Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysły na Golęcin - stowarzyszenie chce tam inwestować

Bogna Kisiel
Golęcin z lotu ptaka
Golęcin z lotu ptaka aerofoto-kaczmarczyk.com
Do POSiR-u wpłynęła koncepcja na zagospodarowanie Golęcina. Złożyło ją Stowarzyszenie Sportowe "Park Tenisowy Olimpia". - Jest to koncepcja na cały obiekt - twierdzi Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR. - Stowarzyszenie akceptuje żużlowy projekt "Sportowy Golaj" i zapewnia, że będzie respektować decyzje w sprawie stadionu lekkoatletycznego.

Jakie propozycje zawiera oferta? Przewiduje się utworzenie czterech kompleksów. W części sportowej znalazłaby się jedna (lub dwie) hala tenisowa, dwa korty otwarte, klatki do squasha, boisko i hala do piłki nożnej dla dzieci, w której mogłyby być rozgrywane np. turniej piłkarskich "szóstek".

Kolejny to kompleks rehabilitacyjny i odnowy biologicznej. Przewiduje się tutaj powstanie 25-metrowej, krytej pływalni, gabinetów medycznych, fit-ness, SPA, siłowni.

80 milionów złotych mają kosztować inwestycje zaplanowane przez Stowarzyszenie Sportowe "Park Tenisowy Olimpia"

Następnym pomysłem jest hotel sportowy połączony z częścią usługową. Ponadto planuje się Centrum Usług Triathlonowych wraz z biurami i sklepami sportowymi, oferującymi akcesoria np. do tenisa, pływania, triathlonu itp.

Pozostały teren ma mieć charakter otwarty, zagospodarowany z myślą o sportach rekreacyjnych. Proponuje się tutaj mini golf, plac zabaw, boiska do futbolu, siatkówki, tenisa plażowego. Dopuszcza się także budowę szkoły sportowej.

- Koszty tych inwestycji stowarzyszenie szacuje na 80 milionów złotych - mówi Z. Madoński. - Umowę proponuje podpisać na 30 lat, a po ich upływie cały majątek ma przejść na własność miasta.

Trudno przypuszczać, że stowarzyszenie dysponuje tak dużymi funduszami. Autorzy oferty, jako źródło finansowania swoich pomysłów wskazują projekty unijne, dotacje, granty, wsparcie ze strony związków sportowych, a w końcu kredyty. A te trudno będzie uzyskać bez solidnego zabezpieczenia. To potwierdzałoby (o czym "Głos" już pisał), że za tą propozycją stoi osoba z zasobnym portfelem.

Wątpliwości jednak budzą inne kwestie. Do tej pory mówiło się, że miastu zależy na pomyśle na cały Golęcin i operatorze, który zarządzałby całością. Tymczasem propozycja stowarzyszenia odnosi się do części terenu i ma charakter wybitnie komercyjny.

- Szukamy finansowania dla tej części, które nie są komercyjne - tłumaczy Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR. I dodaje, że pieniądze uzyskane z terenu, na którym zainwestuje stowarzyszenie, zasiliłyby część lekkoatletyczną. - Jej stan jest agonalny, to trup technologiczny - uważa Mielęcki.

Z uwagi na to, że środowisko lekkoatletyczne jest nieco podzielone, dla POSiR-u partnerem do rozmów będzie WZLA.

- Mamy nadzieję, że to zaowocuje dużo lepszym wykorzystaniem obiektów - mówi M. Mielęcki. - Zależy nam, by służyły one dzieciom i młodzieży, ale nie tylko. Będziemy też realizować projekt "Sportowy Golaj" z budżetu obywatelskiego. Na ten cel przekazano nam już 3,5 mln zł. Przygotujemy koncepcję na całość i zobaczymy na co wystarczy pieniędzy.

"Sportowy Golaj" zakłada budowę stadionu żużlowego, toru rowerowego, boiska do futbolu amerykańskiego.

Wygląda na to, że propozycja stowarzyszenia ogranicza się jedynie do akceptacji obecności żużla i lekkiej atletyki. A sam pomysł przypomina propozycję Krzysztofa Jordana z Parku Tenisowego Olimpia.

- Propozycję składa Stowarzyszenie Sportowe "Park Tenisowy Olimpia", a nie pan Krzysztof Jordan - zaznacza Z. Madoński.
To prawda. Prezesem stowarzyszenia jest Michał Jordan, syn Krzysztofa.

Miasto szuka pomysłu na cały teren
Jesienią ubiegłego roku wojewoda przekazał nieodpłatnie miastu Golęcin pod warunkiem, że będzie on nadal pełnił funkcje rekreacyjne i sportowe. Tereny od 1988 r. należały do policji. W 1997 r. podpisano umowę TS Olimpia, które miało zarządzać Golęcinem prze 25 lat. Ale policja uznała, że te obiekty nie są jej potrzebne. Poznań był nimi zainteresowany. W ten sposób Golęcin stał się własnością miasta.
Do czasu znalezienia operatora Golęcinem zarządza POSiR. Tak postanowił prezydent. Uznał, że żadna z organizacji nie przedstawiła koncepcji na cały obszar, ani też nie była zainteresowana przejęciem całości. Podczas konsultacji padały różne pomysły. Krzysztof Jordan z Parku Tenisowego Olimpia zaproponował m.in. budowę hali tenisowej, niedużego hotelu sportowego, basenu, centrum triathlonowego, hali sportowej. Z kolei AZS widział na Golęcinie ośrodek szkolenia sportowego - lekkoatletyka plus tenis, ale także byłoby miejsce na piłkę nożną, rugby, szermierkę, sporty walki. AZS nie wykluczał też powstanie hali sportową i tenisowej.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski