Wyszedł na wolność i zabił. Resocjalizacja to fikcja?

  Wyszedł na wolność i zabił. Resocjalizacja to fikcja?

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ta zbrodnia wstrząsnęła przed miesiącem całą Polską. Na początku października w Gryficach w woj. zachodniopomorskim bestialsko została zamordowana młoda matka i jej trzyletni synek. Do zbrodni przyznał się jej brat, 29-letni Marcin B., skazywany w przeszłości za rozboje i narkotyki.
  Do morderstwa doszło w piątek 8 października. B. został zatrzymany już następnego dnia

  Do morderstwa doszło w piątek 8 października. B. został zatrzymany już następnego dnia

  Mężczyzna zabił krótko po wyjściu z więzienia w Rawiczu. Jak ustaliliśmy, przez ostatnie dwa lata przebywał na oddziale dla niebezpiecznych przestępców. Na tak zwaną enkę, czyli oddział o zaostrzonym rygorze, trafić miał wskutek ataku na innego współwięźnia. Przebywał na nim do ostatniego dnia odbywania kary albo opuścił go krótko przed wyjściem na wolność.

  Śledztwo w sprawie ataku na współwięźnia prowadziła prokuratura w Rawiczu. Oskarżyła Marcina B. o napaść. Proces jeszcze się nie zakończył.

  - W pierwszej instancji zapadł wyrok skazujący, ale wskutek apelacji obrony, wyrok został uchylony. Dlatego sprawę ponownie rozpatruje sąd rejonowy - podkreśla Jan Trytko, szef Prokuratury Rejonowej w Rawiczu.


  W sprawie Marcina B. podstawowe pytanie brzmi, czy więzień przebywający na "ence" powinien trafiać na wolność niemalże wprost z tego oddziału? I jaka jest gwarancja, że nikomu nie zrobi krzywdy, skoro w więzieniu był tak niebezpieczny, że trzeba go było izolować nawet od przestępców?

  - To rzeczywiście istotna kwestia. Sprawę trzeba wyjaśnić i ja się nią zainteresuję - zapewnia w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" dr Paweł Moczydłowski, doradca dyrektora generalnego Służby Więziennej, który w przeszłości sam był szefem polskiego więziennictwa. - Stan emocjonalny każdego z więźniów można porównać do litery "U". Jest najwyższy zaraz po tym, jak trafi za kratki oraz krótko przed opuszczeniem więziennych murów. To wynika z pewnego napięcia i oczekiwania na nową sytuację. Zwłaszcza tych z "enek" trzeba bacznie obserwować zanim wyjdą na wolność - dodaje.

  Moczydłowski ocenia, że resocjalizacja w przeludnionych polskich więzieniach jest fikcją. Oznacza to, że skazaniec może wyjść na wolność jeszcze bardziej zdemoralizowany niż w momencie rozpoczęcia odbywania kary.

  O tym, że Marcin B. przebywał w Rawiczu na oddziale dla niebezpiecznych zawiadomił nas inny skazaniec Radosław Perlak. Przesłał list do autora artykułu.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo