Wielkopolska: Lasy Państwowe nie chcą oddać budżetu

  Wielkopolska: Lasy Państwowe nie chcą oddać budżetu

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ministerstwo Finansów chce przejąć pieniądze Lasów Państwowych. Tłumaczy to koniecznością załatania dziury budżetowej. Tymczasem Lasy za wszelką cenę chcą pozostać autonomiczną jednostką finansową i dlatego protestują przeciwko planom resortu.
  - Tak było przez ostatnie 86 lat, w czasie których Lasy Państwowe bardzo dobrze sobie radziły - mówi Małgorzata Stachowiak, sekretarz Wielkopolskiego Związku Leśników Polskich w Poznaniu.

  Leśnicy boją się tego, że po przekazaniu budżetu ministerstwu finansów stracą płynność finansową oraz realny wpływ na to, jak będą wydawane zarobione przez nich pieniądze.

  - Musimy wywiązać się z naszych działań statutowych. Jednym z nich jest ochrona lasów. Obawiamy się, że mechanizmy finansowe, które działają w ministerstwie, nie pozwolą nam się z nich właściwie wywiązać - dodaje Małgorzata Stachowiak.

  Do tej pory Lasy Państwowe finansowały te działania głównie ze sprzedaży drewna. Dzięki zarobionym w ten sposób pieniądzom mogą chronić te lasy, które nie przynoszą dochodów, czyli np. parki narodowe.

  - Poza tym wiele z tych funduszy wydajemy na rekultywację lasów dotkniętych pożarami czy powodziami. Obawiamy się, że po przeniesieniu naszego budżetu do ministerstwa nie będziemy mogli liczyć na wystarczające fundusze, aby pokryć podobne wydatki. W tej chwili przeznaczamy na to pieniądze z Funduszu Leśnego, na który szczególnie ostrzy sobie zęby rząd - twierdzi Małgorzata Stachowiak. - Podobne działania mogą w rezultacie doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

  W Wielkopolsce w ciągu ostatnich dni protest podpisało ponad 22 tys. osób. Popiera go także PSL oraz część rządu, m.in. wiceminister środowiska Janusz Zaleski, a także organizacje ekologiczne.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze im się zyje

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  biedni pracownicy lasów,zobaczcie jakie oni maja wypłaty to wam slepia zbieleją.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo