Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nienawiszcz: Rogi jeleni przeleżały pod torfem 8 tysięcy lat

Robert Domżał
Jedno z poroży znalezione w okolicach wsi Nienawiszcz
Jedno z poroży znalezione w okolicach wsi Nienawiszcz Andrzej Kowalczyk
Poroża dwóch jeleni sprzed 8400 lat znaleźli w okolicach wsi Nienawiszcz koło Rogoźna pracownicy kopalni torfu. Szczątki zwierząt leżały pod warstwą torfu mającą cztery metry grubości.

Po pomiarach, których dokonał dr inż. Tomasz Sobalak z Nadleśnictwa w Łopuchówku, okazało się, że zwierzęta w chwili utonięcia miały po 8 i 10 lat. Zginęły, bo zostały zagonione na ledwo zamarzniętą taflę jeziora. Według Tomasza Sobalaka mogło to się stać między wrześniem a grudniem. Jak na razie naukowcy nie potrafią powiedzieć, czy jelenie zagonione zostały na lód przez ludzi - ślady ich obecności znaleziono w pobliżu - czy może przez drapieżniki.

W zorganizowanych przez archeologów badaniach uczestniczyła dr Iwona Sobkowiak-Tabaka z poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Mieliśmy nadzieję, że w trakcie poszukiwań znajdziemy całe jelenie. Tak się jednak nie stało. Wydobyliśmy za to skorupy żółwi, a także kości tura - wyjaśnia Andrzej Kowalczyk.

W czasach, kiedy żyły jelenie, których poroża właśnie znaleziono, północna Wielkopolska zamieszkiwana była przez ludność nieznającą produkcji naczyń glinianych oraz przedmiotów metalowych. Używano wówczas głównie narzędzi krzemiennych i kościanych. Inny był też klimat. Lodowiec dopiero co się wycofał na północ. Było wiele jezior. Zaczęły wyrastać lasy. W nich pojawiły się duże ssaki, jak jelenie łosie, żubry. O tym, że w pobliżu dawnego jeziora zlokalizowana była osada, świadczy odkryty tam wcześniej topór z poroża jelenia. Muzeum Pierwszych Piastów przekazał go Przemysław Frankowski, prezes firmy eksploatującej złoże .

- Planujemy pobrać próbki DNA z pozyskanych szczątków jeleni, co umożliwi porównanie i określenie zmian ewolucyjnych tych zwierząt - mówi Andrzej M.Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski