Kulczykpark: Ryszard Grobelny nie doczeka się wyroku przed...

  Kulczykpark: Ryszard Grobelny nie doczeka się wyroku przed wyborami

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj poznański sąd doczekał się ostatniej opinii w procesie Kulczykparku. Przygotował ją prezes Krajowej Rady Izby Urbanistów. Miała ona dotyczyć dopuszczalnego sposobu zagospodarowania działek, na których m.in. stanęła druga część Starego Browaru.
  Ryszard Grobelny nie doczeka się wyroku przed wyborami

  Ryszard Grobelny nie doczeka się wyroku przed wyborami ©fot. Marek Zakrzewski

  Mimo że to już ostatni dokument, na który czekał sąd, oskarżony w tej sprawie Ryszard Grobelny może spać spokojnie - na jego sytuację wyborczą nie wpłynie to w żaden sposób. Wyrok przed 21 listopada - dniem wyborów - nie zapadnie.

  - Biegły zajmuje się kwestią zagospodarowania przestrzennego i w tej dziedzinie podaje ciekawe sformułowania, które mogą być pomocne w rozstrzygnięciu sprawy - powiedział dyplomatycznie Mariusz Paplaczyk, jeden z obrońców prezydenta Grobelnego. - Jednak opinia nie zawiera wniosków kategorycznych.

  Dokument, który wczoraj trafił do sądu i stron, nie jest zbyt obszerny. Niczego nie zmieni. Kandydat nadal pozostanie osobą formalnie niewinną oraz niekaraną. Ciągle jednak będą na nim ciążyły zarzuty - te same, co przez całą ubiegłą kadencję.

  Przypomnijmy, że sprawa dotyczy dwóch miejskich działek sprzedanych w grudniu 2002 roku jako część parku małżeństwu Kulczyków. Prokuratura przyjęła tezę, że sporne działki nie były częścią zabytkowego parku im. Henryka Dąbrowskiego. Przed sprzedażą na jednej z nich znajdowały się biurowe baraczki, które pozostały tam po budowie hotelu Poznań. Drugą - porastały topole. Według prokuratury, miasto sprzedając teren pod inwestycje jako park, straciło przeszło 7 milionów złotych. Obecnie znajduje się tam drugie skrzydło Starego Browaru.

  Pierwszy proces w sprawie tzw. Kulczykparku rozpoczął cztery lata temu, 29 listopada 2006 roku, tuż po wyborach samorządowych, kiedy Ryszard Grobelny po raz trzeci został prezydentem Poznania. Zakończył się 5 marca 2008 roku. Sąd uznał wtedy prezydenta winnym tego, że nie zablokował sprzedaży działek firmie Grażyny Kulczyk - po ostrzeżeniu byłego wiceprezydenta Jacka Maya, że przeznaczenie terenu jest nieprawidłowe.

  Jednak w listopadzie 2008 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok skazujący prezydenta - nie przesądzając o jego winie czy niewinności. Sprawa zaczęła się od nowa. Grobelny odetchnął pełną piersią - gdyby sąd go skazał, straciłby stanowisko. - Osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może być prezydentem miasta. Traci mandat - przypomina dr Dorota Piontek, politolog z UAM.

  Powtórzony proces Grobelnego rozpoczął się wiosną 2009 r. Przez dłuższy czas wydawało się, że przyszłość prezydenta rozstrzygnie się przed wyborami samorządowymi. Stało się inaczej - Grobelny nie pozna przed 21 listopada wyroku sądu pierwszej instancji, o tym prawomocnym w ogóle nie wspominając. Sprawa bowiem, niezależnie od rozstrzygnięcia, zapewne znów trafi do sądu drugiej instancji.

  Co będzie, jeśli Grobelny wygra wybory? Jeżeli prawomocny wyrok będzie dla niego korzystny, będzie mógł spokojnie rządzić i planować dalszą polityczną karierę.

  Jeśli jednak zostanie prawomocnie skazany, to natychmiast straci mandat. W Poznaniu odbędą się przedterminowe wybory, a do momentu ich organizacji miastem będzie rządził komisarz.
  Jutro sąd ma wyznaczyć kolejny termin rozprawy.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyrok na zawsze

  DW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 30  CZY TEN WYROK TO NIE ŚMIECH SĄD UZASADNIA ŻE DZIAŁKA JEST WARTA TYLE ile za nią kupujący zapłaci ////więc do jasnej cholery pytam się Sądowi dlaczego urzędy Skarbowe podważają zakup działki w...rozwiń całość  CZY TEN WYROK TO NIE ŚMIECH SĄD UZASADNIA ŻE DZIAŁKA JEST WARTA TYLE ile za nią kupujący zapłaci ////więc do jasnej cholery pytam się Sądowi dlaczego urzędy Skarbowe podważają zakup działki w akcie Notarialnym jako ze jest za niska cena //// przecież urząd Skarbowy nie powinien podważać wysokość ceny ponieważ działka jest tyle warta ile kupujący za nią zapłaci ///// więc sąd tym wyrokiem w sprawie GROBELNEGO zamknął Urzędom Skarbowym możliwość podważania ceny zakupu który odbywa się Aktem notarialnym KONIEC I KROPKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LUDZISKA po wyroku w sprawie Grobelnego mamy nową wykładnię Sądu nie można podważać ceny ponieważ działka jest tyle warta ile się za nią zapłaci SMIECHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH !!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widzu 4

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 50

  Dodam: Poznań obsrany , zaszczurzony, zaśmiecony, za fasadami brud, smród, ubóstwo, drogi tylko dla czołgów,torowiska też, lotnisko w centrum miasta, bez przerwy jakieś dziwaczne decyzja...rozwiń całość

  Dodam: Poznań obsrany , zaszczurzony, zaśmiecony, za fasadami brud, smród, ubóstwo, drogi tylko dla czołgów,torowiska też, lotnisko w centrum miasta, bez przerwy jakieś dziwaczne decyzja finansowe, dworzec PKP i PKS - to zakała POznania, nowe budowle tzw. centra biznesowe projektowane przez chyba ślepych architektów, stawiane w przypadkowych miejscach, stadion Warty- kolejna kompromitacja.... Panie, cośmy Tobie takiego uczynili że obdarzyłeś nas takim prezydentem ? Czy to już czyściec ? Oczywiście Ryszard G. jest tylko symbolem poznańskiego nie/rządu . Za nim stoi cała armia podobnych Rysiów którzy mają w rewersie POznań i jego mieszkańców. Takie są fakty. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aktywniej w obronie uczciwości i prawdy

  widz 4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 47

  Zacytuję jeden z wcześniejszych komentarzy "O niemocy nas, mieszkańców tego poddającego się zniewoleniu miasta, z tak cudowną przeszłością, jest znikoma ilość głosów w sprawie owego pana...rozwiń całość

  Zacytuję jeden z wcześniejszych komentarzy "O niemocy nas, mieszkańców tego poddającego się zniewoleniu miasta, z tak cudowną przeszłością, jest znikoma ilość głosów w sprawie owego pana prezydenta. Dlatego łączmy się i pytajmy, jak się pozbyć Grobelnego. Myślę, że jedynym sposobem to uświadomienie, każdy sobie oraz pokazywanie, jak najszerszej tej, nadal głosującej poznańskiej społeczności /bo przecież nie Warszawiaki nam, go wybierają/, ogromu RÓŻNORODNEGO ZŁA i wszelakich BEZKARNYCH przekrętów, zaniechań i innych negatywów tego człowieka. Dostrzeżmy, że dla utrzymania władzy, nawet z posłem Dzikowskim, pakty zawierał. Spróbuję więc wymienić kilka, według mnie największych "KRZYWD", jakich Poznań doznał i nadal doświadcza za sprawą tegoż pana Grobelnego /kolejność przypadkowa/:
  1. Mimo proekologicznych deklaracji - także przez "IMPREZY", systematyczne ZATRUWANIE nas, bo jak nazwać:
  a/ Zlokalizowanie CASTORAMY, w środku Winograd, jednej z sypialń Poznania. To jedyny, znany mi przykład w Polsce, by do dzielnicy mieszkalnej, "ściągać" spaliny z obszaru znacznie większego niż województwo. Wszędzie tego typu obiekty /a jakże może też potrzebne/ lokalizuje się poza miastami. Tu warto byłoby zadać pytanie panu Grobelnemu, czy kopcący piec i to wszelkimi truciznami, umieściłby w swojej sypialni,
  b/ wciskanie do innych osiedli mieszkalnych i w bezpośredni z nimi sąsiedztwo, mimo naszych zdecydowanych protestów, wszelakich centrów handlowych, jak różne "PESTKI", a ostatnio "ŁACINA", Tu stwierdzę, że centra handlowe panu Grobelnemu udają się wyjątkowo ale tu rodzą się pytania...????
  c/ wyjątkowo złą sygnalizację w całym Poznaniu. Tu warto wspomnieć, że wcale nie tak dawno /ale nie za tego prezydenta/ właśnie w Poznaniu podejmowano pierwsze w kraju próby, tak zwanej "ZIELONEJ FALI" a dziś wyjątkowe absurdy, jak wieczorowe światła dla kilku samochodów i sporadycznych pieszych. To tez najpewniej, by EKOLOGII SŁUŻYC i koszty obsługi miasta ZMNIEJSZAĆ. Choć oczywiste, że te światła te osobiście pana Grobelnego nie kosztują a choćby, to i tak na jakieś wojaże, kasa miejska nie poskąpi a i premie wypłaci. Przecież to i tak z naszej krwawicy – PODATKÓW.
  d/ z zatruwaniem nas mieszkańców, i coraz większym obniżaniem STANDARU ŻYCIA , należy zaliczyć kolejną klęskę prezydenta, to jest coraz WIĘKSZY TŁOK na ulicach w centrum miasta i na głównych kierunkach. Problem bardziej złożony ale są w Polsce miasta, nie wspominając o cywilizowanych krajach, gdzie do centrów wpuszczany jest transport zbiorowy /autobusy, tramwaje, taxi/, czy też ceny parkowania w centrum, są takie, że my Wielkopolanie, znani z racjonalności, by nie rzec, oszczędności, jak nas postrzegają inni, dokonywalibyśmy racjonalnych, czyli prozdrowotnych wyborów.
  2. Kolejną i gospodarczą, i społeczną porażką prezydenta to zakup tramwajów w Niemczech i to po jakiej cenie a jakości takiej, że wszystkie prawie po zakupie musiały podlegać naprawom gwarancyjnym. Natomiast nasz poznański „CEGLORZ”, czy ZNTK dogorywają, panie prezydencie. Nasuwa się wniosek , że wyznaczane przez pana władze MPK, podobny do Pana poziom prezentują. Na potwierdzenie, warto przytoczyć tu opisaną w miejscowej prasie, nieodległą fanaberię, jak na sytuację ekonomiczną, mianowicie zapowiedź jednego z prominentów MPK, instalowania na każdym przystanku elektronicznej sygnalizacji . Mnie to brzmiało, nie tylko, jako ogromna niegospodarność ale w zderzeniu ze wzrostem niepunktualności, szczególnie autobusów, jako zakpienie sobie z nas, mieszkańców. Panie prezydencie, przecież, przy odrobinie dobrych chęci i nie więcej pomyślunku, nawet przy tak wielkim bałaganie na drogach, można tak opracować rozkłady jazdy, aby ISTOTNIE zmniejszyć tak powszechne zapisy na tablicach, a jakże elektronicznych – KORKI. Dla ścisłości to na niektórych pętlach /końcowych przystankach/. 3. Kolejne co wyróżnia rządy pana Grobelnego w Poznaniu, to wyjątkowe bezprawie przynależne władzy i majętnym, czego dowodzą” ZABAWY – SMUTNE”, osobiście pana w różnych „Andersiach” – podobno też przedawnienie panu zafundowano. Zaś wyjątkowa srogość dla nas maluczkich. Ale to jest właściwe dla całego okresu przewodzenia przez PO, do którego i pan się przytulił.
  4. I jeszcze dla odrobiny wesołości wśród łez. Mianowicie już nie dostrzegam na ulicach „żołnierek” damskiej armii prezydenckiej tak mało gustownie wyposażonej w pały, tak, tak pały. Zupełnie urodziwe dziewczyny, a pan prezydent wyposażył w wyjątkowo mało gustowną broń. Owe pały były pewnie ze dwa razy tak duże, jak niektórzy pamiętają z czasów komuny. Teraz już wiem, skąd nastolatki noże pod żebra koleżankom fundują. I jak w żadnym innym polskim mieście starszym i matkom z dziećmi miejsca nie ustępują. Wstydź się panie prezydencie.
  Przykro ale nijak choćby maleńkiego plusa pana władztwa nie stwierdzam. Może ktoś co dostrzeże , chętnie poczytamy. Niechby i jakiś „umyślny” się objawił."
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL PRECZ Z GROBELNYM

  Europa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 37

  ten Grobelny to totalna miernota i cham , takim jak on należy pluć prosto w jego zakichany ryj.
  Przez niego w Poznaniu zniszczono 1/kulturę , 2/przedszkola za sprawa zdechłego jego vice prezydenta...rozwiń całość

  ten Grobelny to totalna miernota i cham , takim jak on należy pluć prosto w jego zakichany ryj.
  Przez niego w Poznaniu zniszczono 1/kulturę , 2/przedszkola za sprawa zdechłego jego vice prezydenta 3/drogi sa w stanie katastrofalnym 4/turyści oglądają zasyfiały dworzec z żulami gorszy w tym momencie niż dworce w Warszawie czy Katowicach 5/mieszkańcy skazani są na podróżowanie zdezelowanymi tramwajami typu gt 8, których jest z rozpadającymi się tatrami 80 czyli 40% taboru, 6/drogi są dziurawe ale wydaje się kasę na stadion żeby podłechtać motłoch i lumpenproletariat 7/no I ZA JEGO KADENCJI ZNISZCZONO POZNAŃSKI PRZEMYSŁ -FPS LEDWO ZIPIE, ZNTK pada, w MAN strajkują HM strajkuje a centrum miast ocieka duza ilością moczu poznańskich kibiców i psimi gównami. Poznaniakom oferuje się lukmpeksy outlety i szczury biegające po św Marcinie.za to wszystko grobelnego powinno skazać się na wzrok śmierci lub dożywotnie prace w kamieniołomach Workuty a jego majątek skonfiskować na rzecz państwazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kulczyk park.

  ciao (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 32

  jak rychu r.u.c.h.a rychowo i robi dzieciaka to jest h.u.j a jak rychu r.u.c.h.a park to grazyna pali mu 2.000.000 zlotych do podzialu miedzy nich i jest p.i.z.d.a grazybna jest ambitna...rozwiń całość

  jak rychu r.u.c.h.a rychowo i robi dzieciaka to jest h.u.j a jak rychu r.u.c.h.a park to grazyna pali mu 2.000.000 zlotych do podzialu miedzy nich i jest p.i.z.d.a grazybna jest ambitna p.i.z.d.y ruchowi i jego ferajnie nie da tylko forse,.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opamiętajmy się

  Widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 89

  Tak, tak opamietajmy się, kiedyś tak uczciwość i prace miłujący. Przecież ten pan Grobelny startując z TAKĄ przeszłością, żywcem kpii sobie z nas, co uczciwszych a to wiele razy w artykułach i tej...rozwiń całość

  Tak, tak opamietajmy się, kiedyś tak uczciwość i prace miłujący. Przecież ten pan Grobelny startując z TAKĄ przeszłością, żywcem kpii sobie z nas, co uczciwszych a to wiele razy w artykułach i tej naszej gazety wybrzmiewało. Jak widać, to nad poznańskimi organami ścigania i wymiaru władzę dierży, jak Dzierż...Znów "WYŁATWI" umorzenie lu przedawnienie. Abym nie zapomniał przygany. Nie stawiajcie go tak codziennie i to prawie zawsze w CENTRUM. To już sam sobie załatwił, lokując swoje "liczko" w rejonie "KAPONIERY". Ludu, poznański, zerknij na dokonanie tego pana prezydenta. Z wszelakich cenrów handlowych nie da się wyżyć. Patrz zaś na drożyznę wszystkiego, nad czym jakieś tam władztwo posiada, niestety. Patrz na komunikację najgorszą z mi znanych w tym kraju. Drugiego tak oszpeconego "Kupca" też w Polsce nie znajdziesz, jak i CASTORAMY - truciciela, w jednej z sypialni Poznania. A misto jakoby ekologii coś tam pzrebakuje. Paznaniacy, wracajmy do korzeni, ku RATAJSKIEMU i jemu podobnym. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Sadłowska !

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 44

  Cóż za delikatność ,pieszczoty właściwie, cóż za forma, cóż za dystans ! A przecież chodzi o gościa już skazanego i o miliony ! A jak niedawno pisaliście o p. Tomczaku który kruczkami...rozwiń całość

  Cóż za delikatność ,pieszczoty właściwie, cóż za forma, cóż za dystans ! A przecież chodzi o gościa już skazanego i o miliony ! A jak niedawno pisaliście o p. Tomczaku który kruczkami uchylił się od wyroku za pyskówki to grzmieliście jak haubice na wiwat !!! Co za zakłamanie , co za obłuda , co za dulszczyzna ! POruta i tyle. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będziesz siedział

  deswe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 49

  Razem z całą bandą tuskomatołków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sztuczki

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 45

  Ryszard G. ogłasza sprzedaż parku, gubi korespondencję ostrzegającą, iż treść ogłoszenia przetargowego zawiera błędy (autorstwa Jacka Maja) następnie 10 lipca 2003 wniskuje (walczy na sesji RM) by...rozwiń całość

  Ryszard G. ogłasza sprzedaż parku, gubi korespondencję ostrzegającą, iż treść ogłoszenia przetargowego zawiera błędy (autorstwa Jacka Maja) następnie 10 lipca 2003 wniskuje (walczy na sesji RM) by na terenie "parku" powstał market. Takie działania to przejaw chamstwa prostactwa a kwestją czasu jest wyrok skazujący ( jak tylko wyczerpią się "sztuczki adwokackie"). zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo