Konstantynowo: Niecodzienne trofea myśliwych

  Konstantynowo: Niecodzienne trofea myśliwych

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rogacze z porożami przypominającymi peruki? Rzadko, ale zdarzają się takie. Myśliwi z okolic Poznania ustrzelili takie osobliwości.
  Michał Szymański prezentuje poroże perukarza

  Michał Szymański prezentuje poroże perukarza ©Robert Domżał

  W Nadleśnictwie Konstantynowo przed komisją oceniającą prawidłowość odstrzału rogaczy, czyli samców sarny, stanęło, nie bez obaw, 250 myśliwych. Każdy z nich, gdyby ustrzelił zwierzę rokujące udanym potomstwem, naraziłby się na upomnienie, a nawet odebranie pozwolenia na polowania.

  - Zaostrzyliśmy sankcje wobec myśliwych za niewłaściwą selekcję, czyli wybór osobnika, do którego strzelają. Dlatego odsetek nieprawidłowo odstrzelonych zwierząt jest znikomy - mówi Wacław Stachowiak, przewodniczący zespołu oceny prawidłowości odstrzału przy Nadleśnictwie Konstantynowo.


  Najciekawsze trofea zaprezentowali Michał Szymański z Opalenicy oraz Grzegorz Waliszak ze Skrzynek koło Buku. Obydwaj panowie ustrzelili po sztuce perukarza, czyli samca sarny z rogami pokrytymi sierścią.

  - Ustrzeliłem tego rogacza w maju tego roku. Obserwowałem go już w poprzednich latach. Mimo sześciu lat, ważył zaledwie dwanaście kilogramów - mówi Michał Szymański.

  Scypuła, bo tak nazywa się sierść porastająca rogi, jest efektem braku męskich hormonów. Zdrowy rogacz wytarłby ją o pnie drzew. Strzelając do perukarzy, myśliwi eliminują egzemplarze, które nie mogą mieć potomstwa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo