Artyści chcą obudzić

  Artyści chcą obudzić nasze sumienia

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Artyści chcą obudzić nasze sumienia
  Plakat z obrazem skrępowanej kobiety w ciąży na poznańskim Starym Mieście zobaczyłem dzień po obejrzeniu "Essential Killing", nowego filmu Jerzego Skolimowskiego. Oba dzieła łączy jeden cel: przypomnieć opinii publicznej sprawę więzień CIA w Polsce, w których podobno torturowano obywateli innego kraju.
  Artyści chcą obudzić nasze sumienia
  Po co ten podwójny atak na dobre samopoczucie człowieka, żyjącego przecież z dala od wydarzeń na drugim końcu świata? Zadałem sobie to pytanie niechętnie. Przecież jest tyle spraw, które absorbują mnie na tyle mocno, że nawet nie spojrzałem na mapę, by zobaczyć, gdzie są Szymany i Kiejkuty, w których podobno przetrzymywano jeńców z daleka. Bo to tylko film i tylko plakat?

  Nie tylko. Po przełomie roku 1989 Polacy uznali, że sztuka jest od tego, by życie uprzyjemniać. Wyjście do kina, teatru czy na wystawę stało się elementem konsumpcji, a przecież nie po to idzie się do restauracji, żeby zamawiać danie, które staje w gardle. Ludzie sztuki też nie potrafili zresztą znaleźć przekonującego powodu, by naprawdę zaangażować swego odbiorcę w pokazywany przez siebie problem.

  Film Skolimowskiego i plakat galerii Abnormals jednak stanęły mi w gardle. Stąd już tylko krok do pytania w stronę rządzących: jak mogliście do tego dopuścić, że w moim kraju torturuje się ludzi?

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co możemy zrobić ?

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Z uwagą przeczytałem Pański tekst, a także materiał Agnieszki Gonczar.I tak sobie myślę,cóż my,zwykli obywatele możemy na to zaradzić ? Zarówno film Skolimowskiego, jak i ogromny plakat mają...rozwiń całość

  Z uwagą przeczytałem Pański tekst, a także materiał Agnieszki Gonczar.I tak sobie myślę,cóż my,zwykli obywatele możemy na to zaradzić ? Zarówno film Skolimowskiego, jak i ogromny plakat mają "zwrócić uwagę na problem tajnych więzień w Polsce".Ale czyją uwagę ? Zwyczjni ludzie są dostatecznie przerażeni.Pozdraiam.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo