Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpiszą ugodę tuż przed wernisażem

Elżbieta Podolska
Ryszard Horowitz  przez kilkanaście dni przygotowywał nietypowy portret miasta
Ryszard Horowitz przez kilkanaście dni przygotowywał nietypowy portret miasta Waldemar Wylegalski
Dzisiaj o godz. 16 na placu Wolności zostanie otwarta wystawa fotografii światowej sławy artysty "Poznań w wyobraźni Ryszarda Horowitza". Ma to być zupełnie inny portret stolicy Wielkopolski, który zadziwi, zafascynuje i spowoduje, że inaczej spojrzymy na miasto.

Tuż przed uroczystym wernisażem, po wielu miesiącach rozmów, ma zostać podpisana ugoda pomiędzy Biurem Promocji Miasta a Agatą Drogowską, która jest właścicielką praw do projektu wystawy Horowitza - zapewniała nas wczoraj poznańska artystka. Przez długi czas trwał konflikt pomiędzy stronami, które obarczały się winą m.in. za brak postępów przy organizacji wystawy. Agata Drogowska złożyła nawet pozew do sądu przeciwko miastu.

Jeśli dzisiaj faktycznie dojdzie do ugody i wernisaż odbędzie się bez przeszkód, będzie to wydarzenie nie tylko w Poznaniu, ale także w Polsce. Do tej pory Horowitz uwiecznił na swoich zdjęciach tylko dwa miasta: Nowy Jork i rodzinny Kraków. Tym razem portret miasta jest nowatorski. Przez kilkanaście dni czerwca biegał po dachach Poznania, obserwował miasto z perspektywy dźwigu, a nawet z balkonów kamienic, by znaleźć najwspanialsze ujęcia i szczegóły nie tylko zabytkowej, ale też i tej nowoczesnej architektury. Choć jak twierdzi sam mistrz, to tylko te stare budynki mają duszę.

- Poznań jest dla mnie wyjątkowym miastem - opowiadał. - Z jednej strony bardzo dynamicznym, nowoczesnym, z drugiej - starym, z wielowiekową historią. Moje pierwsze wspomnienia o Poznaniu sięgają dzieciństwa, kiedy razem z moim papą po wojnie odwiedzałem Międzynarodowe Targi Poznańskie, było to wtedy dla nas okno na świat. Zresztą do tej pory Poznań jest dla mnie łącznikiem między Wschodem i Zachodem, między Warszawą a Berlinem. Kiedy po raz kolejny odwiedziłem Poznań po latach, poznałem jego starą część historyczną. Stwierdziłem z radością, że to miasto ma swoją widoczną tradycję, wyjątkowe zabytki. Ciekawym zadaniem jest próba uwiecznienia miasta o wielowiekowej tradycji, jednak pokazując je jako miejsce tętniące życiem, dynamiczne, nowoczesne. Zabytkowa część staje się idealnym motywem całej koncepcji projektu, kontrastem między tym, co nowe i młode.

Horowitz sfotografował kilkadziesiąt miejsc. Większość ujęć robiona była z powietrza, tak by zauważyć dodatkowe detale, inne ujęcie doskonale znanego poznaniakom budynku.
O godz. 12 artysta wygłosi w siedzibie WSNHiD, przy ul. Kutrzeby 10 wykład "O sesji zdjęciowej Poznania - porównania i interpretacje". Podczas wykładu przedstawi sposoby ukazania miasta, zaprezentuje zdjęcia fotoreporterów, którzy uwieczniali Horowitza podczas pracy, a także porówna swoje zdjęcia miasta ze zdjęciami autorstwa innych fotografików.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podpiszą ugodę tuż przed wernisażem - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski