18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby: Smażone, gotowane, mrożone, w słoikach

Elżbieta Podolska
Sezon na świeże grzyby to znakomita okazja do wyczarowywania wspaniałych dań w domowej kuchni
Sezon na świeże grzyby to znakomita okazja do wyczarowywania wspaniałych dań w domowej kuchni 123RF
Zbieranie grzybów to nasz narodowy sport. Wszyscy pasjonują się tym, co udało się znaleźć. Potem wspaniałe zapachy suszonych prawdziwków rozchodzą się po domu. Ale z grzybów można także wyczarować kulinarne cuda - pisze Elżbieta Podolska

Kiedy w domu zaczyna delikatnie pachnieć suszonymi grzybami, a wielkie pęki ziół wiszące w kuchni są już prawie suche, wtedy wiem, że idzie jesień. I choć nie przepadam za zimnem, deszczem i brakiem słońca, to uwielbiam zapach i smak grzybów, z których można wyczarować prawdziwe cuda. To także dzięki nim nanizanym na nitkę i powieszonym wysoko kuchnia nabiera rodzinnego charakteru. Do wielkiego miasta, bloków i kamienic zagląda nieco wolności i lasu.

Nawet ci, którzy grzybów nie zbierają, tak jak ja mogą je suszyć, zaprawiać, przygotowywać z nich wyborne posiłki. I co najważniejsze, kiedy grzyby są dostępne, nie trzeba się zastanawiać, co dzisiaj zrobić na obiad. Wystarczy makaron, ryż, jakieś mięso i za każdym razem wyczarowujemy coś innego. A kiedy na dworze zrobi się bardzo zimno, ponuro i wzdychać będziemy za ciepłymi dniami, wtedy wystarczy sięgnąć do spiżarni i wyjąć np. grzybki marynowane, które zawsze smakują i są ozdobą stołu.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Warto jednak teraz, kiedy świeżych grzybów jest w bród, skorzystać z okazji i przygotować prawdziwe delicje, które wybornie smakują wyłącznie, gdy składniki głównego dania jeszcze przed godziną lub dwiema... rosły w lesie.

Wśród smakoszy za największe rarytasy uchodzą rydze. To, rzeczywiście, grzyby o wyrafinowanym, niepowtarzalnym smaku, dlatego uważam, że najlepiej podawać je w czystej formie, czyli smażone na patelni tylko na maśle, bez przypraw, jedynie z odrobiną soli. To przysmak iście królewski, który może być ozdobą każdego przyjęcia. Jeden jest tylko kłopot: trzeba mieć swoje "tajne" miejsce, gdzie rosną rydze, albo po prostu zaszaleć i kupić te grzyby na targowisku. A potem tylko się tym specjałem delektować.

Niektórzy zapobiegliwi sugerują, by rydze zamrozić i trzymać przez kilka tygodni w zamrażarce. To jednak już nie jest to samo.

Rydze z patelni

Składniki :

1 kg rydzów,
100 g masła,
sól

Przygotowanie:

Rydze oczyścić. Trzonki grzybów odciąć. Na dużej patelni rozgrzać masło, układać rydze blaszkami do góry i smażyć na silnym ogniu. Po kilku minutach widelcem odwrócić grzyby i smażyć z drugiej strony. Uważać, aby ich zybtnio nie wysuszyć, bo będą niesmaczne. Gorące rydze posolić i podać na patelni, na której były smażone. Do rydzów można podać chleb lub grzanki. Do usmażonych rydzów można dodać kilka łyżek śmietany, wymieszać i jeden raz zagotować.

Jajecznica na kani

Składniki :

2 kanie
2 jajka
mała cebula
sól
pieprz
olej

Przygotowanie:

Na oleju podsmażyć pokrojoną drobno cebulę. Dodać kanie pokrojone w kostkę, razem smażyć
aż wyparuje woda. Wbić jajka, wymieszać z kanią,
smażyć aż się zetną. Podawać z pieczywem i pomidorem z cebulą.
Ryż z prawdziwkami według Julka

Składniki :

400g ryżu Arborio (włoski ryż specjalnie przeznaczony do przyrządzania risotto)
ok. 1 l bulionu najlepiej grzybowego (zależy jak dobrze ryż wchłania płyny)
kilka prawdziwków
200 ml wytrawnego białego wina
1/2 cebuli
80 g świeżego parmezanu
łyżka masła
4 łyżki oliwy
sól, pieprz

Przygotowanie:

W rondelku podgrzać bulion - musi być ciepły. Na dużej patelni rozgrzać oliwę. Delikatnie zeszklić na niej drobno posiekaną cebulkę. Wrzucić ryż. Mieszać, aż każde ziarenko się zeszkli, pokrywając tłuszczem. Do ryżu dodać wino i poczekać, aż odparuje. Wlać łyżkę wazową ciepłego rosołu. Wrzucić pokrojone grzyby. Ciągle mieszając dolewać do masy po łyżce bulionu. Każdą kolejną, gdy poprzednia wchłonie. Do potrawy wrzucić pokrojony w wiórki parmezan, przyprawić solą i białym pieprzem. Gdy ryż będzie już miękki, kremowy w konsystencji ściągnąć z ognia. Dodać masło - schłodzone w lodówce, dokładnie mieszając. Odstawić na 3, 4 minuty pod przykryciem, by risotto odpoczęło.

Pierogi z grzybami

Składniki :

90-100 dag świeżych grzybów
2-3 cebule
sól
pieprz
bułka tarta
40 dag mąki
jajko
1/8 litra wody
4 dag masła
czerstwa bułka

Przygotowanie:

Grzyby oczyścić. Pokroić w cienkie plastry. Dodać 3-4 łyżki wody i gotować przez godzinę pod przykryciem. Następnie dokładnie odparować. Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć. Cebulkę obrać, pokroić w krążki i usmażyć na patelni. Grzyby, bułkę oraz zesmażoną cebulkę zemleć, dodać sól, pieprz. Rozetrzeć i dokładnie wymieszać.

Ciasto do pierogów: mąkę przesiać na stolnicę, wbić jajko, dodać sól, wodę. Zagnieść ciasto, starannie wyrobić. Podzielić na części, przykryć miską, aby nie obeschło. Następnie każdą część ciasta rozwałkować cienko, wykroić krążki o średnicy ok. 5 cm. Na środek krążka nałożyć nadzienie, złożyć na pół, zlepiać brzegi. Zlepione pierożki ułożyć na desce obsypanej mąką. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Kiedy woda zacznie wrzeć, wrzucamy ostrożnie pierogi, mieszamy łyżką, przykryć. Kiedy pierogi wypłyną, odkryć garnek i gotować około 3 min. Następnie pierogi wyjąć, przelać gorącą wodą i wyłożyć na półmisek.
Zupa grzybowa babci Katarzyny

Składniki :

60 dag grzybów (mogą być podgrzybki, borowiki lub maślaki)
5 szklanek bulionu wołowego
1 lub 2 cebule
szklanka śmietany kremówki
2 łyżki sklarowanego masła (nie trzeba już samemu przygotowywać w domu, pojawiło się już masło klarowane w sklepach)
łyżeczka mąki
łyżka soku z cytryny
cukier
pieprz
sól

Przygotowanie:

Grzyby oczyścić. Pokroić na plasterki. Wrzucić do rozgrzanego rondla o grubym dnie i smażyć tak długo, aż odparuje z nich sok, który puściły. Następnie dodać masło, drobno posiekaną cebulę i razem smażyć, aż cebula lekko się zrumieni lub przynajmniej zeszkli. Wlać gorący bulion, gotować 10-15 min na małym ogniu. Śmietanę ubić z łyżką soku z cytryny i mąką, przelać do garnka z zupą, starannie wymieszać. Przyprawić zupę pieprzem, solą i ewentualnie cukrem, doprowadzić do wrzenia, po czym około 5 minut gotować na małym ogniu. Podawać z osobno ugotowanymi łazankami. Można także ozdobić talerz łyżką ubitej śmietany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski