Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cegielski sprzedaje fabrykę i grunty

Monika Kaczyńska
Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób
Po sprzedaży FSA załoga „Cegielskiego” skurczy się o kolejne 200 osób Romulad Królak
115 milionów złotych ma nadzieję otrzymać HCP za wystawioną na sprzedaż swoją spółkę córkę - Fabrykę Silników Agergatowych. To już ostatnia, poza główną spółką, która została z giganta, którym było ongiś HCP. Jeszcze dwa lata temu firma zatrudniała ponad 2200 osób. Dziś jest ich 1470 (oprócz rzeszy zwolnionych, ubyła załoga sprzedanej na początku roku Fabryki Pojazdów Szynowych). Po sprzedaży FSA załoga grupy HCP skurczy się o kolejne 200 osób.

- Cóż, taki jest koszt restrukturyzacji - komentuje Jarosław Lazurko, prezes HCP. - Jednak sprzedaż FSA jest korzystna dla wszystkich.

Tym bardziej że spółka jest dochodowa, a za prywatyzacją opowiedziała się załoga, mając do wyboru to lub włączenie fabryki w struktury borykającej się z kłopotami głównej spółki. Jeszcze do końca października potencjalni chętni mogą oglądać FSA i zapoznawać się z jej sytuacją. Do 5 listopada chętni do kupienia fabryki muszą wpłacić wadium, 15 listopada zostanie rozstrzygnięty przetarg. Dwa tygodnie później na rachunek powierniczy musi trafić cała zapłata od zwycięzcy. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody UOKiK-u (w przypadku, gdyby inwestor był firmą spoza Unii Europejskiej będzie konieczna także zgoda MSWiA), oraz po wniesieniu przez HCP do FSA aportem majątku, który fabryka dzierżawi od głównej spółki. Cały proces powinien zakończyć się w styczniu przyszłego roku. O ile oczywiście będą chętni. Z tym jednak, jak twierdzi Jarosław Lazurko, nie powinno być problemu. - Dotąd przyglądało się spółce dziewięć firm - mówi. - Wszystko wskazuje na to, że do dalszych etapów przystąpi pięć lub cztery.

Co to oznacza dla załogi? Nikt nie obawia się zwolnień, bo FSA ma zamówienia, a nowy właściciel może sprawić, że ich przybędzie. Restrukturyzacja, o ile nastąpi, nie powinna być bolesna.

115 milionów złotych, które po sprzedaży FSA wpłynie na konto HCP pozwoli firmie pozbyć się starych długów. Na ten cel zostanie przeznaczonych prawdopodobnie około 15 milionów złotych. Pozostałe pieniądze firma zamierza zainwestować w nowe projekty, przede wszystkim energetyczne, ale także związane z budową biogazowni. Dodatkowym wsparciem mogłyby być pieniądze uzyskane ze sprzedaży gruntów. Ponownie trafiła na rynek działka przy ul. Rolnej, o powierzchni 2,8 ha. Tym razem jej cena wynosi 29,9 miliona zł.

Na sprzedaż zostanie wystawiona także część gruntów, które HCP ma w Wągrowcu. Aby nie czekać na rozstrzygnięcie w sprawie roszczeń spadkobierców części gruntu, którzy zgłosili się w zeszłym roku, HCP podzieli teren na dwie działki. Jedną, wolną od roszczeń wystawi na sprzedaż.

FSA z plamą na wizerunku

Od niemal roku trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie kupowania przez FSA zamówień.
Prokurator postawił członkom zarządu zarzuty, jednak akt oskarżenia jeszcze nie trafił do sądu. Ujawnienie tych informacji (pisaliśmy o tym 6 września) nie stworzyło sprzyjającej atmosfery do poszukiwania inwestora. Przesunięcie terminu przetargu do czasu wyjaśnienia sprawy nie wchodziło jednak w grę ze względu na harmonogram restrukturyzacji HCP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski