Cegielski sprzedaje fabrykę i grunty

  Cegielski sprzedaje fabrykę i grunty

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób

  Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób ©Romulad Królak

  115 milionów złotych ma nadzieję otrzymać HCP za wystawioną na sprzedaż swoją spółkę córkę - Fabrykę Silników Agergatowych. To już ostatnia, poza główną spółką, która została z giganta, którym było ongiś HCP. Jeszcze dwa lata temu firma zatrudniała ponad 2200 osób. Dziś jest ich 1470 (oprócz rzeszy zwolnionych, ubyła załoga sprzedanej na początku roku Fabryki Pojazdów Szynowych). Po sprzedaży FSA załoga grupy HCP skurczy się o kolejne 200 osób.
  Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób

  Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób ©Romulad Królak

  - Cóż, taki jest koszt restrukturyzacji - komentuje Jarosław Lazurko, prezes HCP. - Jednak sprzedaż FSA jest korzystna dla wszystkich.

  Tym bardziej że spółka jest dochodowa, a za prywatyzacją opowiedziała się załoga, mając do wyboru to lub włączenie fabryki w struktury borykającej się z kłopotami głównej spółki. Jeszcze do końca października potencjalni chętni mogą oglądać FSA i zapoznawać się z jej sytuacją.
  Do 5 listopada chętni do kupienia fabryki muszą wpłacić wadium, 15 listopada zostanie rozstrzygnięty przetarg. Dwa tygodnie później na rachunek powierniczy musi trafić cała zapłata od zwycięzcy. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody UOKiK-u (w przypadku, gdyby inwestor był firmą spoza Unii Europejskiej będzie konieczna także zgoda MSWiA), oraz po wniesieniu przez HCP do FSA aportem majątku, który fabryka dzierżawi od głównej spółki. Cały proces powinien zakończyć się w styczniu przyszłego roku. O ile oczywiście będą chętni. Z tym jednak, jak twierdzi Jarosław Lazurko, nie powinno być problemu. - Dotąd przyglądało się spółce dziewięć firm - mówi. - Wszystko wskazuje na to, że do dalszych etapów przystąpi pięć lub cztery.

  Co to oznacza dla załogi? Nikt nie obawia się zwolnień, bo FSA ma zamówienia, a nowy właściciel może sprawić, że ich przybędzie. Restrukturyzacja, o ile nastąpi, nie powinna być bolesna.

  115 milionów złotych, które po sprzedaży FSA wpłynie na konto HCP pozwoli firmie pozbyć się starych długów. Na ten cel zostanie przeznaczonych prawdopodobnie około 15 milionów złotych. Pozostałe pieniądze firma zamierza zainwestować w nowe projekty, przede wszystkim energetyczne, ale także związane z budową biogazowni. Dodatkowym wsparciem mogłyby być pieniądze uzyskane ze sprzedaży gruntów. Ponownie trafiła na rynek działka przy ul. Rolnej, o powierzchni 2,8 ha. Tym razem jej cena wynosi 29,9 miliona zł.

  Na sprzedaż zostanie wystawiona także część gruntów, które HCP ma w Wągrowcu. Aby nie czekać na rozstrzygnięcie w sprawie roszczeń spadkobierców części gruntu, którzy zgłosili się w zeszłym roku, HCP podzieli teren na dwie działki. Jedną, wolną od roszczeń wystawi na sprzedaż.

  FSA z plamą na wizerunku

  Od niemal roku trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie kupowania przez FSA zamówień.
  Prokurator postawił członkom zarządu zarzuty, jednak akt oskarżenia jeszcze nie trafił do sądu. Ujawnienie tych informacji (pisaliśmy o tym 6 września) nie stworzyło sprzyjającej atmosfery do poszukiwania inwestora. Przesunięcie terminu przetargu do czasu wyjaśnienia sprawy nie wchodziło jednak w grę ze względu na harmonogram restrukturyzacji HCP.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lazurko

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 34

  Lazurko, Lazurko...FPS też miało być sprzedane z wielką pompą i jak to ostatecznie wyszło każdy wie. Lazurko, Lazurko...ty już miałeś mieć kontrakty z Bangladeszu, Brazyli, Armenii i tylko Duch...rozwiń całość

  Lazurko, Lazurko...FPS też miało być sprzedane z wielką pompą i jak to ostatecznie wyszło każdy wie. Lazurko, Lazurko...ty już miałeś mieć kontrakty z Bangladeszu, Brazyli, Armenii i tylko Duch Święty może widzieć jeszcze skąd...Lazurko, Lazurko..."9 firm się przyglądało, dalej przejdzie 4 lub 5" a ja mówię, że jeśli na końcu pozostaną 2 które będą chciały dać po 115 mln to będzie WIELKI sukces...Dobre pytanie Lazurko, Lazurko ktoś zadał pod spodem ja rozwinę. Po co sprzedawać firmę, której TOP MENAGER wydał niezłą forsę na zamówienia, no to się kupy nie trzyma!!...Do dziennikarzy 1. Nie mylcie proszę PRZYCHODU z ZYSKIEM, bo przychody to można mieć i w miliardach...a firma i tak na MINUSIE bo są jeszcze wydatki (różnica tych obu to ZYSK i o tym się pisać powinno)!! Skoro "kupili" te zamówienia (tu zauważę fakt, że taki sposób zarządzania to małpa by umiała prowadzić, po co w takim razie płacić zarządowi), to dlaczego tych zamówień jest coraz mniej?? Duńczyk oszukał? Dostał za mało?? Oby moje wątliwości nigdy się nie sprawdziły, a pytania doczekały senownych wyjaśnień.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na miejscu nowego właścicela

  avk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 25

  wszystkich bym wypierdo*lił i zatrudnił młodych energicznych ludzi, a nie trzymał emerytów którym sie nie chce robić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FSA jedna wielka plama wstydu HCP

  cegielszczak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 33

  FSA jedna wielka plama wstydu HCP

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matoł odchodzi na tarczy

  dp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

  tacy ludzie niestety tak kończą, bez twarzy i kultury...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ceglorz w rozsypce

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 16

  a może by tak powtórzyć 1956r, co siły nie macie,a co na to solidaruchy które obiecały że jak obalicie wredna komunę to bedziecie żyć godnie i dostatnio,ale was wydymali od tyłu i bez mydła ha,ha,ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZY PREZES JEST SABOTAŻYSTĄ?

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

  FSA to zakład podtrzymujący calego Ceglorza!
  To już po prostu zdrada albo głupota!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo