18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna biżuteria z 1000-letnich dębów, z których budowano Poznań!

KAB
Naszyjniki z 1000-letnich dębów można zobaczyć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci
Naszyjniki z 1000-letnich dębów można zobaczyć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci K. Zisopulu-Bleja
Biżuteria w Rezerwacie Archeologicznym? I to wykonana nie przed setkami lat, ale współcześnie? Taką nietypową wystawę można oglądać już od soboty. Przy tworzeniu eksponatów wykorzystano tysiącletni budulec.

W każdy z prezentowanych naszyjników swój wkład wnieśli średniowieczni budowniczy powstającego wówczas Poznania. To nie żart. Anna Orska, poznańska projektantka, do stworzenia biżuterii wykorzystała fragmenty świetnie zachowanych dębowych konstrukcji odnalezionych podczas badań na Ostrowie Tumskim.

- Archeologom dębowe pnie pozwoliły na uzyskanie cennych informacji rozświetlających zapomniane rejony najdawniejszych dziejów. Artyści w ten sam fragment drewna potrafili tchnąć "nowe życie", wypełniając go współczesną treścią i nadając sens symbolicznemu spotkaniu odległych w czasie mieszkańców Poznania - czytamy w oficjalnej zapowiedzi ekspozycji.

Wystawa "1000 lat w naszyjnikach" jest częścią programu "Współczesne piękno dawnego drewna". Rezerwat Archeologiczny Genius loci realizuje go od ubiegłego roku. Do udziału w nim zaproszono studentów architektury i rzeźby z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Artystycznego oraz uczniów liceum plastycznego.

- Ekspozycja projektów autorstwa Anny Orskiej jest zaproszeniem do niecodziennego obcowania z historią, a jednocześnie propozycją, by fenomen Ostrowa Tumskiego zgłębiać dzięki refleksji artystycznej. Inżynierowie i drwale sprzed tysiąclecia są anonimowymi współautorami wystawy - mówią o niej jej organizatorzy.

1000 lat w naszyjnikach
Rezerwat Archeologiczny Genius loci (ul. Ks. I. Posadzego 3)
18 stycznia, godzina 12
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski