Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące miejsc pracy i prawie miliard zł inwestycji w Wielkopolsce. Skąd?

Mateusz Pilarczyk
Firma Mahle  pracuje na rzecz przemysłu motoryzacyjnego wytwarzając m.in.  tłoki i zawory do silników.  Zakład w Krotoszynie położony jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Firma Mahle pracuje na rzecz przemysłu motoryzacyjnego wytwarzając m.in. tłoki i zawory do silników. Zakład w Krotoszynie położony jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Archiwum WSSE
Śrem, Krotoszyn, Września, Kościan i Kalisz czerpią już zyski z funkcjonowania na ich terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki podatkowym ulgom udało się przyciągnąć takie marki jak Rehau i Basf i stworzyć nowe miejsca pracy. Wśród inwestorów są też polskie spółki, takie jak produkująca znicze firma Gibowski oraz sieć handlowa Dino.

Wałbrzyska z nazwy
Na inwestorów czekają tereny w Jarocinie, Lesznie i Rawiczu. W sumie do wykorzystania jest jeszcze 58 hektarów gruntów należących do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wkrótce i one mają być zajęte przez firm, a strefa chce rozszerzać swoje wpływy w Wielkopolsce.

- Spółka zarządzająca strefą ma swoją siedzibę w Wałbrzychu, w nazwie zachowała "wałbrzyska", ale nasza strategia to zwiększenie aktywności i powiększenie terenów m.in. w Wielkopolsce - wyjaśnia Teodor Stępa, pochodzący z Wielkopolski wiceprezes odpowiadający w Invest-Park za inwestycje.

- Dziś działamy na ponad 2,2 tysiącach hektarów w czterech województwach i zamierzamy jeszcze w tym roku włączyć kolejne tereny do wałbrzyskiej SSE - dodaje wiceprezes Stępa.

Specjalne strefy ekonomiczne powstały, aby namówić inwestorów do stawiania zakładów pracy w miejscach, gdzie były one potrzebne ze względu np. na duże bezrobocie.

4 710 miejsc pracy, prawie miliard złotych inwestycji, 182 hektary pod inwestycje to bilans WSSE w Wielkopolsce

Zachętą miało być przygotowanie terenów pod inwestycje i ulgi podatkowe. Na świecie działa ponad 3 tys. takich stref, w Polsce 17, z czego 5 aktywnych jest w Wielkopolsce.

Września to nie tylko spekulacje wokół VW
Od kilku miesięcy o wielkopolskiej Wrześniu mówi się w kontekście lokalizacji nowej fabryki VW - to na razie gołąb na dachu. Września ma za to już kilka pokaźnych wróbli w garści, które działają w podstrefie WSSE.

We Wrześni w WSSE działają cztery prężne firmy. Planują one w najbliższym czasie zatrudnić około 240 nowych pracowników.
Z decyzji o ulokowaniu biznesu w podstrefie zadowolony jest Przemysław Gibowski, właściciel firmy Gibowski - potentat branży zniczarskiej w Polsce. Wyroby firmy są również eksportowane poza nasz kraj.

- Do inwestycji na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej namówił mnie burmistrz Wrześni. Cieszę się, że skorzystałem z tej możliwości. Już planujemy rozbudowę zakładu - mówi Przemysław Gibowski, prezes spółki.
Jednakże z ośmiu wielkopolskich podstref WSSE, jak dotąd największym powodzeniem cieszy się podstrefa w Śremie. Działa w niej między innymi firma Rehau, potentat w dziedzinie budownictwa i przemysłu meblowego, zatrudniający w swoich oddziałach na całym świecie 17 tys. osób. W Śremie produkowane są profile okienne z PVC.

Do Śremu trafiła także firma Basf, jeden z największych na świecie producentów wyrobów chemicznych. Oddział w Śremie jest jednym z 400 na świecie i powstają w nim zaprawy murarskie i suchy beton oraz elementy poliuretanowe.

Z kolei z Krotoszynem związały się na razie dwie firmy - Mahle i Dino, ale druga z nich już zamierza się rozbudować.
Dyrektor finansowy Dino, Michał Halwa deklaruje, że liczba osób zatrudnionych w centrum logistycznym wzrośnie z obecnych 130 do co najmniej 400.

Przedsiębiorcy tylko do końca czerwca mogą skorzystać wyższych ulg

- Mamy pełne wsparcie ze strony pracowników Invest-Parku, stąd pewność, że zdążymy z rozpoczęciem reinwes-tycji przed obniżeniem stawek pomocy publicznej, dla firm inwestujących w strefach specjalnych, co ma nastąpić w drugiej połowie roku - mówi przedstawiciel sieci handlowej Dino.

Zostało mało czasu
- Cały czas zachęcamy przedsiębiorców, którzy planują inwestycje, a chcieliby skorzystać z pomocy publicznej, do przyspieszenia decyzji - zachęca wiceprezes Stępa.

Ci, którzy otrzymają zezwolenie na prowadzenie działalności w którejkolwiek ze specjalnych stref będą mogli skorzystać z wyższych ulg podatkowych. Warunkiem jest jednak pozyskanie zezwolenia do końca czerwca. Przy czym otrzymanie zezwolenia nie jest jednoznaczne z przeprowadzeniem całej inwestycji.

Firma Mahle pracuje na rzecz przemysłu motoryzacyjnego wytwarzając m.in. tłoki i zawory do silników. Zakład w Krotoszynie położony jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski