Prywatyzacja: Jan Kulczyk chce Enei bez Libijczyków

  Prywatyzacja: Jan Kulczyk chce Enei bez Libijczyków

  Jan Wolski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Z nieoficjalnych informacji wynika, że umowa na zakup 51 proc. udziałów Skarbu Państwa w Enei, trzeciej co do wielkości firmie energetycznej w Polsce, może zostać podpisana już na początku tego tygodnia. Jeśli poznańska spółka znajdzie się w rękach Jana Kulczyka, ma szansę stać się centrum działań i decyzji pierwszej prywatnej polskiej grupy energetycznej działającej w regionie.
  Prywatyzacja: Jan Kulczyk chce Enei bez Libijczyków

  ©Andrzej Szozda

  Sam Jan Kulczyk przekonuje, że ma zapewnione finansowanie na zakup wszystkich akcji Enei. Jak dowiedziała się "Polska The Times", wśród finansujących nie ma kapitału libijskiego. Trzeciego listopada minął czas na wyłączne negocjacje Skarbu Państwa ze spółką celową Elektron należącą do Kulczyk Holding. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Skarb Państwa spodziewa się za 51 proc. akcji grupy ponad 5,6 mld zł, ale - biorąc pod uwagę oczekiwania ministerstwa dotyczące ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji - inwestor musi udokumentować kwotę około 11 mld zł.

  - Złożyliśmy ofertę bezwarunkową. Mamy zapewnione finansowanie, a większość pieniędzy to nasze własne środki. Wspierają nas także międzynarodowe banki i fundusze - usłyszeliśmy od Jana Kulczyka.
  Jak dowiedziała się "Polska The Times", wbrew doniesieniom "Gazety Wyborczej" w konsorcjum finansującym projekt nie ma funduszy libijskich. Kulczyk pokonał w nierównej walce dwa rządowe giganty - francuski GdF (Gaz de France) i EdF, które miały ochotę na kolejny kawałek polskiego energetycznego tortu.

  Przejęciu przez Francuzów sprzeciwiały się związki zawodowe Enei, które bały się, że Enea w rękach Francuzów może stracić na znaczeniu, a dodatkowo może na tym ucierpieć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

  Jan Kulczyk jest przekonany, że wygrał z Gaz de France nie tylko ceną, ale także swoją wizją rozwoju spółki.

  - Chcę, by Enea stała się ośrodkiem konsolidacji aktywów w regionie. Ośrodkiem, czyli z centrum decyzyjnym, w Poznaniu, a nie gdzieś za granicą. Powinniśmy w Polsce wykorzystać naszą naturalną przewagę, jaką jest węgiel kamienny, i rozwijać moce produkcyjne oparte o węgiel. Oczywiście myśląc o bezpieczeństwie energetycznym i środowisku naturalnym, niezbędna jest dywersyfikacja źródeł wytwarzania, budowa "zielonych mocy" oraz stosowanie najnowocześniejszych technologii. Co do tego nikt już dziś chyba nie ma wątpliwości. Dlatego prócz kontynuacji strategicznych projektów Enei równolegle będziemy rozwijać nasze, w tym związane z budową odnawialnych źródeł energii - mówi Jan Kulczyk.

  To już kolejna prywatyzacja, w której bierze udział Jan Kulczyk. Jak dotąd krążyła o nim opinia biznesmena, który kupuje, by szybko sprzedać z zyskiem. Choć nawet jeśli jego spółki zmieniały właściciela, to po restrukturyzacji były już zupełnie innymi przedsiębiorstwami - nowocześniejszymi, ale różniącymi się od pierwotnej wersji. Z Enei Kulczyk nie zamierza wyjść. Traktuje jej zakup jako inwestycję długofalową, a - jak podaje Reuters - Kulczyk zgodził się nawet nie sprzedawać udziałów przez 10 lat.

  - Energetyka to przyszłość. Poza tym jest to nasz strategiczny sektor. Chcemy kupić Eneę nie po to, by ją sprzedać, ale by rozwijać - komentuje Jan Kulczyk. Do zamknięcia tego numeru ministerstwo nie podało oficjalnego komunikatu, kiedy i czy podpisze umowę ze spółką Elektron. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak, że może to nastąpić nawet na początku tego tygodnia.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inwestycja długofalowa

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  No to możmy oczekiwać presentu gwiazdkowego od Jana: obniżki ceny 1 kWh o 10% dla Poznania. :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widukind

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  serdeczne pozdrowienia od robotników kwitnacych gospodarczo Ceglorza,ZNTK,Pometu i innych zakładów,jesteś bohaterem to dzieki takim jak ty tuzom dzisiaj zyjemy sobie godnie i dostanio,zrealizowałeś...rozwiń całość

  serdeczne pozdrowienia od robotników kwitnacych gospodarczo Ceglorza,ZNTK,Pometu i innych zakładów,jesteś bohaterem to dzieki takim jak ty tuzom dzisiaj zyjemy sobie godnie i dostanio,zrealizowałeś hasełka ,, mamy równe zoładki oraz solidarność zarejestrujecie bułki z szynka jeść bedziecie,możesz chodzić z podniesiona głową.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziw nad dziwy

  Binio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Gazeta Wyborcza napisała nieprawdę? To się w głowie nie mieści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to mamy problem

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Albowiem ja nie chcę ani Kadafiego ani Kulczyka. I co teraz ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo