Pleszew: Powstaje pierwszy w Polsce ośrodek terapii dla...

  Pleszew: Powstaje pierwszy w Polsce ośrodek terapii dla alkoholików z DPS

  Jacek Tomczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W sobotę w Pleszewie rozpoczęto wykopy pod pierwszy w Polsce ośrodek terapii uzależnienia alkoholowego mieszkańców Domów Pomocy Socjalnej. Uzależnienie jest poważnym problemem wielu podopiecznych DPS.
  Budowa ma się zakończyć w przyszłym roku. Całość kosztować ma około 1,5 mln zł a pieniądze pochodzić będą od wojewody, marszałka województwa wielkopolskiego i Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

  Pierwszy etap budowy przewiduje oddanie do końca tego roku pawilonu w stanie surowym. Wykonawcą jest jedna z podpleszewskich firm.

  Pawilon pomieści 30 pensjonariuszy, którzy zamieszkają w 15 dwuosobowych pokojach z łazienkami. W budynku będzie również kuchnia, jadalnia, gabinet lekarski, izolatka, pomieszczenia socjalne i rehabilitacyjne oraz administracyjne.

  - To nasz nowatorski pomysł na skalę kraju - zapewnia dyrektor DPS w Pleszewie Grzegorz Grygiel. - Problem alkoholizmu wśród mieszkańców DPS dotyczy większości domów w Polsce, a o jego skali mówią liczby. W Pleszewie w części przeznaczonej dla osób przewlekle psychicznie chorych przebywa 42 mieszkańców ze stwierdzonym zespołem zależności alkoholowej, a u 14 stwierdza się regularne nadużywanie alkoholu. Stanowi to prawie 61 procent mieszkańców oddziału, który liczy 92 osoby.

  Budowa ośrodka jest dopiero na etapie kopania fundamentów a już Grygiel odbiera dziennie po kilka telefonów z całego kraju z pytaniem, czy posiada jeszcze wolne miejsca w ośrodku.

  - W miarę możliwości finansowych będziemy ośrodek rozbudowywać, bo projektant przewidział ewentualność dobudowy kondygnacji - zapewnia dyrektor.

  Mieszkańcy DPS-ów z całego kraju uzależnieni od alkoholu, będą kierowani do Pleszewa na sześciomiesięczne turnusy odwykowe. Po terapii będą wracać do swoich macierzystych domów. Opłaty za pobyt w ośrodku uzależnień będą liczone tak jak za pobyt w DPS. Pracownicy, którzy podejmą pracę z osobami uzależnionymi od alkoholu przeszli już specjalistyczne szkolenia.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo