Poznań: Weekend z historią zamku i dzielnicy

  Poznań: Weekend z historią zamku i dzielnicy

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od piątku do niedzieli poznaniacy mogą świętować jubileusz Dzielnicy Zamkowej podczas "Weekendu z Historią". Przygotowano koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy.
  - Stulecie Dzielnicy Zamkowej jest okazją do przywrócenia pamięci najważniejszych postaci i instytucji oraz zdarzeń, które odcisnęły piętno na kartach naszej historii - mówią organizatorzy imprezy.

  W sobotę będzie można między innymi zabrać dzieci na specjalnie przygotowane spektakle teatralne, które opowiedzą nie tylko o powstaniu dzielnicy, ale także o poznańskich legendach.

  Na Dziedzińcu Różanym dzieci będą mogły wziąć udział w otwartych warsztatach pt. "Mali architekci Dzielnicy Zamkowej". Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne "Środek Świata" zaprasza do udziału w specjalnej akcji plastycznej. Podczas zajęć dzieci zbudują i ozdobią miniaturową dzielnicę, do której już następnego dnia (część II warsztatów) będą mogli wprowadzić się "mali mieszkańcy".

  Wstęp na wszystkie imprezy "Weekendu z Historią" poświęconego Dzielnicy Zamkowej jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie Zamku.

  Przypomnijmy, że Dzielnica Zamkowa powstała sto lat temu. Na początku XX w. znakomity urbanista niemiecki prof. Joseph Stübben, wytyczył reprezentacyjną ulicę obiegającą śródmieście Poznania (obecnie al. Niepodległości i Królowej Jadwigi).

  Wzorem Wiednia czy Krakowa, ulica ta, wraz z przylegającymi doń parkami i zieleńcami, pełnić miała także rolę promenady. Na miejscu dawnego Fortu Tietzen, położonego między Bramą Królewską, a Bramą Berlińską, powstał duży park publiczny (obecnie Mickiewicza), otoczony reprezentacyjnymi budowlami. Wszystko to miało podkreślać zmianę i nowy charakter miasta, które z twierdzy zmieniało się w rezydencję.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo