Klincz na stadionie Warty

  Klincz na stadionie Warty

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Z jednej strony nowoczesna, na światowym poziomie architektura Starego Browaru, z drugiej - ruiny stadionu Warty i targowisko przy Bema z epoki raczkującego wolnego rynku. I nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie cokolwiek się zmieni. Sytuacja jest patowa.
  Miasto upiera się, że te tereny mają służyć wyłącznie celom sportowo-rekreacyjnym. Z kolei duńska firma TK Development przekonuje do budowy tutaj osiedla Nowa Wilda. Najchętniej jednak inwestor pozbyłby się pechowej działki, podrzucając to kukułcze jajo komuś innemu. Problem w tym, że chętnych - brak. Trudno bowiem zbić kokosy na rekreacji.

  - Cały czas próbowali sprzedać prawo do użytkowania wieczystego tego terenu - mówi Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania.
  - Potencjalni klienci pojawiali się w Urzędzie Miasta. Prowadziliśmy z nimi rozmowy. Ostatnie odbyły się kilka miesięcy temu. Teraz niewiele się dzieje. Przełomu w sprawie nie ma, ponieważ każda firma będzie miała problem z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy tej działki.

  Poznańskie władze mają świadomość, że z tego powodu jest to kula u nogi duńskiej spółki. Tym bardziej, co podkreślają przedstawiciele magistratu, miasto nie odkupi tego terenu.

  Duńczycy prawo do użytkowania wieczystego terenu, na którym znajduje się zdewastowany stadion Warty i targowisko przy ulicy Dolna Wilda, nabyli od klubu Warta Poznań. Jak się z czasem okazało, kupili kota w worku. Kolejne propozycje zagospodarowania tego obszaru były odrzucane przez władze Poznania. Choć w 2006 roku wydawało się, że inwestor jest bliski sukcesu. Ówczesny radny Andrzej Grzybowski przygotował projekty uchwał o przystąpieniu do sporządzenia planów dla trzech obszarów południowego klina zieleni. Komisja Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, która je opiniowała, postanowiła wyłączyć z nich stadion Warty i targowisko przy ulicy Dolna Wilda.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo