Konin: Greenpeace protestuje przeciwko odkrywce węgla...

  Konin: Greenpeace protestuje przeciwko odkrywce węgla brunatnego

  SOB

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dziś Greenpeace skierował do wójta gminy Wierzbinek (powiat koniński), wniosek o uchylenie decyzji środowiskowej, wydanej dla budowy przez KWB Konin odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.
  Podstawą prawną wniosku jest niewypełnienie przez KWB Konin wymagań decyzji środowiskowej w zakresie ochrony roślinności występującej w bezpośrednim sąsiedztwie odkrywki. Inwestor nie dopełnił nałożonego na niego obowiązku przeniesienia populacji chronionych roślin z łąki znajdującej się na krawędzi odkrywki Tomisławice do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, co potwierdziła przeprowadzona na początku września wspólna inspekcja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i przedstawicieli Greenpeace. W inspekcji brali także udział przedstawiciele KWB Konin.

  W trakcie inwentaryzacji przyrodniczej, przeprowadzonej w 2007 roku, botanicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli w pobliżu granicy przyszłej odkrywki łąkę ze stanowiskiem chronionego gatunku roślin - goździka pysznego. Naukowcy wystąpili z wnioskiem o jego przesadzenie przed rozpoczęciem prac związanych ze zdejmowaniem nadkładu. Odpowiedni zapis znalazł się w wydanej przez wójta gminy Wierzbinek tzw. decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Zgodnie z prawem, jeśli inwestor nie wykonał w określonym terminie obowiązków nałożonych na niego decyzją środowiskową - w tym przypadku nie przeniósł roślin chronionych w wyznaczone miejsce - to organ administracji publicznej, który decyzję tę wydał, ma obowiązek ją uchylić.

  Greenpeace sprzeciwia się inwestycji ze względu na zagrożenie dla unikalnego ekosystemu Jeziora Gopło. Ekolodzy zwracają uwagę, że eksploatacja odkrywki i spalenie wydobytego z niej węgla doprowadzi do emisji milionów ton CO2,a to ma być sprzeczne z dążeniami krajów Unii Europejskiej zmierzającymi do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo