Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biuro Interwencji Onkologicznej w Poznaniu rozpoczyna działalność

Paulina Jęczmionka
We wtorek - Światowy Dzień Walki z Rakiem - Społeczna Fundacja Ludzie dla Ludzi, która wspomaga chorych na raka, uruchomi Biuro Interwencji Onkologicznej w Poznaniu. Nowy serwis internetowy będzie sposobem na szybszą diagnostykę i skorzystanie z fachowej pomocy lekarzy.

Biuro Interwencji Onkologicznej w Poznaniu to pierwszy na taką skalę serwis internetowy konsultacji medycznych w Polsce. Osoby chore na raka lub te, u których nowotwór jest podejrzewany, mogą przez internet poradzić się poznańskich specjalistów m.in. z dziedziny onkologii, radiologii, chirurgii czy chemioterapii. O pomoc mogą tu również prosić sami lekarze. A wszystko po to, by przyspieszyć diagnozę, a tym samym leczenie.

- Czas diagnostyki i moment rozpoczęcia leczenia jest w Polsce, niestety, niepotrzebnie wydłużony - mówi dr Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów OPEN w Poznaniu oraz szef Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi. - Podstawowym problemem pacjentów jest z jednej strony, utrudniony dostęp do placówek leczniczych, a z drugiej, czas i skuteczność diagnostyki. Na diagnozę czeka się bowiem od dwóch do nawet 12 miesięcy. Podejmuje więc wyzwanie i chcemy tę rzeczywistość zmienić.

Pacjent, który wykrył u siebie niepokojące objawy, czeka na przyjęcie do lekarza albo ma wątpliwości dotyczące prowadzonej diagnostyki może wejść na serwis Biura Interwencji Onkologicznej (www.onkolodzy.net) i w krótkiej ankiecie opisać swoją sprawę. W ciągu 48 godzin odpowie mu lekarz - specjalista z poznańskiego OPEN. I - w zależności od potrzeby - zaproponuje badania, które należy wykonać, zasugeruje najbardziej prawdopodobną diagnozę i sposób leczenia, wskaże, gdzie w danym miejscu zamieszkania można szukać fachowej pomocy. Przekazane informacje, dzięki nadanemu przez system numerowi ID, będą widoczne tylko dla danego pacjenta. Twórcy serwisu internetowego podkreślają jednak, że Biuro Interwencji Onkologicznej ma pomagać, podpowiadać, a nie - zastępować wizytę u lekarza.

- Odkąd prowadzimy kampanię "Policzmy się z rakiem" na naszym forum internetowym pojawiają się dziennie cztery tysiące nowych osób - mówi dr Dariusz Godlewski. - Opisują tam swoje problemy, wątpliwości, osobiste dramaty. Biuro Interwencji Onkologicznej jest odpowiedzią na to. Znamy wiele przypadków chorych na raka w Wielkopolsce, ale i całej Polsce, którzy długo nie mogli usłyszeć diagnozy, bo brakowało np. jednego dodatkowego badania. Diagnostyka nowotworów jest bowiem bardzo złożona i przy nietypowym przebiegu lekarze pierwszego kontaktu, którzy nie specjalizują się w onkologii, mogą mieć problem z diagnozą.

Dlatego do Biura Interwencji Onkologicznej mogą też zgłaszać się lekarze. Czy ci, do których pacjent uda się z podpowiedziami specjalistów z OPEN, wezmą je pod uwagę? Dr Godlewski podkreśla, że ma nadzieję na pozytywne reakcje i współpracę środowiska. I dodaje, że docelowo chciałby, aby fundacja mogła finansować prywatne badania pacjentów, którzy na badanie w ramach pieniędzy z NFZ muszą czekać za długo.

Biuro Interwencji Onkologicznej w Poznaniu. Co myślicie o pomyśle? Piszcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski