Policjant - to taki mocno chorowity zawód

  Policjant - to taki mocno chorowity zawód

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  ZUS nie wezwie chorego policjanta na komisję

  ZUS nie wezwie chorego policjanta na komisję ©fot.OLGIERD GORNY

  W Wielkopolsce, średnio dziennie nie przychodzi do pracy prawie 500 funkcjonariuszy - są na zwolnieniach lekarskich. To więcej, niż liczy cała poznańska patrolówka, a prawie tyle, co trzy-cztery komendy powiatowe.
  ZUS nie wezwie chorego policjanta na komisję

  ZUS nie wezwie chorego policjanta na komisję ©fot.OLGIERD GORNY

  Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mundurowi chorują tak często, bo w czasie zwolnienia otrzymują 100 proc. wynagrodzenia (cywile na L4 dostają 80 proc. pensji). Rząd stwierdził, że ta sytuacja prowadzi do nadużyć i powiedział: dość. Gotowy jest projekt zmian, który ma zbliżyć systemy wynagradzania mundurowych i cywili.

  W Polsce służy 98 tys. policjantów, w samej Wielkopolsce 7,5 tysiąca.

  - Biorąc pod uwagę wyliczenia statystyczne, średnio każdego dnia na zwolnieniu lekarskim jest 6,5 proc. wielkopolskich funkcjonariuszy - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Większość osób przedstawia jednak zwolnienia do 14 dni. Długotrwałe L4 mają związek z zagrożeniem ciąż funkcjonariuszek albo orzeczeniem o niezdolności do służby.

  Podobnie jest w innych regionach. Według danych Komendy Głównej, od stycznia do końca czerwca tego roku każdego dnia do służby z powodu choroby nie stawiało się około 6 tys. policjantów.

  "Ustawowa gwarancja wypłaty 100 proc. uposażenia w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim sprzyja nadużywaniu prawa do korzystania z tych zwolnień" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji. - Nagminne jest nieuzasadnione przebywanie na długotrwałych zwolnieniach w okresie przed przejściem na emeryturę. Znane są przypadki wykorzystywania zwolnień na dodatkową pracę zarobkową, remonty mieszkań, wyjazdy turystyczne, itp.

  Pytani o to policjanci, tylko uśmiechają się tajemniczo. Ich przełożeni, choć oficjalnie rozmawiać na ten temat nie chcą, po cichu przyznają, że wiele razy mieli podejrzenia, co do chorób podwładnych.

  Nie ma jednak przepisów, które umożliwiałyby sprawdzenie, czy mundurowy faktycznie choruje (inaczej jest w firmach, gdzie pracodawca może skontrolować podstawy i sposób wykorzystania L4 - w pierwszym półroczu 2010 roku ZUS cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł).

  Rząd sądzi, że na zmianie zapisów może sporo zyskać. Chodzi o to, że funkcjonariusze mniej chętnie będą korzystać z L4, co oznacza, że mundurowych na ulicach będzie więcej mimo niezatrudniania kolejnych. Pomysł nie podoba się jednak związkowcom.

  - Zarząd główny nie uczestniczył w pracach na tymi założeniami. Nie otrzymaliśmy tego dokumentu w trybie oficjalnym - zastrzega Antoni Duda, szef NSZZ Policjantów. - Wstępna ocena tych zapisów wprawia w osłupienie. Nie wiemy, jaka jest rzeczywista motywacja ich pomysłodawców.

  Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyć ciężarnych oraz tych, którzy ulegli wypadkom w związku ze służbą. Projekt przewiduje, że "zaoszczędzone" pieniądze będą wydawane na nagrody dla pełniących zastępstwa. Dotyczy on nie tylko policjantów, ale również pozostałych służb mundurowych.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  L-4

  polis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  Najlepiej powiedzieć że na premie dla zastępców przecież żaden policjant zastępujący chorego nie zobaczy tych pieniędzy !!!! za to przełożeni tak oni to wezmą !!! przecież im się należy !!! ta...rozwiń całość

  Najlepiej powiedzieć że na premie dla zastępców przecież żaden policjant zastępujący chorego nie zobaczy tych pieniędzy !!!! za to przełożeni tak oni to wezmą !!! przecież im się należy !!! ta firma jest chora od środka i tylko radykalna reforma zmieni ją na lepsze !!!! biurokracja na maxa !!! trzy cztery osoby robią to co w innych firmach jedna i komputer !!! tu szukać należy ludzi na ulice !!!! a to co pisze przedmówca to racja tylko zadowolony z pracy i życia pracownik będzie pracował i nie będzie chorował bo i po co !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widukind

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

  serdeczne pozdrowienia dla ciebie od zadowolonych z pracy i płacy pracowników Ceglorza i ZNTK,widzisz jesteś bohaterem twój trud walki z komuną nie poszedł na marne.ha,ha,ha ale wydymaliscie...rozwiń całość

  serdeczne pozdrowienia dla ciebie od zadowolonych z pracy i płacy pracowników Ceglorza i ZNTK,widzisz jesteś bohaterem twój trud walki z komuną nie poszedł na marne.ha,ha,ha ale wydymaliscie naiwnych robotników którzy dali sie złapać na hasełka. mamy równe żołądki,solidarność zarejestrujecie bułki z szynką jeść będziecie.Ja na twoim miejscu bym milczał,gdzie twój honor.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszyscy powinni mieć 100%

  Jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  Przecież zasiłek powinnien wynosić 100%.
  80% to wymysł stalinowskiego motywowania do pracy.
  A nasz rząd chwyta każdy durny pomysł by maskować swoją nieudolność.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie donosy można pisać na każdą grupę zawodową

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  A prawda jest prosta : zadowolony z pracy i życia pracownik nie choruje . A tym bardziej nie symuluje. Ale pracodawcy udają że o tym nie wiedzą. To wszystko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nich idą na bezrobocie

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

  jak sie krzywda dzieje zwolnic sie i na zasiłek dla bezrobotnych na pół roku a poźniej zielona trawka,na ich miejsca czeka długa kolejka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak im

  mik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

  się nie podoba swoja robota to niech zapieprzają na budowę,tam wszelkie choroby łącznie z tłustym tyłkiem zaraz miną.Szeryfowie od siedmiu boleści!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo