Poznań: Park Rataje trafi do prokuratury?

  Poznań: Park Rataje trafi do prokuratury?

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Być może sprawą parku na Ratajach zajmie się prokuratura. Komisja rewizyjna po czterech latach kontroli dokumentów związanych z tą sprawą rozważa możliwość złożenia doniesienia na władze miasta. Z raportu końcowego, przygotowanego przez radnych, wynika, że mogło dojść do naruszenia interesu publicznego.
  Radni z komisji rewizyjnej dyskutowali wczoraj o sprawozdaniu pokontrolnym. Dokument liczy 27 stron. Czasu mieli niewiele, by się z nim zapoznać. Dlatego postanowiono, że swoje uwagi zgłoszą za dwa tygodnie. Wtedy też odbędzie się głosowanie nad raportem. Zawiera on cztery główne wnioski odnoszące się do lat 1994-2010.

  - W pierwszym z nich pada stwierdzenie, że wcześniej zarząd miasta, a później prezydent nie podejmowali żadnych działań zmierzających do realizacji parku, mimo że obligowały ich do tego dokumenty Rady Miasta - mówi radny PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący komisji. - Przeciwnie dążyli do zabudowy terenu. Drugi wniosek dotyczy lekceważenia uchwał rady w tym zakresie.

  Radny Szynkowski wskazuje, że obowiązki związane z planowaniem przestrzennym są jasno określone przez prawo: kierunki zagospodarowania wytycza rada, realizuje je prezydent. - Zwracamy również uwagę na wadliwość postępowania urzędu przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy - dodaje Szynkowski. - Wszystkie decyzje, poza jedną, zostały zakwestionowane przez sądy.

  Ponadto w sprawozdaniu podkreślono, że poznańskie władze nie dochowały równowagi między interesem indywidualnym - inwestora, a publicznym. Niektórzy uważają, że warunki zabudowy powinno się konsultować z mieszkańcami.

  Marek Sternalski, radny PO przyznaje, że było sporo zaniedbań, jednak będzie przeciwko przyjęciu raportu w tej formie. Jego zdaniem nie ma podstaw, by sprawę kierować do prokuratury. - Głosowałem za parkiem, ale w postępowaniu urzędników nie można dopatrzyć się przestępstwa - uważa Sternalski. - Pomysł z prokuraturą to billboard wyborczy przewodniczącego komisji, który rozpoczął kampanię.

  Adam Pawlik, przewodniczący Rady Osiedla Zielone Rataje twierdzi, że prezydent utrudniał komisji dostęp do materiałów źródłowych i dodaje: - Większość dokumentów radni dostali od samorządów z Rataj.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo