Poznań: Będziemy musieli mocno zacisnąć pasa

  Poznań: Będziemy musieli mocno zacisnąć pasa

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przebudowa ronda Kaponiera należy do najważniejszych inwestycji, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta

  Przebudowa ronda Kaponiera należy do najważniejszych inwestycji, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta ©wizualizacja BTE projekt

  Do 15 listopada prezydent Ryszard Grobelny musi złożyć do biura Rady Miasta projekt budżetu na przyszły rok. Jak zapewnia, terminu dotrzyma. Później rozpocznie się wyścig z czasem, ponieważ radni mają go obowiązek przyjąć do 31 stycznia 2011 r. Pytanie czy zdążą się z nim dobrze zapoznać, czy też tylko pobieżnie i będą głosować w ciemno?
  Przebudowa ronda Kaponiera należy do najważniejszych inwestycji, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta

  Przebudowa ronda Kaponiera należy do najważniejszych inwestycji, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta ©wizualizacja BTE projekt

  Obecna rada przestanie funkcjonować, a nowa dopiero będzie musiała się ukonstytuować po wyborach. Radni nowej kadencji muszą złożyć ślubowanie, zdecydować, w której komisji chcą pracować. Wybrać przewodniczących tych komisji. A później ostro wziąć się do rozgryzania budżetu. Dla niewtajemniczonych może być to droga przez mękę. Na tym jednak nie koniec. Równie skomplikowanym i obszernym dokumentem, przez który radni muszą przebrnąć, będzie wieloletnia prognoza finansowa.

  Zdaniem prezydenta Grobelnego, budżet na 2011 r. będzie trudny między innymi ze względu na nową ustawę o finansach publicznych.

  - Nowe będą zasady podatkowe - mówi prezydent Poznania. - Nowe zasady finansowania. Wydatki bieżące nie mogą być większe od dochodów bieżących.

  Przede wszystkim jednak trzeba będzie zaciskać pasa i szukać oszczędności. Urzędnicy powinni liczyć się z ograniczaniem funduszu płac. - Raczej nie będzie zwolnień - przewiduje Ryszard Grobelny. - Ale podwyżek też nie będzie poza oświatą, ale tutaj nie miasto decyduje.

  Nie należy też liczyć, że pojawią się nowe zadania inwestycyjne.
  - Będziemy realizować te przedsięwzięcia, które znajdują się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym oraz inwestycje, które są zaawansowane lub na ich wykonanie zostały podpisane umowy - twierdzi Grobelny.

  Niezagrożone są również projekty dofinansowywane z funduszy unijnych i te, które muszą powstać na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

  Poznań nie może i nie zrezygnuje z wydłużenia trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego. Rozpocznie się przebudowa ronda Kaponiera oraz ulic Węgorka i Ptasiej. Kontynuowana będzie przebudowa wiaduktu Antoninek czy Bułgarskiej.

  Już przygotowując budżet na ten rok prezydent Grobelny zapowiadał, że w 2011 miasto osiągnie maksymalne zadłużenie. Należy zatem się spodziewać, że szukanie oszczędności przez miasto odczujemy wszyscy. Przejawi się to nie tylko w niższej liczbie inwestycji. Łatanie dziur w budżecie może wiązać się, jak w poprzednich latach, z wyższymi podatkami i opłatami lokalnymi.

  Zmiany w tegorocznym budżecie

  Wczoraj Rada Miasta przyjęła zmiany w budżecie na 2010 r.
  Dodatkowe pieniądze przekazano na utworzenie 14 etatów w żłobkach. 600 tys. zł otrzyma Ogród Zoologiczny na bieżącą działalność, który odnotował niższe od spodziewanych dochody. 400 tys. zostanie przeznaczonych na modernizację Domu Dziecka nr 3. Łącznie prace będą kosztować ok. miliona zł. Więcej pieniędzy otrzyma Zarząd Transportu Miejskiego na remonty torowisk (1,2 mln zł). 30 mln zł postanowiono dodatkowo przeznaczyć na przebudowę ulicy Bukowskiej oraz 1,7 mln zł na dodatki mieszkaniowe.
  W przypadku niektórych inwestycji przesunięto pieniądze na przyszły rok. Dotyczy to przebudowy wiaduktu Antoninek (6 mln zł), przebudowy Nowych Zawad (także 6 mln) czy przebudowy Bułgarskiej (10 mln).

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obciach na Euro2012

  y0!™ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  I cóż z tego, że mamy piękny stadion, że wyremontowane będą ulice go okalające, skoro gości na Euro 2012 może przywitać widok i smród szambowozu - bo na ulicach w okolicy stadionu niema i nie...rozwiń całość

  I cóż z tego, że mamy piękny stadion, że wyremontowane będą ulice go okalające, skoro gości na Euro 2012 może przywitać widok i smród szambowozu - bo na ulicach w okolicy stadionu niema i nie będzie kanalizacji..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  600 tys. zł otrzyma Ogród Zoologiczny na bieżącą działalność, który odnotował niższe od spodziewany

  Binio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To jakieś kpiny. Ja też osiągam dochody znacznie niższe od spodziewanych i miasto mi pomoże? A co ZOO zrobiło aby się promować chociażby. Kto pamięta o nowych słoniach. Po co się wysilać miasto ma...rozwiń całość

  To jakieś kpiny. Ja też osiągam dochody znacznie niższe od spodziewanych i miasto mi pomoże? A co ZOO zrobiło aby się promować chociażby. Kto pamięta o nowych słoniach. Po co się wysilać miasto ma stadion to i na ZOO da lekką ręką 600 tyś. ekstra. A co!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo