce w powiecie zawzięcie walczyli trzej samorządowcy: Tadeusz Waczyński, starosta śremski, Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Henryk Litka, burmistrz Dolska. Ostatecznie, z wynikiem 107 pkt. w powiecie śremskim zwyciężył Henryk Litka. Na drugim miejscu uplasował się Adam Lewandowski (92 pkt.).

Mieszkańcy czterech z 31 wielkopolskich powiatów ocenili swoje władze jednoznacznie pozytywnie. W powiecie gostyńskim, kolskim, rawickim oraz tureckim nie wystawiono bowiem ani jednej negatywnej oceny. Z kolei mieszkańcy powiatu kaliskiego podsumowali swoich samorządowców zdecydowanie negatywnie. Na 214 głosów aż 151 to oceny na nie.
Negatywne oceny otrzymali także przedstawiciele powiatu złotowskiego.

Pięć tygodni wystawiania ocen
Plebiscyt "Jak oni rządzili?" rozpoczął się 11 października.
Przez pięć tygodni czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" i portalu naszemiasto.pl mogli wystawiać indywidualną ocenę każdemu wielkopolskiemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi, staroście, a także członkowi zarządu województwa. Plebiscyt miał być podsumowaniem ich 4-letniej, dobiegającej końca, kadencji. Wystarczyło wysłać SMS na tak, jeśli ocena miała być pozytywna lub na nie, jeśli źle oceniano działalność danego samorządowca. Dodatkowo, na stronie internetowej można było każdemu przedstawicielowi władz wystawić dłuższy, pisemny komentarz.

Dokładna lista zwycięzców i przegranych z każdego powiatu w dzisiejszym wydaniu Polski Głosu Wielkopolskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojciech Jankowiak zwyciężył w plebiscycie "Jak oni rządzili?" - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski