NFZ: Kombatanci bez kolejki do przychodni i szpitali

  NFZ: Kombatanci bez kolejki do przychodni i szpitali

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kombatanci mają być teraz traktowani z szacunkiem

  Kombatanci mają być teraz traktowani z szacunkiem ©Grzegorz Gałasiński

  Wystąpienie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przyznanie nielimitowanych świadczeń dla kombatantów i osób represjonowanych z Wielkopolski zapowiedział wczoraj Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
  Kombatanci mają być teraz traktowani z szacunkiem

  Kombatanci mają być teraz traktowani z szacunkiem ©Grzegorz Gałasiński

  Wspomniał o tym przy okazji podpisania w Poznaniu Porozumienia "Szpitale przyjazne kombatantom". Przystąpiły do niego 34 szpitale i ZOZ-y z całej Wielkopolski.

  Choć w wielu dokumentach - zaczynając od konstytucji, na przepisach ministra zdrowia kończąc - zapisane są przywileje, jakie należą się osobom represjonowanym, to praktyka wygląda często inaczej. Od trzech lat w Polsce podpisywane są porozumienia takie, jak to poznańskie. Wielkopolska podpisała dokument jako 10. region w kraju.

  Po podpisaniu dokumentu kombatanci będą mieli zagwarantowane korzystanie - poza kolejnością i bez skierowań od lekarza - z opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach. W szpitalach i ZOZ-ach mają zostać powołani pełnomocnicy, którzy będą pełnić rolę przewodników kombatantów w trakcie ich przyjmowania do szpitala i dalszego leczenia. Zorganizowanie szkoleń dla tych osób zapowiedziała Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Jest jeszcze kilka niewiadomych. Na razie nie jest rozwiązana sprawa nielimitowanych świadczeń dla kombatantów, o które do prezesa NFZ zamierzają wystąpić władze województwa. Nie wiadomo, jak miałoby to wyglądać w np. sytuacji, gdy obowiązują kolejki, a liczba dostępnych procedur medycznych jest ograniczona. Zdaniem marszałka Marka Woźniaka, wszystko to jest kwestią precyzyjnych ustaleń.

  - Ważne, że udało się sprawić, iż tak wielu szefów szpitali i zoz-ów było zainteresowanych porozumieniem - podkreślał. Zapytany, czy termin podpisania nie jest przypadkiem elementem gry przedwyborczej, stanowczo zaprzeczył.

  - Data została wybrana nie ze względu na wybory, a ze względu na święto, w przededniu którego jesteśmy, czyli 11 listopada - zapewniał.

  W Wielkopolsce mieszka ok. 16 tys. kombatantów i osób represjonowanych. Średnia ich wieku to 86 lat.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo