Poznań: Fara ogłoszona Bazyliką Mniejszą

  Poznań: Fara ogłoszona Bazyliką Mniejszą

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznańska fara jest już Bazyliką Mniejszą. W niedzielę podczas mszy świętej metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki odczytał dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poświadczający nadanie przez papieża Benedykta XVI tytułu i godności Bazyliki Mniejszej poznańskiej farze.

  Nabożeństwo rozpoczęło poświęcenie tablicy z napisem "Basilica Minor" umieszczonej nad wejściem do świątyni. Insygnia papieskie, które się tam znajdują, świadczą o szczególnej łączności ze Stolicą Apostolską. Znajdą się one także na szatach liturgicznych oraz pieczęci bazyliki.

  - Znakiem tej łączności powinna być też szczególna troska o przestrzeganie przepisów sprawowania liturgii - mówił arcybiskup St. Gądecki. - Do innych powinności należy nauczenie wiernych Credo oraz modlitwy "Ojcze Nasz" po łacinie w melodii gregoriańskiej.

  Tytuł Bazyliki Mniejszej przysługuje kościołom o znacznej wartości zabytkowej, a także kościołom, które mają duże znaczenie dla wspólnoty wiernych.

  Wiążą się z tym szczególne przywileje. Odwiedzający ten kościół w niektóre dni w roku mogą uzyskać między innymi odpust zupełny. Będzie to możliwe zwyczajowo w dni związane ze świętem nadania tytułu. Arcybiskup ogłosił też dodatkowy dzień odpustu na 31 grudnia.

  W Wielkopolsce do tej pory są trzy Bazyliki Mniejsze. W całym kraju jest ich 118.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo