Orbis ogłosił upadłość, klienci wracają do Polski

  Orbis ogłosił upadłość, klienci wracają do Polski

  Monika Kaczyńska, Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Z witryny poznańskiego biura Orbisu zniknęły wakacyjne oferty

  Z witryny poznańskiego biura Orbisu zniknęły wakacyjne oferty ©Sławomir Seidler

  Z witryny biura podróży Orbis przy Al. Marcinkowskiego w Poznaniu zniknęły wczoraj oferty wakacji. Ich miejsce zajął komunikat o tym, że spółka ogłosiła upadłość i w związku z tym odwołuje imprezy, które jeszcze się nie rozpoczęły.
  Z witryny poznańskiego biura Orbisu zniknęły wakacyjne oferty

  Z witryny poznańskiego biura Orbisu zniknęły wakacyjne oferty ©Sławomir Seidler

  Od rana okna były zasłonięte, można było dojrzeć tylko kilku pracowników biura w środku zajętych pakowaniem dokumentów. Wielu przechodniów zatrzymywało się i z niedowierzaniem spoglądało na wywieszoną w witrynie kartkę.

  Pojawiło się też kilku klientów chcących odebrać wcześniej zamówione bilety PKP, które firma również sprzedawała jako pośrednik. Kierowniczka oddziału wydawała bilety przez uchylone drzwi. Nikt nie był wpuszczany do środka, jedynie listonosz i kurier z ostatnimi przesyłkami.

  - Biuro upadło? Niemożliwe. Zawsze kupowałam tu bilety dla firmy, kiedy jeździliśmy w delegacje. Właśnie wyskoczyłam z biura, bo pracuję tu niedaleko na Piekarach. Chciałam kupić bilety do Ostrowa i jestem zaskoczona, że zastałam zamknięte drzwi - dziwi się Małgorzata Stelmach.
  - Właśnie przyszłam zamówić wycieczkę do Turcji Egejskiej - zwierza się inna klientka Orbisu. - Korzystałam wcześniej z usług tego biura podróży, byliśmy ostatnio z rodziną na Riwierze Tureckiej i byłam bardzo zadowolona. Jestem zaskoczona tym, co widzę.

  W oświadczeniu wydanym przez Orbis można przeczytać, że wniosek o upadłość spółki spowodowała odmowa dofinansowania spółki przez Enterprise Investors - posiadacza 85 procent akcji PBP Orbis.

  - Zła wiadomość jest taka, że za granicą jest 1064 naszych turystów, a dobra, iż mamy ubezpieczenie na sumę 6 milionów 36 tysięcy złotych, którym obecnie dysponuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego - poinformował wczoraj Michał Olbrychowski, rzecznik prasowy biura. - Nikt nie będzie więc miał problemu z powrotem do kraju. Pozostała część pieniędzy zostanie przeznaczona na wypłatę odszkodowań.

  Ilu za granicą jest Wielkopolan, a także ile pieniędzy wpłacili klienci, którzy nie wyjadą, obecnie nie wie nawet sam Orbis. Prawdopodobnie tych ostatnich jest w kraju około 2 tysięcy osób. Dla wszystkich może nie wystarczyć pieniędzy.

  Pierwszych 80 klientów Orbisu wracających z Turcji i Grecji wylądowało w Katowicach i w Warszawie już wczoraj. Dziś wróci kolejnych 300. To planowe powroty. Co z pozostałymi?

  - Przynajmniej niektórzy muszą się liczyć z koniecznością skrócenia urlopów - przyznaje Olbrychowski.

  Wiele zależy od tego, czy Orbis opłacił noclegi turystów. Pracownicy Mazowieckiego Urzę-du Marszałkowskiego są w trakcie ustalania stanu rzeczy i opracowywania harmonogramu powrotów. - Przewidujemy, że do końca tygodnia wszyscy wrócą do Polski - mówi Izabela Stelmańska z wydziału turystyki Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza. Klienci Orbisu są w Grecji, Turcji, Egipcie, Tunezji, w Maroku i na Malcie.

  - Mazowiecki Urząd Marszałkowski załatwia te sprawy bardzo sprawnie - uspokaja Tomasz Wiktor, dyrektor departamentu sportu i turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Mają duże doświadczenie w załatwianiu takich spraw, a i gwarancje są solidne.

  Prawdopodobnie upadek Orbisu dotknie Wielkopolan w mniejszym stopniu niż mieszkańców innych regionów kraju.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo