Wielkopolska: Nie chcą studiować etyki, chociaż brakuje...

  Wielkopolska: Nie chcą studiować etyki, chociaż brakuje nauczycieli

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W ostatni czwartek miała zakończyć się rekrutacja na obu kierunkach kształcących nauczycieli etyki. Na UAM kształcą ich dwa wydziały, Wydział Nauk Społecznych i Teologiczny. W instytucie filozofii nabór trwa jednak dalej. Powód? Do tej pory zgłosiło się zbyt mało chętnych.
  - Planowaliśmy otwarcie kierunku w październiku, miały to być trzy grupy. Nie zgłosiła się jednak wystarczająca ilość kandydatów - mówi prof. Ewa Nowak, kierownik studiów podyplomowych z etyki w Instytucie Filozofii.

  Etyka na Wydziale Teologicznym rusza jednak według planu. - Od nowego semestru naukę rozpocznie u nas 20 osób - mówi Grażyna Grodź, kierownik dziekanatu tego wydziału.

  O tym, że powstanie drugi taki sam kierunek w ramach jednej uczelni, pisaliśmy już w sierpniu. - Wydaje się to sprzeczne z polityką uczelni, która w ten sposób tworzy wewnętrzną konkurencję dla wydziałów - mówił wówczas prof. Roman Kubicki, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii.

  Filozofowie nie chcą jednak przyznać, że zbyt mała ilość chętnych jest wynikiem konkurencji kierunków. - Po prostu za późno ruszyliśmy z akcją informacyjną - twierdzi prof. Ewa Nowak. - Poza tym naszym założeniem jest, aby studiowało u nas około 60 osób, a do tej liczby sporo jeszcze brakuje, dlatego przekładamy otwarcie na kolejny semestr.

  Filozofowie swój ambitny plan mają zamiar zrealizować dzięki kampanii promocyjnej, która będzie prowadzona do końca grudnia, czyli tak długo jak będzie trwała rekrutacja. - Planujemy stworzyć m. in. cykl wykładów otwartych z zakresu etyki - mówi prof. Ewa Nowak.

  Była minister edukacji Krystyna Łybacka twierdzi, że promocja tego kierunku powinna odbywać się już na poziomie szkół i kuratoriów. - Dyrektorzy i kuratoria powinny bić na alarm, że brakuje nam nauczycieli etyki. Nie wiem, dlaczego tego nie robią - mówi posłanka.

  Ministerstwo edukacji nie jest zainteresowane inwestowaniem w dokształcanie nauczycieli w tym kierunku, twierdzi Krystyna Łybacka. Podkreśla również, że jest to najlepszy sposób na zwiększenie liczby nauczycieli etyki.

  - Dyrektor ma prawo opłacić studia podyplomowe swojemu pracownikowi. Natomiast według informacji ministerstwa pieniądze na dokształcanie nauczycieli w zeszłym roku nie były w pełni wykorzystane - mówi była minister edukacji.

  W wielkopolskim kuratorium zarejestrowanych jest zaledwie 36 nauczycieli etyki. Dyrektorka kuratorium Elżbieta Walkowiak potwierdza, że to stanowczo za mało.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauczycieli etyki wcale nie brakuje

  naciek1@o2.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  Zwykle nie komentuję żadnych internetowych publikacji, ale artykuł Sz. P. Koziołek jest na tyle kuriozalny, że nie mogę się powstrzymać. Pomijam już błędy interpunkcyjne w pierwszym akapicie...rozwiń całość

  Zwykle nie komentuję żadnych internetowych publikacji, ale artykuł Sz. P. Koziołek jest na tyle kuriozalny, że nie mogę się powstrzymać. Pomijam już błędy interpunkcyjne w pierwszym akapicie tekstu, litościwie przemilczę "instytut filozofii" z małych liter. Jakkolwiek pisanie, że "brakuje nauczycieli etyki", właściwie w żaden sposób tego nie potwierdzając, to zwykła dziennikarska nierzetelność i brak kompetencji. W czerwcu tego roku, w samym Poznaniu, uprawnienia do nauczania etyki, w ramach specjalności nauczycielskiej w Instytucie Filozofii, zdobyło około 20 osób, w tym ja. Podobna liczba zdobywa te uprawnienia co roku. Proszę zatem nie pisać bzdur, że nauczycieli etyki brakuje i zająć się raczej prawdziwymi powodami, dla których w poznańskich szkołach nie istnieje przedmiot "etyka". Mam nadzieję, że Sz. P. Koziołek będzie łaskawa się tym zająć w sposób bardziej kompetentny niż dotychczas.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo