Heavymetalowi pionierzy

  Heavymetalowi pionierzy

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Renesans ich muzyki spowodowała Metallica, a podtrzymali... Polacy. Budgie zagrają "Głos Rock Festiwal" - zapowiada Marcin Kostaszuk
  Burke Shelley - rockowa moc w wątłym (czego nie widać na scenie) ciele

  Burke Shelley - rockowa moc w wątłym (czego nie widać na scenie) ciele ©Szymon Siewior

  Gdyby historia muzyki rockowej była kierunkiem na studiach, to udział w czwartkowym występie byłby wykładem obowiązkowym, a Burke Shelley profesorem. Zamiast doktoratu honoris causa z wizyty w Poznaniu pozostanie mu jedynie wspomnienie pękającego w szwach klubu, wypełnionego statecznymi ojcami, kiedyś - jak on - rockowymi buntownikami" - tak przed trzema laty pisaliśmy o występie Budgie w poznańskim Eskulapie.

  - Oni znali nasze teksty lepiej niż Burke - śmiali się na inter-netowym blogu muzycy Budgie, wspominając rozentuzjazmowanych fanów z Poznania. Czy trzeba lepszej zachęty, by przeżyć to jeszcze raz?

  Niewiele przecież brakowało, a Budgie wylądowaliby na śmietniku rockowej historii już w pierwszej połowie lat 80.
  Wcześniej bywało o wiele lepiej - założony w 1967 roku zespół zapracował na miano tego, który przesunął granicę hard rocka tak daleko, że trzeba było wymyślić nowy termin: heavy metal. Klasyczna płyta "Never Turn Your Back On A Friend" z 1973 roku to esencja rodzącej się rewolucji: otwiera ją fantastyczny riff "Breadfan", potem mamy odwołanie do przedwojennej jeszcze tradycji bluesowej ("Please, Don't Go"), a dzieło wieńczy "Parents" - protoplastka metalowych ballad, śpiewanych na koncertach z zapalonymi zapalniczkami w dłoniach. Dobra passa nie trwała jednak długo - Walijczycy nie potrafili ustabilizować artystycznej formy na dłużej. Paradoksalnie, poczucie własnej wartości odzyskali w Polce, gdzie wylądowali w 1982 roku aż na 16 koncertów. Od tego czasu mieli wiernych sojuszników w redaktorach muzycznych Trójki, którzy podtrzymywali zainteresowanie Budgie przez kolejne lata. Legendę metalowych pionierów ugruntowała im także Metallica, która w 1988 roku nagrała własną wersję "Breadfan".

  Powrót na scenę nastąpił 11 lat później, ale nowych nagrań Budgie dorobili się dopiero 7 lat później, nagrywając niezły album "You're All Living In Cuckooland". Oryginalnego wokalistę i basistę Burke'a Shelleya oraz perkusistę Steve'a Williamsa wspomógł młody Simon Lees, którego w 2007 roku wymienił aktualny gitarzysta Craig Goldy. W tym składzie grupę zobaczymy w Poznaniu 9 listopada.

  Budgie
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
  niedziela 9.11. godzina 20
  bilety: 100 zł (do 31.10), 120 zł (od 2.11)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo