Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Glemp zmarł rok temu. Wspominamy...

Marek Zaradniak
W czwartek mija rok od śmierci kardynała Józefa Glempa, prymas Polski w latach 1981-2009

Rok temu 23 stycznia 2013 roku odszedł kardynał Józef Glemp. W latach 1981-2009 był prymasem Polski.

Urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Po zdaniu w 1950 roku matury w tamtejszym Liceum im. Jana Kasprowicza studiował m.in. w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu (1952-56). Święcenia otrzymał w Gnieźnie 25 maja 1956 roku. W latach 1958-64 na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie studiował prawo kanoniczne i świeckie.

Co ciekawe, po przyjęciu święceń władze świeckie nie zgodziły się, aby młody kapłan podjął pracę w parafii, którą wyznaczyły mu władze kościelne. Dlatego do grudnia 1965 pomagał w obowiązkach w rodzinnej parafii św. Jakuba w Mogilnie, a następnie był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu.

Po powrocie z Rzymu do archidiecezji gnieźnieńskiej objął funkcję notariusza w kurii metropolitalnej. Od 1967 roku pracował w sekretariacie prymasa Polski w Warszawie. Był m.in kapelanem i sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1975 roku został sekretarzem Komisji Episkopatu Polski zajmującym się instytucjami polskimi w Rzymie.

Przez cały ten czas Józef Glemp był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a ponieważ odmawiał współpracy, władze PRL nie zgodziły się, aby był najpierw arcybiskupem wrocławskim, a potem poznańskim.

4 marca 1979 roku został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji warmińskiej. Po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, 7 lipca 1981 roku, papież Jan Paweł II mianował go metropolitą warszawskim i arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim.
Urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego pełnił do 25 marca 1992, kiedy rozwiązano unię personalną łączącą diecezję warszawską i diecezję gnieźnieńską. Józef Glemp pozostał jednak nadal prymasem Polski.

17 grudnia 1981 roku arcybiskup Glemp powołał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. W roku 1989 przyczynił się do podpisania i ratyfikacji konkordatu. 20 maja 2000 roku w imieniu Kościoła w Polsce dokonał publicznego rachunku sumienia, przepraszając za współpracę niektórych księży z władzami PRL. Wyraził też skruchę, że mimo podejmowanych wysiłków nie udało mu się ocalić życia księdza Jerzego Popiełuszki. W latach 1981-2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

5 stycznia 1983 papież Jan Paweł II mianował go kardynałem. W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, a 6 grudnia 2006 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu arcybiskupa, pozostawiając mu tytuł prymasa Polski. Godność tę utrzymał do 18 grudnia 2009, kiedy to ukończył 80 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski