Wystawa: Fetysz Kantora

  Wystawa: Fetysz Kantora

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Praca Piotra Uklańskiego zawisła w holu hotelu Blow Up Hall w Starym Browarze

  Praca Piotra Uklańskiego zawisła w holu hotelu Blow Up Hall w Starym Browarze ©fot. archiwum starego browaru

  Cóż zostało nam dziś po Kantorze? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź nie tylko znawcy teatru, ale również pasjonaci jego twórczości plastycznej. Zagadkowa, pełna sprzeczności postać Tadeusza Kantora do dziś inspiruje wielu twórców na całym świecie.
  Praca Piotra Uklańskiego zawisła w holu hotelu Blow Up Hall w Starym Browarze

  Praca Piotra Uklańskiego zawisła w holu hotelu Blow Up Hall w Starym Browarze ©fot. archiwum starego browaru

  Podobnie jest w przypadku Piotra Uklańskiego, którego praca została zaprezentowana podczas czwartkowego wernisażu w Art Stations Foundation. Ekspozycja "The Year we Made Contact" jest próbą porozumienia pomiędzy młodym, współczesnym artystą i niezapomnianym czarodziejem Teatru Cricot 2. Czy próbą w ogóle możliwą?

  Doświadczenia II wojny światowej i czas głębokiego socrealizmu sprawiły, że sztuka Kantora jest dziś odbierana jako próba odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania egzystencjalne.
  Stąd nie dziwi idea zawarta w jego pracach - ascetyczna, bezforemna, ale także niepokojąca. Bo chyba nikt inny jak autor tych prac nie zdawał sobie sprawy z iluzji sztuki, w której paradoksalnie upatrywał jedynej rzeczywistości do istnienia. Doskonale widać te zależności w obrazie "Pewnego dnia weszła do mojego pokoju Infantka Velazqueza" czy choćby w rekwizytach teatralnych zaprezentowanych na wystawie.
  Jak w tej zawiłej historii odnajduje się Piotr Uklański? Patrzy, słucha i odpowiada instalacją "The Year We Made Contact".

  - Próbowałem stworzyć prace, która będzie się odnosić do estetyki sztuki z lat 50. XX wieku, czyli okresu, podczas którego artyści bardzo często rezygnowali z koloru czy rozbudowanych form. Nie wierzę w to, że sztuka mogła im pomóc w powojennej traumie. Moja praca faktycznie nawiązuje do tego, ale także nieco feteszyzuje tą estetykę poprzez większą formę, bardziej błyszczącą i rozbudowaną strukturę - mówi o swojej pracy Piotr Uklański.

  Prawdopodobnie Kantor nie miałby nic przeciwko takiemu podejściu. Być może okazałoby się nawet, że w pełni się z nim zgadza. Ale tego już się nigdy nie dowiemy...

  "The Year we Made Contact", Art Stations Foundation, (ul. Półwiejska 42), wystawa czynna do 21 stycznia, wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo