Leszno: Strażacy ćwiczyli się przed mistrzostwami EURO 2012

  Leszno: Strażacy ćwiczyli się przed mistrzostwami EURO 2012

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Strażacy gasili pociąg towarowy przewożący groźne substancje chemiczne

  Strażacy gasili pociąg towarowy przewożący groźne substancje chemiczne ©Karolina Sternal

  Pociąg relacji Inter City relacji Wrocław - Poznań wiozący kibiców piłkarskich mistrzostw EURO 2012 zderza się z pociągiem towarowym przewożącym niebezpieczne substancje chemiczne, m.in. kwas solny. To początek scenariusza ćwiczeń wszystkich służb ratunkowych, które dzisiaj w Lesznie przeprowadziła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z jednostkami z Leszna oraz 10 innych miejscowości i Wielkopolski.
  Strażacy gasili pociąg towarowy przewożący groźne substancje chemiczne

  Strażacy gasili pociąg towarowy przewożący groźne substancje chemiczne ©Karolina Sternal

  Według planu akcji, wybucha pożar, co powoduje panikę wśród pasażerów w wagonach. Huk palących się chemikaliów przeplata się z krzykami o pomoc uwięzionych ludzi. Część poranionych osób sama próbuje wydostać się z wagonów. Ten chaos ma sprawnie opanować setka strażaków, a także żołnierze, ratownicy medyczni, policjanci oraz pracownicy PKP. Poszkodowanymi, a tych też była setka, byli słuchacze Studium Medycznego z Rawicza oraz żołnierze z Leszna.


  - Ćwiczenia są elementem naszych przygotowań do EURO 2012, choć nie tylko. Mamy świadomość, że do tego typu zdarzeń masowych może dojść w każdej chwili. Poprzednie nasze ćwiczenia odbywały się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Tym razem wybraliśmy teren kolejowy, który z uwagi na infrastrukturę jest szczególnie trudny - wyjaśnia mł. bryg. Adam Langner, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP. - To trudna akcja, bo jej scenariusz zakłada, że w jej pierwszej części poszkodowanych jest więcej niż ratowników. Do tego dochodzi zagrożenie ekologiczno-chemiczne.

  Wspólnie ze strażakami ćwiczenia innych służb - przede wszystkim pogotowia ratunkowego, szpitali oraz wojska i policja, mają także sprawdzić skuteczność koordynacji działań ratunkowych. Dodać trzeba, że akcja ratunkowa się udała, a jej przebieg będzie analizowany.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo