Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będą cicho, gdy chodzi o hałas Ławicy

Krzysztof M. Kaźmierczak
Celem rozbudowy jest znaczne zwiększenie przepustowości lotniska na Ławicy
Celem rozbudowy jest znaczne zwiększenie przepustowości lotniska na Ławicy Andrzej Szozda
Rozbudowa lotniska na Ławicy wzbudza co najmniej takie same emocje i protesty, jak budowa zachodniej obwodnicy Poznania. Drogę udało się mieszkańcom zablokować, czy tak samo stanie się z lotniskiem? Aż 102 pisma z uwagami i wnioskami dotyczącymi złożonego przez Port Lotniczy Ławica raportu środowiskowego związanego z planowaną rozbudową, wpłynęły do wczoraj do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Tylko jeden z protestów podpisało ponad 700 osób. Mieszkańcy uważają, że port nie uwzględnił w swoich planach wystarczających działań dotyczących zmniejszenia hałasu.

RDOŚ nigdy jeszcze nie otrzymała tak wielu zastrzeżeń jak w tym przypadku. O kontrowersjach, jakie wzbudza rozbudowa lotniska, świadczy nie tylko gorąca atmosfera podczas rozprawy w ub. miesiącu, ale także duża liczba pism mieszkańców. Część z nich zawiera cały szereg uwag. Przykładowo tylko pismo z Rady Sołeckiej Przeźmierowa składa się z 76 wniosków, uwag i pytań. Ponad 40 uwag i wniosków znaleźć można także w piśmie Stowarzyszenia Przyjaciół Osiedla Ławica.

We wnioskach mieszkańców dominuje problem zwiększonego hałasu w efekcie znacznego wzrostu liczby operacji lotniczych. Sporo uwagi poświęcono także wpływowi planowanego przedsięwzięcia na ludzkie zdrowie. Mieszkańcy Przeźmierowa zwracają uwagę na to, że hałas lotniczy jest specyficzny, a jego wpływ na ludzki organizm nie jest do końca zbadany. Powołują się na badania przeprowadzone w 2002 roku w okolicach angielskiego lotniska Heathrow, które miały objąć 10 tys. dzieci. "Ze sporządzonego raportu wynika, iż hałas lotniczy wpływa na obniżenie wyników w nauce - zwłaszcza w matematyce - dzieci, które są poddane oddziaływaniu hałasu lotniczego" - czytamy w piśmie Rady Sołeckiej Przeźmierowa. Jej członkowie uważają, że wniosek Portu Lotniczego Poznań Ławica nie uwzględnia tego rodzaju oddziaływania. Negatywnie odbierana jest także całkowita rezygnacja przez lotnisko z zastosowania zapór ograniczających hałas (inżynierowie przygotowujący wniosek dla portu uznali, że nie spełnią one swojej roli).

- Mieszkańcy podnoszą kwestie m.in. budowy skutecznych ekranów akustycznych, ograniczenia ruchu lotniczego w porze dziennej i wykluczenia ruchu lotniczego w porze nocnej oraz prowadzenia ciągłego monitoringu hałasu w obrębie lotniska - mówi Łukasz Dąbkowski, rzecznik RDOŚ w Poznaniu.
Wydźwięk wielu pism jest bardzo stanowczy. Mieszkańcy Ławicy i Przeźmierowa domagają się odrzucenia przez RDOŚ wniosku lotniska.

Konsultacje społeczne zakończono wczoraj, ale uwzględnione zostaną także uwagi wysłane pocztą. Nie wiadomo jeszcze, kiedy RDOŚ zajmie stanowisko wobec wniosku lotniska. Zależy to od treści złożonych wniosków mieszkańców. Władze spółki liczą na to, że cała procedura zakończy się do końca listopada, co pozwoli wiosną ruszyć z pracami budowlanymi. Tymczasem w ubiegłym tygodniu RDOŚ po raz kolejny wystąpiła do inwestora o uzupełnienie raportu środowiskowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie będą cicho, gdy chodzi o hałas Ławicy - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski