Odwróć tabelę, kultura na czele

  Odwróć tabelę, kultura na czele

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przed czterema laty stworzyli komitet wyborczy "100 % Kultury" i zdobyli 2000 głosów poznaniaków w wyborach do poznańskiej Rady Miasta. Teraz siedmiu kulturalnych "młodych gniewnych" zajęło ostatnie, 10. miejsca na listach wystawionych przez Porozumienie Społeczne "My-Poznaniacy". Po co startują, jeśli nie liczą na wygraną? Żeby pokazać, że kulturze należy się ważne miejsce w debacie publicznej i na forum Rady Miasta.
  Siódemka "dziesiątek"

  - Chcieliśmy być na końcu list, bo kultura jest zawsze na ostatnim miejscu - sarkastycznie komentuje Bernard Ejgierd, właściciel Meskala i Meskaliny, najlepszych klubów w Poznaniu w ostatnim rankingu "Głosu Wielkopolskiego". Sam nie startuje, pełni raczej rolę nieformalnego rzecznika grupy kandydatów, występującej pod szyldem "Pasmo Kultura". Jest w niej natomiast jego żona Natalia Pater-Ejgierd (doktor nauk humanistycznych i badacz kultury), a także Joanna Stankiewicz (szefowa Babilądu i festiwalu Nowa Woman No Art) i Małgorzata Mikołajczak (teatrolożka i feministka).
  W innych okręgach startuje męska część Pasma: Tomasz Jefimowicz (zastępca dyrektor Teatru Ósmego Dnia), Piotr Zakens (szef kina Rialto), Marcin Maćkiewicz (współtwórca Madeinpoznan.org, tegoroczny laureat Medalu Młodej Sztuki "Głosu") oraz Bartłomiej Nowak, znany z anteny Radia Afera pod pseudonimem Baca.

  - Jesteśmy oddolnym ruchem obywatelskim, a nie politykami w obrębie jakiejś partii. Stąd start ze stowarzyszeniem My- Poznaniacy i nasza rola autonomicznych koalicjantów, którzy mają odrębne cele - tłumaczy Tomasz Jefimowicz.

  Konkursowa fasada otwartości

  Silne związki z pozainstytucjonalną kulturą pozwalają im formułować celną krytykę polityki kulturalnej władz Poznania.

  - Weźmy konkurs dla organizacji pozarządowych. Władze chwalą się, że wygospodarowały nań aż 6 milionów złotych, czyli więcej niż inne duże miasta. Tyle że to fasada, bo z tej puli finansowane są hojnie wieloletnie przedsięwzięcia w rodzaju festiwalu Malta. A jest też obawa, że tą drogą dofinansowany będzie festiwal Trans Atlantyk Jana A.P. Kaczmarka - mówi Marcin Maćkiewicz.

  - Dla twórców niezależnych, takich jak teatry alternatywne czy organizatorzy festiwali alternatywnych form kultury pozostanie tylko tyle, żeby przeżyć. Ale w ten sposób nie ma szans na rozwój - dodaje Małgorzata Mikołajczak. Piotr Zakens przytacza przykład własnego kina, w którym wydarzenie przyciągające czy to 20 czy 200 osób i tak zawsze jest deficytowe.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo