Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Nie chcą studiować etyki, chociaż brakuje nauczycieli

Karolina Koziolek
W ostatni czwartek miała zakończyć się rekrutacja na obu kierunkach kształcących nauczycieli etyki. Na UAM kształcą ich dwa wydziały, Wydział Nauk Społecznych i Teologiczny. W instytucie filozofii nabór trwa jednak dalej. Powód? Do tej pory zgłosiło się zbyt mało chętnych.

- Planowaliśmy otwarcie kierunku w październiku, miały to być trzy grupy. Nie zgłosiła się jednak wystarczająca ilość kandydatów - mówi prof. Ewa Nowak, kierownik studiów podyplomowych z etyki w Instytucie Filozofii.

Etyka na Wydziale Teologicznym rusza jednak według planu. - Od nowego semestru naukę rozpocznie u nas 20 osób - mówi Grażyna Grodź, kierownik dziekanatu tego wydziału.

O tym, że powstanie drugi taki sam kierunek w ramach jednej uczelni, pisaliśmy już w sierpniu. - Wydaje się to sprzeczne z polityką uczelni, która w ten sposób tworzy wewnętrzną konkurencję dla wydziałów - mówił wówczas prof. Roman Kubicki, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii.

Filozofowie nie chcą jednak przyznać, że zbyt mała ilość chętnych jest wynikiem konkurencji kierunków. - Po prostu za późno ruszyliśmy z akcją informacyjną - twierdzi prof. Ewa Nowak. - Poza tym naszym założeniem jest, aby studiowało u nas około 60 osób, a do tej liczby sporo jeszcze brakuje, dlatego przekładamy otwarcie na kolejny semestr.

Filozofowie swój ambitny plan mają zamiar zrealizować dzięki kampanii promocyjnej, która będzie prowadzona do końca grudnia, czyli tak długo jak będzie trwała rekrutacja. - Planujemy stworzyć m. in. cykl wykładów otwartych z zakresu etyki - mówi prof. Ewa Nowak.

Była minister edukacji Krystyna Łybacka twierdzi, że promocja tego kierunku powinna odbywać się już na poziomie szkół i kuratoriów. - Dyrektorzy i kuratoria powinny bić na alarm, że brakuje nam nauczycieli etyki. Nie wiem, dlaczego tego nie robią - mówi posłanka.

Ministerstwo edukacji nie jest zainteresowane inwestowaniem w dokształcanie nauczycieli w tym kierunku, twierdzi Krystyna Łybacka. Podkreśla również, że jest to najlepszy sposób na zwiększenie liczby nauczycieli etyki.

- Dyrektor ma prawo opłacić studia podyplomowe swojemu pracownikowi. Natomiast według informacji ministerstwa pieniądze na dokształcanie nauczycieli w zeszłym roku nie były w pełni wykorzystane - mówi była minister edukacji.

W wielkopolskim kuratorium zarejestrowanych jest zaledwie 36 nauczycieli etyki. Dyrektorka kuratorium Elżbieta Walkowiak potwierdza, że to stanowczo za mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski