Sport

Siatkówka: Akademicy odzyskali radość

W ataku środkowy AZS UAM Poznań, Tomasz Obuchowicz

W ataku środkowy AZS UAM Poznań, Tomasz Obuchowicz ©fot. BERNARD GUZIAŁEK

W minioną środę awansem swoje ligowe mecze rozgrywali siatkarze Jokera Piła (I liga) i AZS UAM Poznań (II liga). Obie ekipy mogły mieć powody do zadowolenia, bo wywalczyły punkty.

Wprawdzie pilanie przegrali 2:3, ale nie z byle kim, bo z liderem rozgrywek i to na jego terenie. W dodatku losy meczu rozstrzygnięte zostały w końcowej fazie piątego seta, bo wcześniej goście mieli realne szanse na zwycięstwo (prowadzili 8:7). W końcówce do głosu doszli gorzowianie, którzy mieli nieco lepszą zagrywkę i większe "armaty" w ataku. W ekipie gości z powodu kontuzji nie mógł wystąpić Radosław Zbierski.

Z kolei poznańscy akademicy odbudowali się psychicznie po kaliskiej klęsce w meczu na szczycie II ligi. Tylko w pierwszym secie Olimpia Sulęcin sprawiła kłopoty podopiecznym Damiana Lisieckiego. Wydawało się nawet, że przyjezdni wygrają pierwszą partię, ale w końcówce poznaniacy wzięli się do roboty. Wreszcie zaczął funkcjonować blok i kontra, a co za tym idzie udało się błyskawicznie odrobić straty. Kolejne dwa sety miały już jednostronny przebieg.

- Nie ukrywam, że potrzebowaliśmy takiej wygranej, żeby zapomnieć poprzednie spotkanie. Dużo o wpadce z Colmanem rozmawialiśmy, ale wiadomo, że najlepiej leczy rany czas i zwycięski pojedynek - tłumaczył grający asystent w drużynie AZS UAM Łukasz Murdzia. Dwa pozostałe wielkopolskie zespoły, czyli Krispol Września i Colman Kalisz, swoje mecze rozegrają w weekend. Obie ekipy zagrają na wyjazdach, ale i tak będą zdecydowanymi faworytami.

Prawdziwa uczta czeka natomiast kibiców w Murowanej Goślinie, gdzie dojdzie do derbowego starcia siatkarek w I lidze. Piecobiogaz podejmie PTPS Piła. Przed sezonem wydawało się, że będzie to konfrontacja gigantów. Niestety ostatnie wpadki beniaminka z Murowanej Gośliny doprowadziły do osłabienia jego pozycji w tabeli i szans na awans do ekstraklasy. W ostatni weekend drużyna Jacka Skroka przegrała na wyjeździe z uczennicami SMS Sosnowiec i to w stosunku 1:3. Taka porażka była dla wszystkich olbrzymią sensacją.

Nic dziwnego, że najbliższy pojedynek z PTPS w Murowanej Goślinie traktują jako okazję do rehabilitacji. Warto podkreślić, że powtórka derbów nastąpi już w najbliższy wtorek o godz. 17.30. Wtedy jednak stawką spotkania nie będą ligowe punkty, tylko awans do kolejnej fazy Pucharu Polski.

GTPS Gorzów Wlkp. - Joker Rodło Piła 3:2 (19:25, 26:24, 16:25, 25:21, 15:10) Joker: Chwastyniak, Strzeżek, Jasiński, Gorzkiewicz, Kowalczyk, Kaczorowski, Mihułka (libero) oraz Malinowski, Szhulz, Januszewski. AZS UAM Poznań - Olimpia Sulęcin 3:0 (26:24, 25:16, 25:21) AZS UAM: Murdzia, Janiak, Kaczmarek, Domonik, Obuchowicz, Wojtysiak, Cymerman (libero) oraz Radojewski, Skrok, Karolkiewicz, Sdebel i Śmietana. Program 8. kolejki I ligi siatkarek Piecobiogaz Murowana Goślina - PTPS Piła (sobota, godz. 17), AZS UEK Kraków - SMS PZPS I Sosnowiec, Silesia Volley Mysłowice - Gedania Żukowo, Sparta Warszawa - AZS KSZO Ostrowiec Św., PLKS Pszczyna - Chemik Police.