Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści chcą obudzić nasze sumienia

Marcin Kostaszuk
Plakat z obrazem skrępowanej kobiety w ciąży na poznańskim Starym Mieście zobaczyłem dzień po obejrzeniu "Essential Killing", nowego filmu Jerzego Skolimowskiego. Oba dzieła łączy jeden cel: przypomnieć opinii publicznej sprawę więzień CIA w Polsce, w których podobno torturowano obywateli innego kraju.

Po co ten podwójny atak na dobre samopoczucie człowieka, żyjącego przecież z dala od wydarzeń na drugim końcu świata? Zadałem sobie to pytanie niechętnie. Przecież jest tyle spraw, które absorbują mnie na tyle mocno, że nawet nie spojrzałem na mapę, by zobaczyć, gdzie są Szymany i Kiejkuty, w których podobno przetrzymywano jeńców z daleka. Bo to tylko film i tylko plakat?

Nie tylko. Po przełomie roku 1989 Polacy uznali, że sztuka jest od tego, by życie uprzyjemniać. Wyjście do kina, teatru czy na wystawę stało się elementem konsumpcji, a przecież nie po to idzie się do restauracji, żeby zamawiać danie, które staje w gardle. Ludzie sztuki też nie potrafili zresztą znaleźć przekonującego powodu, by naprawdę zaangażować swego odbiorcę w pokazywany przez siebie problem.

Film Skolimowskiego i plakat galerii Abnormals jednak stanęły mi w gardle. Stąd już tylko krok do pytania w stronę rządzących: jak mogliście do tego dopuścić, że w moim kraju torturuje się ludzi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Artyści chcą obudzić nasze sumienia - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski