Poznań: Modlitwa za Akivę Egera i jego rodzinę. Zobacz film

  Poznań: Modlitwa za Akivę Egera i jego rodzinę. Zobacz film

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rabin Akiva Eger był jedną z najważniejszych postaci światowego życia żydowskiego XIX stulecia. Do jego myśli odwołują się do dziś Żydzi na całym świecie. Wczoraj minęła 173. rocznica jego śmierci. Z tej okazji przy jego poznańskim grobie na cmentarzu przy ulicy Głogowskiej za niego i jego rodzinę modlił się rabin dr Berysz Rosenberg z Zurichu, członek Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie.
  Towarzyszyli mu członkowie poznańskiej gminy żydowskiej z jej przewodniczącą Alicją Kobusową.
  - Jestem bardzo zajęty, bo w sobotę było święto Yom Kippur, czyli Dzień Pojednania, a jutro Szukot, czyli ŚwiętoGości. Poza tym, absorbuje mnie praca zawodowa, a jestem adwokatem. W poniedziałek musiałem być w Tel Avivie i pomyślałem, że z okazji rocznicy śmierci Akivy Egera warto w drodze powrotnej zajrzeć do Poznania - mówił wczoraj Berysz Rosenberg.

  Jak podkreśla, Akiva Eger był rabinem, na którego komentarzach opiera się dziś każdy, kto korzysta z Talmudu. Zajmował się nie tylko sprawami religijnymi, ale budował też szpitale.

  - Wiem, że on Poznaniowi błogosławi, a ludzie wiedzą też, że cmentarz, na którym spoczywa Akiva Eger i jego rodzina rozciągał się na znacznym obszarze Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spoczywa tu też inny ważny rabin Mordechaj Jaffe - powiedział Berysz Rosenberg.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo