Wątpliwości Julii Pitery

  Wątpliwości Julii Pitery

  Katarzyna Warszta

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pani minister przysłała list do Rady Powiatu grodziskiego z prośbą o wyjaśnienie sprawy związanej z audytem w szpitalu.
  Radni Rady Powiatu grodziskiego muszą przeanalizować dokumenty i odpowiedzieć pani minister

  Radni Rady Powiatu grodziskiego muszą przeanalizować dokumenty i odpowiedzieć pani minister ©fot. Marcin Obara

  Poinformowała ona przewodniczącego Rady Powiatu oraz radę, że według niej przy sporządzaniu na początku tego roku audytu w SP ZOZ w Grodzisku Wlkp. wystąpiły nieprawidłowości.

  Jak zauważa J. Pitera, starostwo zleciło przeprowadzenie audytu SP ZOZ spółce Pyramed z Poznania, której głównym przedmiotem działalności jest dostawa sprzętu medycznego dla szpitali. Zaniepokoiło ją to, że dziwnym trafem z audytu wynika, iż cały sprzęt medyczny szpitala jest zużyty, więc spółka zaleca jego wymianę.

  Oprócz tego udziałowcem poznańskiej spółki przeprowadzającej audyt jest Grupa Nowy Szpital, która realizuje projekt polegający na wykupieniu zadłużonych szpitali publicznych i ich przekształceniu.

  W związku z tymi spostrzeżeniami J. Pitera prosi przewodniczącego rady o sprawdzenie, czy kolejność działań w postaci zlecenia audytu przez starostwo, przygotowanie go przez spółkę Pyramed i zmiany struktury kapitałowej tej firmy (Grupa Nowy Szpital w kwietniu 2010 roku została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako udziałowiec firmy Pyramed) nie oznaczają podjęcia działań zmierzających do przeprowadzenia zmian własnościowych w szpitalu w Grodzisku Wlkp. Takie podejrzenie jest według pani minister tym bardziej prawdopodobne, że audyt przedstawia szpital jako jednostkę źle zarządzaną, zadłużoną, z przerostem zatrudnienia, ze zużytym sprzętem medycznym i złymi warunkami lokalowymi, a wnioski z niego sprowadzają się do tego, że najlepszym wyjściem jest jego prywatyzacja.

  Pani minister, biorąc pod uwagę strukturę kapitałową spółki Pyramed oraz jej profil działalności, ma wątpliwości co do rzetelnego przeprowadzenia audytu.

  J. Pitera zwraca także uwagę, że z tego, co ustaliła, wynika, że szpital w latach 2006-2007 (kierowany był wtedy przez dyrektor Barbarę Rożyńską-Szumską) miał dodatni wynik finansowy. Natomiast znaczne pogorszenie się jego sytuacji finansowej nastąpiło w 2008 r., kiedy to dyrektorem został Przemysław Nowak. Co ważne, J. Pitera zauważa, iż słabe wyniki finansowe zbiegły się z przeprowadzonymi zmianami kadrowymi w kierownictwie szpitala, co mogło być przyczyną złych wyników finansowych, których dokonał Zarząd Powiatu. Pani minister prosi więc przewodniczącego i radę o przeprowadzenie kontroli realizacji zadań statutowych, prawidłowość gospodarowania mieniem i kontrolę finansów szpitala. W kontekście ujawnionych w piśmie Julii Pitery faktów, zastanawiające jest, dlaczego Zarząd Powiatu umieścił w kontrakcie P. Nowaka, obejmującego zarządzanie w 2008 roku szpitalem, zapis o tym, że ma przygotować szpital do prywatyzacji?
  Teraz wszystkie te wątpliwości zbada pani minister.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo