Wybory samorządowe: Na rusztowaniach zawisły już plakaty

  Wybory samorządowe: Na rusztowaniach zawisły już plakaty

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na razie na konstrukcjach swoje plakaty wywiesiły dwa komitety – „My Poznaniacy” i PiS

  Na razie na konstrukcjach swoje plakaty wywiesiły dwa komitety – „My Poznaniacy” i PiS ©Andrzej Szozda

  Rozpoczęła się plakatowa kampania wyborcza. W Poznaniu stanęły już specjalne konstrukcje, na których komitety mogą bezpłatnie wywieszać swoje plakaty. Ma to zastąpić umieszczanie reklam wyborczych w obrębie pasów drogowych.
  Na razie na konstrukcjach swoje plakaty wywiesiły dwa komitety – „My Poznaniacy” i PiS

  Na razie na konstrukcjach swoje plakaty wywiesiły dwa komitety – „My Poznaniacy” i PiS ©Andrzej Szozda

  ZOBACZ TAKŻE - Plebiscyt przedwyborczy: "Jak oni rządzili" - Oceń rządzących

  Z inicjatywą uporządkowania zalewających miasto plakatów wyszła grupa radnych z różnych ugrupowań. Na pomysł pozytywnie zareagowały także władze miasta. Ich zdaniem, zmusi to kandydatów do aktywnej kampanii, a także ukróci proceder wywieszania plakatów bez zezwolenia.

  Dotychczas, przy okazji każdych wyborów, reklamy kadydatów pojawiały się wszędzie. Mimo że za każdą powieszoną przy drodze trzeba zapłacić. W zależności od kategorii drogi poznański Zarząd Dróg Miejskich pobierał za jeden dzień umieszczenia plakatu od 90 gr do 2,50 zł za metr kwadratowy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć trzy tysiące złotych tzw. kaucji zabezpieczającej.

  - Jeśliby pomnożyć liczbę wiszących plakatów przez koszt jednego z nich, kwoty byłyby gigantyczne - mówi Marek Sternalski, radny PO, jeden z inicjatorów pomysłu. - Nie oszukujmy się, komitety nie dysponują takimi funduszami. Ogromna liczba reklam wyborczych po prostu wisi nielegalnie, bez zezwolenia.

  Pomysł postawienia w mieście 25 specjalnych konstrukcji, na których plakaty mogą wisieć za darmo, spotkał się z akceptacją samych komitetów wyborczych. Miejscy urzędnicy odbyli z ich przedstawicielami kilka spotkań, podczas których ustalono m.in., że specjalne rusztowania pojawią się w miejscach najczęściej uczęszczanych przez poznaniaków. Rozstawiono je w połowie zeszłego tygodnia. W każdym okręgu wyborczym są trzy takie rusztowania. A w centrum miasta umieszczono cztery dodatkowe. Konstrukcje znajdują się przy wszystkich pętlach tramwajowych. Plakaty pojawią się więc m.in. na osiedlu Sobieskiego, Starołęce, Miłostowie, Junikowie, Ogrodach czy Górczynie. Poza tym komitety mogą je wieszać na konstrukcji przy rondzie Starołęka, Rataje, Śródka, Kaponiera, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także przy parku Czarneckiego, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Narodowym, Ikei oraz na Dworcu Zachodnim PKP. Miejscy urzędnicy zdecydowali również, że dodatkowo udostępnią sztabom sześć słupów ogłoszeniowych.

  - Łącznie jest więc 31 miejsc, w których komitety wyborcze mogą się reklamować za darmo - tłumaczy Włodzimierz Groblewski, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych w Urzędzie Miasta. - Przedstawiciele sztabów wylosowali już miejsca, które zostały im przydzielone na konstrukcji. Na każdej z nich komitet ma do dyspozycji plac mierzący 2,5 metra wysokości i 1,25 m szerokości. Teraz wszystko zależy od pomysłowości komitetów.

  Mogą one bowiem reklamować poszczególnych kandydatów, albo zająć wyznaczone miejsce jednym plakatem. Na tę drugą opcję zdecydowało się stowarzyszenie My, Poznaniacy. Poza nim, na konstrukcjach pojawiły się na razie tylko reklamy kandydatów na radnych Prawa i Sprawiedliwości. Niebawem swoje plakaty wywieszą pozostałe sztaby.

  Brak zgody na umieszczanie reklam wyborczych przy ulicach nie oznacza jednak, że będą one zupełnie wolne od kampanii. Kandydaci wciąż mogą bowiem odpłatnie wynajmować prywatne powierzchnie. Billboardy pojawiają się więc np. na budynkach lub witrynach sklepowych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo