"Giovanna d'Arco" pierwszy raz w Poznaniu

  "Giovanna d'Arco" pierwszy raz w Poznaniu

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Andrzeja Dobbera będziemy mogli oklaskiwać podczas premiery "Rigoletta" w Teatrze Wielkim

  Andrzeja Dobbera będziemy mogli oklaskiwać podczas premiery "Rigoletta" w Teatrze Wielkim ©Archiwum artysty

  Zapomniana w Polsce opera młodego Verdiego zainauguruje jubileuszowe Poznańskie Dni Verdiego.
  Andrzeja Dobbera będziemy mogli oklaskiwać podczas premiery "Rigoletta" w Teatrze Wielkim

  Andrzeja Dobbera będziemy mogli oklaskiwać podczas premiery "Rigoletta" w Teatrze Wielkim ©Archiwum artysty

  Poznańskie Dni Verdiego będą miały w tym roku nieco inny charakter. Inauguracja odbędzie się w Filharmonii Poznańskiej, która wspólnie z Chórem Teatru Wielkiego wystawi w wersji koncertowej nieznaną operę Verdiego "Giovanna d'Arco". Łukasz Borowicz (kierownictwo muzyczne) zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu między innymi Wiolettę Chodowicz, Andrea Giovannini i Artura Rucińskiego.

  Teatr Wielki specjalnie z okazji X Poznańskich Dni Verdiego przygotował natomiast premierę "Rigoletta". Scenografia i kostiumy zostały wypożyczone z Opery Wrocławskiej. Operę wyreżyserował Michał Znaniecki, a za pulpitem dyrygenckim stanie Eraldo Salmieri. W partii tytułowej wystąpią: Andrzej Dobber (7 listopada), i Bogusław Szynalski (9 listopada). W roli Gildy wystąpi Małgorzata Olejniczak. Księciem Mantui będzie Arnold Rutkowski.

  Tegoroczne Dni Verdiego otwierają się na nową publiczność. Z jednej strony pojawi się oferta skierowana do młodego widza a raczej miłośnika clubbingu, druga - dla tego nieco zamożniejszego - "Opera Aperitivo". Clubbing z Verdim zaplanowano w klubach Dragon i Meskalina. 9 listopada w Dragonie miksować będzie DJka An On Bast, która dzieli swoje zawodowe życie między Poznań a Berlin. Kolacje "Opera Aperitivo" odbywać się będą po festiwalowych spektaklach w restauracji Waga na Starym Rynku. Gośćmi będą gwiazdy śpiewające w poszczególnych przedstawieniach. Miejsce, w których rozgrywa się akcja poszczególnych dzieł określi natomiast charakter menu. Po "Rigoletcie" i "Stiffelio" - kuchnia włoska, po "Ernanim" - kuchnia hiszpańska, po "Makbecie" - kuchnia szkocka, a po "Falstafie" - kuchnia angielska. Na operę i kolację obowiązuje bilet specjalny.

  Dni Verdiego trwać będą do 21 listopada. Melomani muszą znaleźć sporo wolnych wieczorów, ponieważ w Teatrze Wielkim zaiskrzy się od gwiazd. W koncertowym wykonaniu "Trubadura" pojawi się Ewa Podleś. Zaśpiewa ona po raz pierwszy w Europie partię Azuceny. Po dłuższej przerwie wraca na afisz "Stiffelio", w którym pojawią się Iano Tamar i Vittorio Vitelli. w "Makbecie" gośćmi specjalnymi będą: Vittorio Vitelli, Iano Tamar, Paweł Izdebski.

  Na afiszu festiwalowym pojawi się także prezent od Opery Wrocławskiej, która przywiezie do Poznania verdiowską komedię "Falstaf". To jedno z późniejszych dzieł kompozytora, które wyreżyserował Waldemar Zawodziński.

  Giovanna D'arco
  Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  sobota, 6 listopada, godzina 18
  bilety: 1 zł

  Rigoletto
  Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
  niedziela 7. 11., godzina 18,
  wtorek 9.11., godzina 19
  bilety: 20-100 zł

  Clubbing z Verdim
  Klub Dragon (ul. Zamkowa 3)
  środa 10 listopada, godzina 22
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo