Chcesz pożyczkę, proszę bardzo, ale najpierw zapłać

  Chcesz pożyczkę, proszę bardzo, ale najpierw zapłać

  Maciej Roik, Współpraca: BEM

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kamil Siwek wykazał przed sądem, że zawarte w umowach zapisy nie są zgodne z prawem

  Kamil Siwek wykazał przed sądem, że zawarte w umowach zapisy nie są zgodne z prawem ©Grzegorz Dembiński

  Liczyli na szybki i łatwy kredyt, a skończyło się stratą nawet kilku tysięcy złotych. Taką wersję zdarzeń opisują wielkopolscy klienci warszawskiej spółki Prominent CF. Jak twierdzą, ich poziom frustracji rośnie, bo w tej chwili może ich czekać długa walka o odzyskanie wpłaconych firmie pieniędzy.
  Kamil Siwek wykazał przed sądem, że zawarte w umowach zapisy nie są zgodne z prawem

  Kamil Siwek wykazał przed sądem, że zawarte w umowach zapisy nie są zgodne z prawem ©Grzegorz Dembiński

  Magdalena Banach z mężem potrzebowali około 10 tysięcy złotych, by dokończyć urządzanie mieszkania. O pożyczkę zwrócili się do Centrum Finansowo-Oddłużeniowego "Progresja" przy ulicy Podgórnej w Poznaniu, która jak wynika ze strony internetowej spółki Prominent CF, jest jednym z jej oddziałów. Jak opowiada M. Banach, we wrześniu wpłacili 800 złotych na pokrycie niezbędnych kosztów, ale kredyt, który miał być przyznany w ciągu siedmiu dni, na ich koncie się nie pojawił.


  - Czuję się poszkodowana przez tę firmę. I wiem, że nie jestem jedyna. Nawet wśród moich znajomych znalazłam takie osoby, które chciały pożyczyć zdecydowanie większe sumy i wpłacali "Progresji" nawet po kilka tysięcy złotych. Kredytów niestety nie dostali. Na nic zdały się także próby odzyskania wpłaconych pieniędzy - mówi Magdalena Banach, która dołączyła do innych osób zgłaszających sprawę policji.

  Osób, które również czują się oszukane, jest więcej. Przy czym te, do których dotarliśmy, opisują sposób działania firmy identycznie. - Potrzebowałem 20 tysięcy kredytu, więc postanowiłem za pośrednictwem "Progresji" skorzystać z usług spółki Prominent CF - mówi Marcin Nawrocki (nazwisko na jego prośbę zostało zmienione). - Wpłaciłem 1,6 tysiąca złotych i w ciągu siedmiu dni miałem dostać pieniądze. Nic z tego nie wyszło, bo tylko piętrzono trudności.

  Według Nawrockiego po wpłacie pieniędzy i po zapewnieniach, że pożyczka pojawi się na koncie za kilka dni, firma zażądała kolejnych poręczeń (poza wekslem i potwierdzeniem z banku stałego zlecenia przelewów). Jak twierdzi, wyczuł kłopoty, więc postanowił zrezygnować. Wpłaconych już pieniędzy nie zobaczył, więc sprawę zgłosił policji.

  Poznańska komenda potwierdza, że wpłynęły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Prominent CF.

  - W tej chwili już jest kilka osób, które nas o tym poinformowały, jednak wiele wskazuje na to, że proceder jest znacznie szerszy - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

  Sprawą zajmuje się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zarzuty dotyczą m.in. zamieszczania w umowach pożyczki nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, całkowitym koszcie pożyczki i łącznej kwocie wszystkich opłat, prowizji i kosztów, do których zapłaty zobowiązany jest klient.

  - Spółka Prominent wykorzystuje to, że ludzie niedokładnie czytają umowy - twierdzi Kamil Siwek, prawnik udzielający pomocy osobom, które wpłaciły pieniądze na konto spółki. - To nie zmienia faktu, że zawarte tam zapisy, nie są zgodne z prawem. Udało mi się to już kilka razy wykazać przed sądem, dlatego osoby, które wpłaciły pieniądze, mają szansę je odzyskać. Tym bardziej że kwoty są wysokie. Największa, z jaką się spotkałem, a która została wpłacona na konto spółki to 25 tysięcy złotych.

  Jak tłumaczy Siwek, w umowie jest kilka punktów, które budzą wątpliwości. Po pierwsze chodzi o żądanie za wysokiej opłaty przygotowawczej, po drugie opłata taka nie może być procentem od wysokości pożyczki. Poza tym zbyt ogólny jest zapis dotyczący rodzaju zabezpieczeń. - Zapisy w umowie dają spółce możliwość jednostronnego kształtowania praw i obowiązków obu stron - tłumaczy Siwek. W umowie czytamy, że: "wybór ilości i rodzaju zabezpieczeń dokonywany jest przez pożyczkobiorcę i wymaga pisemnej akceptacji ze strony pożyczkodawcy". Co to znaczy? W praktyce spółka może nie zaakceptować żadnego z proponowanych zabezpieczeń i nigdy pożyczki nie wypłacić.

  Mimo kilkudniowych prób uzyskania od spółki Prominent CF wypowiedzi w tej sprawie, jej władze nie odpowiedziały na nasze pytania.

  Oszukani

  Właściciel Infinity Bamidele Duro P. mógł oszukać kilkaset osób w kraju. Oferował pożyczki - aby je otrzymać, trzeba było wpłacić 5 proc. kwoty, jaką chciało się uzyskać. Później stawiano kolejne wymagania. Ludzie płacili, ale pożyczek nie otrzymywali.

  Co najmniej 200 osób z Poznania i okolic zostało naciągniętych przez inną firmę oferującą krótkoterminowe pożyczki.
  Klienci, choć ich o tym nie informowano, mieli nie tylko zwrócić zaciągnięty dług i odsetki
  (płacili za każdy dzień spóźnienia spłaty, kolejne umowy, wycenę ruchomości itd.).

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oferta pożyczki

  Mr Dickson (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Potrzebujesz kredytu? jaki rodzaj kredytu szukasz? prosimy o kontakt z Panem Alonzel które oferują wszelkiego rodzaju pożyczki chcesz wymagają thier obsługa jest szybka i niezawodna, nie wiedzą na...rozwiń całość

  Potrzebujesz kredytu? jaki rodzaj kredytu szukasz? prosimy o kontakt z Panem Alonzel które oferują wszelkiego rodzaju pożyczki chcesz wymagają thier obsługa jest szybka i niezawodna, nie wiedzą na pewno, że przyszedłem accrose nich i dali świadectwo i wiem i wierzę, że jeśli skontaktować otrzymasz samo świadectwo. które to w Wielkiej państwa Ameryki i ma oddziały w sześciu krajach. w kontakcie z nimi teraz, aby poinformować alonzeltaylor@gmail.com więcej ".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oferta pożyczki

  Pan Kelly Podpořit. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Potrzebujesz kredytu? Jaki rodzaj kredytu chcesz? pragniemy poinformować, że pan Kelly jest niezawodny za pewnik, że ich opcja kredytu wszystko co musisz zrobić, to skontaktować się z nami...rozwiń całość

  Potrzebujesz kredytu? Jaki rodzaj kredytu chcesz? pragniemy poinformować, że pan Kelly jest niezawodny za pewnik, że ich opcja kredytu wszystko co musisz zrobić, to skontaktować się z nami kellyjerry040@yahoo.com~~HEAD=dobj do kredytu i uzyskać więcej informacji.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  John Frank

  johnfrankloaninvestment@gmail.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dzień dobry ,

  Ja jestem Pan John Frank ,kierownik pożyczkodawca pożyczki prywatne Jestemdyrektorem John Frank kredytu inwestycyjnego . Agencja ta pożyczka należy do prywatnego pożyczkodawcy , i to...rozwiń całość

  Dzień dobry ,

  Ja jestem Pan John Frank ,kierownik pożyczkodawca pożyczki prywatne Jestemdyrektorem John Frank kredytu inwestycyjnego . Agencja ta pożyczka należy do prywatnego pożyczkodawcy , i to jest ustawione , aby pomóc ludziom w potrzebie , tak , że ubóstwo i cierpienie mogą być w pełni wyeliminowane w świecie . Jesteśmy zarejestrowani i regulowany przez Urząd pożyczanie pieniędzy , a wszystkie nasze transakcje finansowe są kontrolowane przez rząd .

  Oferujemy zarówno pożyczki osobiste i biznesowe z bazy kapitałowej między sumą $ 2,000.00 do $ 150.000.000,00 dolarach amerykańskich , europejskich, euro lub funtach dla osób indywidualnych, firm i współpracy organów , bez względu na ich stan cywilny , płeć , religię, i lokalizacji , ale muszą być środki prawne spłaty kredytu w określonym terminie i musi być godny zaufania z stóp procentowych już od 2% .
  E-mail: johnfrankloaninvestment@gmail.comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomocy

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

  Witam !
  Ja również zostałem oszukany przez tą firme na 8 tys złotych. Podaje swój numer tel 781957402 . Gdyby ktoś coś wiedział prosze o kontakt.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Danuta

  Pomocy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 71 / 53

  Czy ktoś odzyskał wpłacone pieniadze dla firmy O C.O??? Prosze o kontakt;880-603-736 poniewaz Ja równiez zostałąm oszukana na ponad 6tys złotych:( Bardzo prosze o pomoc:(Moze wspolnymi siłami damy...rozwiń całość

  Czy ktoś odzyskał wpłacone pieniadze dla firmy O C.O??? Prosze o kontakt;880-603-736 poniewaz Ja równiez zostałąm oszukana na ponad 6tys złotych:( Bardzo prosze o pomoc:(Moze wspolnymi siłami damy rade wyciagnac od nich wpłacone pieniadze!!!!Czekam na odpowiedzzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oszukańczy prawnik

  Kamil siwek - uwaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 99 / 91

  Prokuratura sprawdza, czy poznański taksówkarz został oszukany przez prawnika Kamila Siwka. Pełnomocnik wziął od niego pieniądze m. in. za występowanie jako obrońca w procesie karnym, mimo że nie...rozwiń całość

  Prokuratura sprawdza, czy poznański taksówkarz został oszukany przez prawnika Kamila Siwka. Pełnomocnik wziął od niego pieniądze m. in. za występowanie jako obrońca w procesie karnym, mimo że nie miał do tego uprawnień.

  Prokuratura sprawdza, czy poznański taksówkarz został oszukany przez prawnika. Pełnomocnik wziął od niego pieniądze m. in. za występowanie jako obrońca w procesie karnym, mimo że nie miał do tego uprawnień.

  Kłopoty taksówkarza Krzysztofa Kowalskiego rozpoczęły się, gdy wszedł w spór ze znajomym z pracy. Wytoczył mu dwie sprawy cywilne, ten z kolei oskarżył taksówkarza o zniesławienie. Krzysztof Kowalski postanowił więc skorzystać z fachowej pomocy i przez prasę znalazł pełnomocnika. Jego wybór padł na Kamila Siwka, który reklamował swoje usługi jako „kancelaria prawnicza”. Prawnik wziął pieniądze za prowadzenie trzech spraw, ale nie pojawił się na żadnej. Taksówkarz pozwał go o oddanie wynagrodzenia.

  Sąd częściowo uznał jego roszczenia i nakazał prawnikowi zwrot 1050 złotych.

  Jego wina polegała na przykład na tym, że wziął pieniądze za napisanie jednego z pozwów, ale nie złożył go w sądzie. Poza tym, jak stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku, jako radca prawny nie miał uprawnień do występowania w procesie karnym. Taksówkarz był w nim oskarżony z powództwa prywatnego o zniesławienie.
  Czy jednak Kamil Siwek faktycznie jest radcą prawnym? Jego nazwisko nie figuruje na liście członków samorządu radcowskiego. Sprawdziliśmy to w Krajowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

  Kowalski złożył już zawiadomienie do prokuratury. Chce, by organy ścigania prześwietliły działalność prawnika, który zdaniem taksówkarza wprowadza swoich klientów w błąd. Poza tym do dziś nie dostał od niego zasądzonych 1050 złotych. W ich odzyskaniu nie pomógł mu komornik, bo nie odnalazł majątku prawnika. Krzysztof Kowalski został już przesłuchany przez policję.
  Próbowaliśmy dotrzeć do Kamila Siwka, aby ten przedstawił swoją wersję wydarzeń. Niestety, nie udało nam się z nim skontaktować. Nie odpowiadał na nasze telefony, maile, a drzwi jego kancelarii były zamknięte.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratajczaka 33/3 IIIp

  djfhhg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 108 / 88  a jak z poznaniem na ul ratajczaka 33/3 ? jest ogolnopolskie centrum oddluzajace biuro miesci sie niby w warszawie na ul. gorczewska 212/226 lok 102 nie wiem czy to jest te same firmy o ktorym...rozwiń całość  a jak z poznaniem na ul ratajczaka 33/3 ? jest ogolnopolskie centrum oddluzajace biuro miesci sie niby w warszawie na ul. gorczewska 212/226 lok 102 nie wiem czy to jest te same firmy o ktorym jest mowa? Widzialam umowe lecz jej nie czytalam widac na niej znak loga O.C.O nie wiem co zrobic bo niby spelniam wszystkie warunki ale musialabym weksel podpisac i zrobic stale zlecenie na ich rachunek by placic raty na 20 lat czy ktos brał u tej milej pani pozyczke na takich warunkach?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Witma was

  CHojna Waldemar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 141 / 113

  Witam was koledzy i kolezanki ja tez zostalem oszukany na kwote 5352zl tez szukam pomocy jak odzyskac wplacone pieniadze moze ktos juz znalazl kogos co pomoze odzyskac nasze pieniadze moj telef...rozwiń całość

  Witam was koledzy i kolezanki ja tez zostalem oszukany na kwote 5352zl tez szukam pomocy jak odzyskac wplacone pieniadze moze ktos juz znalazl kogos co pomoze odzyskac nasze pieniadze moj telef 793586642 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prominent w połaczeniu z ogolnopolskim centrum oddłużeniowym

  oco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 138 / 80

  SZANOWNI PANSTWO
  PRAGNE PANSTWA POINFORMOWAĆ ZE SPOŁKA PROMINENT ZGŁOSIŁA SWOJA UPADŁOŚĆ DO SADU W WARSZAWIE OBECNIE NORBERT ZAKRZEWSKI WŁAŚCICIEL TAKICH FIRM JAK FORMINX FINANCE SP ZOO, PORMINENT...rozwiń całość

  SZANOWNI PANSTWO
  PRAGNE PANSTWA POINFORMOWAĆ ZE SPOŁKA PROMINENT ZGŁOSIŁA SWOJA UPADŁOŚĆ DO SADU W WARSZAWIE OBECNIE NORBERT ZAKRZEWSKI WŁAŚCICIEL TAKICH FIRM JAK FORMINX FINANCE SP ZOO, PORMINENT CF SP ZOO JEST WŁAŚNIE W STRUKTURACH NOWEGO JEGO TWORU POD NAZWA
  OGOLNOPOLSKIE CENTRUM ODDŁUŻENIOWE SP ZOO
  BIURO W WARSZAWIE MIEŚCI SIĘ PRZY UL. GÓRCZEWSKIEJ 212/226 TEL 22-637-20-48
  DLA WSZYSTKICH POKRZYWDZONYCH PODAJE NR TEL DO TEGO KOLESIA 600379100
  OSOBY CHCĄCE ODZYSKAC WPŁACONE PIENIĄDZE MOGĄ ZGŁASZĄC SIE DO JEGO JESZCZE INNEJ FIRMY DELIKATESÓW HELIOS
  PODAJE ADRESY SKLEPÓW

  Delikatesy HELIOS
  Warszawa, ul. Wspólna Droga 13
  Tel.: 22-664 63 51; 600 236 500

  Warszawa, ul. Rozłogi 16
  Tel.: 22-673 01 00; 604 972 600
  TAN NAPEWNO GO ZASTANIECIEzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skuteczna pomoc prawna

  ekspert z dziedziny oszustw firm parabankowych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 111 / 98

  Witam Państwa,

  W swojej praktyce prawniczej miałem do czynienia z oszukańczymi praktykami tej firmy, udzielam skutecznej pomocy prawnej w tego typu sprawach, gdzie mamy do czynienia z systemem...rozwiń całość

  Witam Państwa,

  W swojej praktyce prawniczej miałem do czynienia z oszukańczymi praktykami tej firmy, udzielam skutecznej pomocy prawnej w tego typu sprawach, gdzie mamy do czynienia z systemem argentyńskim , a więc zarówno jeśli chodzi o firmę "Prominent CF" jak i "Skarbiec" .
  Kontakt mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo