Poznań: W piątek msza w katedrze z udziałem biskupa z Iraku

  Poznań: W piątek msza w katedrze z udziałem biskupa z Iraku

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pod koniec tygodnia Poznań gościć będzie chaldejsko-katolickiego arcybiskupa Louisa Sako z diecezji Kirkuk w Iraku. Podczas swojej dziewięciodniowej podróży po naszym kraju, chce on zainteresować Polaków trudną sytuacją chrześcijan w tamtym rejonie świata.
  W najbliższy piątek o godzinie 19 w katedrze poznańskiej odbędzie się nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan z udziałem irakijskiego arcybiskupa. Po nabożeństwie zaplanowane jest spotkanie gościa z wiernymi. W niedzielę z kolei, o godzinie 12.15 na Ostrowie Tumskim metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki odprawi mszę świętą również w intencji prześladowanych chrześcijan.


  Dane na temat ich sytuacji w tamtym rejonie świata są alarmujące. Od 2003 roku liczba wiernych zmniejszyła się z 1,4 miliona do 200 tysięcy. Z tego 3 tys. zostało zabitych, a ponad milion musiało opuścić swoje domy. Statystyki mówią, że zamordowano tam 50 duchownych, zaatakowano 76 kościołów. Do ostatniego poważnego ataku doszło kilka dni temu, 31 października w Bagdadzie. Zginęły w nim 52 osoby.

  W ciągu ostatnich siedmiu lat pół miliona chrześcijan przebywało w obozach dla uchodźców. Ostatnie wysiedlenia odbyły się w tym roku pod koniec lutego. Z położonego na północy Iraku Mosulu wysiedlone zostały w zaledwie tydzień 683 rodziny, czyli ponad 4 tys. osób.

  Diecezja Kirkuk, z której pochodzi przyjeżdżający do Poznania arcybiskup Louis Sako, jest położona na północy kraju i należy do miejsc, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo