Menu Region

Owińska: Niewidomi usłyszą niemal każdy dźwięk

Owińska: Niewidomi usłyszą niemal każdy dźwięk

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Robert Domżał

Prześlij Drukuj
Nie wyjeżdżając z Owińsk, dzieci z tamtejszego Ośrodka dla Niewidomych i Niedowidzących mogą usłyszeć niemal każdy dźwięk - od szumu pędzącego warszawskiego metra po dźwięk wawelskich dzwonów. Jest to możliwe dzięki oddanemu wczoraj do użytku Laboratorium Tyfloakustycznemu. To pierwszy tego typu obiekt w kraju.

W odpowiednio wygłuszonej sali ośrodka dzieci będą mogły odsłuchiwać dźwięki. Tych zaś w tamtejszej bibliotece jest kilkadziesiąt tysięcy. Nagrywane są specjalnymi mikrofonami w konkretnych miejscach, tak by niewidomy mógł później je zidentyfikować. Taka symulacja pozwoli nauczycielowi orientacji przestrzennej na przeprowadzenie szeregu lekcji w komfortowych warunkach, bez czasochłonnego przedostawania się do Poznania.
Przyspieszy to podopiecznym ośrodka nabycie umiejętności samodzielnego i bezpiecznego przemieszczania się w każdych warunkach.

- W zajęciach w laboratorium będzie uczestniczyło jednocześnie kilkoro dzieci, co umożliwia wprowadzenie do nauki gier i zabaw. To forma zajęć szczególnie preferowana z małymi dziećmi - tłumaczy Maria Tomaszewska, dyrektor Ośrodka dla Dzieci Niewidomych.

Pracownia powstała dzięki współpracy ośrodka ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską.

- Z Instytutem Akustyki UAM współpracujemy przy tworzeniu Parku Orientacji Przestrzennej. Chcemy przygotować nową metodę orientacji w przestrzeni. Mikrofony, komputery oraz głośniki zakupione zostały z grantu, pozyskanego przez Instytut Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

We wczorajszym otwarciu uczestniczyli goście z Hanoweru, którzy z podziwem wyrażali się o pracowni.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się