Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Tytuł "Deo et Patriae deditus" dla Prymasa

RED
Metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk - jak czytamy na stronie internetowej gnieźnieńskiej Kurii - otrzymał 17 października tytuł honorowy KUL "Deo et Patriae deditus" (Bogu i Ojczyźnie oddany).

- Jak mówił w laudacji prorektor ks. prof. Stanisław Zięba, uczelnia pragnęła w ten sposób wyrazić podziękowanie Prymasowi Polski za jego służbę dla Kościoła i Ojczyzny, promowanie katolickich ośrodków naukowych, a także za troskę o lubelski uniwersytet.

Nadanie tytułu miało miejsce podczas inauguracji nowego roku akademickiego, 93. w dziejach KUL. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. W swoim słowie metropolita gnieźnieński przypomniał, że człowiek uniwersytetu powinien poszukiwać prawdziwego znaczenia wolności i mądrości. Podkreślił również, że "lekcja wolności", która była jednym z tematów pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, jest wciąż otwarta.

"Wszyscy musimy uczyć się żyć w wolności podarowanej nam przez Boga. Szczególną umiejętność korzystania z wolności powinien wypracowywać chrześcijanin, który podejmuje studia w katolickiej uczelni. Tu musi nauczyć się być człowiekiem prawdziwie wolnym, rozróżniać wolność od swawoli" - zauważył abp Kowalczyk.

Zaznaczył także, że mądrości nie zdobywa się "na placach i demagogicznych przemówieniach", ale na modlitwie, w ciszy świątyni czy ludzkiego serca. "Niech ten dar mądrości przez waszą posługę promieniuje na całą ojczyznę, strukturę państwa i struktury samorządowe, niech wasza postawa i czyny inspirowane darem mądrości ubogacają nasze dobro wspólne, ojczyznę, która tego bardzo potrzebuje, zwłaszcza w okresie mierzenia się z wyzwaniami współczesności" - życzył studentom abp Kowalczyk.

W uroczystości inauguracyjnej, która odbyła się w auli uniwersyteckiej, uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas-senior Józef Glemp, metropolita lubelski abp Józef Życiński oraz prawosławny arcybiskup chełmsko-lubelski Abel. Obecny był także prof. Władysław Bartoszewski, przedstawiciel prezydenta RP Podsekretarz stanu Krzysztof Stanowski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, posłowie i senatorowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a także przedstawiciele uczelni polskich oraz żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski