Wybory samorządowe 2010 - Listy zostały zamknięte

  Wybory samorządowe 2010 - Listy zostały zamknięte

  Łukasz Cieśla, Piotr Talaga, Współpraca: OBAR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  O 39 mandatów w sejmiku wielkopolskim ubiegają się kandydaci z 14 komitetów. Do Rady Miasta Poznania na 37 miejsc swe listy zgłosiło 9 ugrupowań. W praktyce wyborca nie będzie miał aż takiej możliwości przebierania, ponieważ część komitetów zarejestrowała swych kandydatów tylko w wybranych okręgach.
  Kajakarka Aneta Konieczna, trzykrotna medalistka olimpijska, startuje do sejmiku z listy SLD

  Kajakarka Aneta Konieczna, trzykrotna medalistka olimpijska, startuje do sejmiku z listy SLD ©Grzegorz Dembiński

  ZOBACZ TAKŻE - Plebiscyt przedwyborczy: "Jak oni rządzili" - [b]Oceń rządzących[/b]

  Obok największych partii o mandaty w sejmiku ubiegać się będą kandydaci Krajowej Partii Emerytów i Rencistów oraz mało znanych komitetów, jak Polska P, komitet Piast czy Platforma Teraz Wielkopolska. W jednym tylko okręgu, spośród sześciu w Wielkopolsce, swój komitet chce wystawić były wicepremier Andrzej Lepper. W Kaliszu wystawia listy pod nazwą Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera. Z kolei w Lesznie listy wystawia Prawica Rzeczypospolitej.

  W okręgu nr 1, czyli w Poznaniu, "jedynkami" na listach największych partii są: wicewojewoda Przemysław Pacia z PSL, prezes poznańskiego PiS Małgorzata Stryjska, szef Unii Pracy Waldemar Witkowski startujący z komitetu SLD i wicemarszałek województwa Leszek Wojtasiak z PO.

  W okręgu nr 2, obejmującym Piłę i północną część Wielkopolski, lokomotywami są: radny Jerzy Kado z PSL, radny Marcin Porzucek z PiS, były senator Tadeusz Rzemykowski z SLD, starosta pilski Tomasz Bugajski z PO.

  W okręgu nr 3, czyli w powiecie poznańskim, gnieźnieńskim, śremskim, średzkim i wrzesińskim na czele list są: wicemarszałek Wojciech Jankowiak z PSL, radny Zbigniew Czerwiński z PiS, radny powiatowy Marek Niedbała z SLD, marszałek województwa Marek Woźniak z PO.

  W okręgu nr 4 - Konin i okolice - "jedynkami" są: radny Czesław Cieślak z PSL, Błażej Spychalski, działacz PiS, odchodzący prezydent Konina Kazimierz Pałasz z SLD, radny Maciej Dąbrowski z PO.
  W okręgu nr 5 - Kalisz i okolice - liderami list są: radny Jan Grzesiek z PSL, szef miejscowej Solidarności Jan Mosiński z PiS, były wicemarszałek Kazimierz Kościelny z SLD, radny Rafał Żelanowski z PO.

  A w okręgu nr 6 - Leszno i okoliczne powiaty, na czele list znaleźli się: wiceburmistrz Kro-toszyna Franciszek Marszałek z PSL, skarbnik PiS Marek Sowa, radny Maciej Wiśniewski z SLD i radny Marian Poślednik z PO.

  Były prezes publicznego Radia Merkury Filip Rdesiński (związany wcześniej z "Gazetą Polską") oraz członek rady nadzorczej rozgłośni Dariusz Szymczak startują do sejmiku z list PiS. Obaj walczą o mandaty z okręgu podpoznańskiego z pozycji nr dwa i trzy. Radnym Poznania chce zostać natomiast Zenon Torz, szef miejscowego Klubu Gazety Polskiej.

  Bartosz Nożewski to najmłodszy kandydat do sejmiku województwa wielkopolskiego z ramienia SLD. Uczeń II Liceum w Koninie od roku jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta w Koninie.

  Do Rady Miasta Poznania listy kandydatów zgłosiło 9 komitetów. W rzeczywistości, w zależności od okręgu, wyborcy będą mogli wybierać spośród 6-8 list. Trzy mniej znane komitety zarejestrowały swe listy jedynie w wybranych okręgach. SL "Ojcowizna" i komitet wyborczy Pogodni mają po jednej liście, zaś Aktywni Poznań ubiegać się będą o mandaty z trzech miejskich okręgów. Pewnym zaskoczeniem jest zarejestrowanie przez PSL list kandydatów we wszystkich okręgach Poznania. Obok tej partii w siedmiu okręgach kandydatów zgłosiły SLD, PO, komitet Ryszarda Grobelnego, My Poznaniacy oraz PiS.

  Lokomotywy list kandydatów do Rady Miasta Poznania

  Okręg 1 - Adrian Kaczmarek (SLD), Hubert Świątkowski (PO), Maciej Przybylak (Ryszard Grobelny), Lech Mergler (My Poznaniacy), Elżbieta Konwińska (Aktywny Poznań), Eugeniusz Poczta (PSL), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), Zbigniew Rutkowski (SL Ojcowizna).

  Okręg 2 - Katarzyna Kretkowska (SLD), Krzysztof Skrzypinski (PO), Wojciech Wośkowiak (Ryszard Grobelny), Ja-cek Jaśkowiak (My Poznaniacy), Małgorzata Ratajczak (PSL), Lidia Dudziak (PiS).

  Okręg 3 - Antoni Szczuciński (SLD), Jakub Jędrzejewski (PO), Jan Lipczyński (MP), Irena Fajok (PSL), Tadeusz Dziuba (PiS), Tomasz Kayser (Ryszard Grobelny), Jadwiga Ambrożkiewicz (Pogodni).

  Okręg 4 - Beata Urbańska (SLD), Marek Sternalski (PO), Ryszard Grobelny (Ryszard Grobelny), Piotr Quandt (Aktywni Poznań), Tomasz Klemenczak (PSL), Michał Grześ (PiS), Anna Wachowska-Kucharska (My Poznaniacy).

  Okręg 5 - Tomasz Lewandowski (SLD), Mariusz Wiśniewski (PO), Zdzisław Śliwa (Ryszard Grobelny), Lesław Rachwał (My Poznaniacy), Paweł Czajko (PSL), Przemysław Alexandrowicz (PiS).

  Okręg 6 - Dariusz Bachalski (SLD), Bartosz Zawieja (PO), Sławomir Smól (Ryszard Grobelny), Andrzej Białas (My Poznaniacy), Damian Herda (PSL), Przemysław Markowski (PiS).

  Okręg 7 - Dominik Herberholz (SLD), Grzegorz Ganowicz, (PO), Norbert Napieraj (Ryszard Grobelny), Arleta Matuszewska (MP), Izabela Klimaszewska (Aktywni Poznań), Tomasz Zająć (PSL), Przemysław Foligowski (PiS)

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko nie PO

  Artur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 19

  Tylko nie na PO, czy mało Wam przekrętów w Polsce, chcecie więcej, najlepiej zróbmy w Polsce jedna partie tylko PO tak jak kiedyś była tylko PZPR, bo oni też są już wszędzie. Niedługo PO wprowadzi...rozwiń całość

  Tylko nie na PO, czy mało Wam przekrętów w Polsce, chcecie więcej, najlepiej zróbmy w Polsce jedna partie tylko PO tak jak kiedyś była tylko PZPR, bo oni też są już wszędzie. Niedługo PO wprowadzi zakaz istnienia innych partii i organizacji i będzie wsadzać za poglądy sprzeczne z poglądami ich Boga Donalda.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stawiam na Rdesińskiego

  barek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 19

  Stawiam na Rdesińskiego. Facet ma jaja. Nowakowskiej pozbył się i nie bał się wieszać krzyża. A czerwonym mówię WON!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na Winogradach polecam kandydatkę Małgorzatę Mikusińską.

  Ja Ol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

  Małgorzata Mikusińska to osoba młoda a przy tym doświadczona i wykwalifikowana - mimo zapału do sportu (ex zawodniczka a obecnie nauczycielka i trenerka) poza AWF ukończyła również studia...rozwiń całość

  Małgorzata Mikusińska to osoba młoda a przy tym doświadczona i wykwalifikowana - mimo zapału do sportu (ex zawodniczka a obecnie nauczycielka i trenerka) poza AWF ukończyła również studia podyplomowe na ekonomicznej poznańskiej WSB.
  Poznałem ją wiele lat temu na os. Zwycięstwa, kiedy z pasją grała w kosza. Z tego co wiem z równą pasją podchodzi do wszystkich zadań. Odświeżmy Radę Miasta, dajmy szansę nowym i młodym !
  Głosujemy na 4 na liście PO na Winogradach, Sołaczu i Golęcinie !
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo