Akcja Znicz 2010: W Wielkopolsce było spokojniej

  Akcja Znicz 2010: W Wielkopolsce było spokojniej

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Z policyjnych danych wynika, że na krajowych drogach tegoroczny weekend związany ze świętem 1 listopada będzie prawdopodobnie tragiczniejszy niż poprzedni. W Wielkopolsce było spokojniej. Ale - tak jak w całym kraju - zatrzymano bardzo wielu pijanych kierowców.
  W newralgicznych miejscach policjanci kierowali ruchem

  W newralgicznych miejscach policjanci kierowali ruchem ©Waldemar Wylegalski

  W chwili, gdy to wydanie "Głosu Wielkopolskiego" trafiało do druku trwały jeszcze powroty z przedłużonego listopadowego weekendu. Ostateczny bilans tegorocznej policyjnej akcji "Znicz 2010" znany będzie dopiero dzisiaj. Zanosi się na to, że podsumowanie wypadnie jednak gorzej niż w roku poprzednim.

  Tylko w ciągu pierwszych trzech dni świątecznego weekendu (nie wliczając 1 listopada, który zwykle jest najtragiczniejszy w skutkach) na polskich drogach doszło bowiem do 334 wypadków, w których zginęło 35 osób, a 440 zostało rannych. Tymczasem przed rokiem przez cały weekend zginęło 40 osób, a 480 osób zostało rannych.

  W Wielkopolsce problemem były głównie korki tworzące się przy dojazdach na cmentarze oraz na drogach wlotowych w Poznaniu (m.in. na ul. Bałtyckiej). W regionie zanotowano do wczorajszego wieczora tylko dwie tragedie na drodze. W sobotę 30 października tuż przed godziną 21 doszło do wypadku w Grabowie (powiat ostrzeszowski). Na prostym, nie- oświetlonym odcinku drogi kierujący volkswagenem golfem 19-latek w ostatniej chwili zauważył jadącego nieoświetlonym rowerem 23-letniego mężczyznę. Próbował go ominąć zjeżdżając na środek jezdni, ale nie zdążył. Potrącony mężczyzna zmarł na miejscu. Kierowca był trzeźwy.

  Do śmiertelnego wypadku doszło także wczoraj około godz. 17.40 w Kaczanowie pod Wrześnią. 80-letni pieszy został potrącony przez samochód. Trwa ustalanie okoliczności tragedii.

  W naszym regionie nie brakowało też mniej tragicznych w skutkach wypadków oraz kolizji. W sobotę na przejściu dla pieszych w Kościanie, kierujący samochodem marki Rover potrącił 65-letniego mężczyznę. Na szczęście kierowca nie jechał szybko. Starszy mężczyzna trafił do szpitala z rozciętą głową i stłuczoną nogą.

  W powiecie konińskim w ciągu wydłużonego weekendu doszło do czterech wypadków. W Kolonii Wierzbie samochód potrącił rowerzystę, który z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Natomiast w niedzielę i poniedziałek doszło w Koninie do wypadków z udziałem pieszych. W jednym z nich, przedwczoraj na ul. Europejskiej samochód terenowy uderzył w kobietę. Okoliczności wypadku bada konińska policja. Doszło też do kilku kolizji, w tym na ul. Jana Pawła II w Koninie autobus MZK uderzył w osobowe renault.

  Niestety, znów nie brakowało pijanych za kierownicą. - Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę policjanci zatrzymali w Wielkopolsce po 44 nietrzeźwych prowadzących pojazdy - poinformował nas Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. W całym kraju do niedzieli włącznie ujęto 1495 pijanych kierowców.

  W Kaliszu około godziny pierwszej w nocy z piątku na sobotę kierujący oplem, zjeżdżając z ronda u zbiegu Częstochowskiej i Szlaku Bursztynowego, obtarł policyjny radiowóz. Oplem kierował 39-letni kaliszanin. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz grożą mu nawet dwa lata więzienia.

  Z kolei na krajowej "jedenastce" w Chodzieży zatrzymano pijanego kierowcę forda fiesty. W podróż po Polsce wybrał się z 2 promilami alkoholu we krwi. Trzech nietrzeźwych kierujących wpadło także w ręce policji w powiecie czarnkowsko--trzcianeckim. Jeden z nich, 44-letni mieszkaniec Siedliska, wjechał po pijanemu do rowu.

  Współpraca: AGA, BIN, KB, OBAR, SK

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo