Teologiczna wersja sensu i bezsensu istnienia

  Teologiczna wersja sensu i bezsensu istnienia

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Około dwustu teologów gościło wczoraj w auli UAM

  Około dwustu teologów gościło wczoraj w auli UAM ©Waldemar Wylegalski

  "Między sensem a bezsensem ludzkiego istnienia" - to temat rozpoczętej wczoraj VIII Konferencji Teologów Polskich pod auspicjami Konferencji Episkopatu Polski. Jest to pierwsze tej rangi sympozjum naukowe w Poznaniu, dodatkowo pierwszy raz odbywające się na uczelni świeckiej. Potrwa do środy.
  Około dwustu teologów gościło wczoraj w auli UAM

  Około dwustu teologów gościło wczoraj w auli UAM ©Waldemar Wylegalski

  Kongres rozpoczęła wczoraj msza święta pod przewodnictwem przewodniczącego Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika. Msze w kolejne dni kongresowe sprawować będą najwyżsi polscy hierarchowie Kościoła, m.in. kardynał Józef Glemp. W ostatni dzień kongresu przemówienie wygłosi obecny prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

  Poznań stał się na czas trwania konferencji stolicą polskiej teologii. Zjechało tu ponad dwustu gości z wszystkich wydziałów teologicznych w kraju. Wśród nich są także wybitni teolodzy z Niemiec, biskup prof. Gerhard Mueller oraz jezuita, prof. Hans Wandelfels.

  Na otwarciu kongresu obecny był również nowy nuncjusz apostolski w naszym kraju abp Celestino Migliore. Było to jedno z jego pierwszych publicznych wystąpień. Ubolewał w nim, że religia przestała być najważniejszą instancją wżyciu społeczeństw. - Doświadczenie wiary nie jest już czymś oczywistym, ale staje się jedną z wielu opcji- mówił. Zapowiedział także, że już niedługo ogłosi cele, z jakimi poprowadzi swoją nuncjaturę.

  - Niewątpliwie będę zmuszony także zabrać głos w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim, na razie jest jednak na to za wcześnie - stwierdził.

  - Chrześcijaństwo ma być obecne w sferze publicznej. Religia nie jest prywatną sprawą człowieka i nie powinna do tej sfery przejść - podkreślał natomiast kilkakrotnie niemiecki teolog, biskup prof. Gerhard Mueller. W podobnym duchu wypowiadał się metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
  - Kongres ma przede wszystkim na celu zaprezentowanie najnowszych kierunków badawczych w teologii polskiej, ale także, co ważniejsze, ma zaproponować człowiekowi pełną i przekonującą wizję świata - twierdzi rzecznik kongresu ks. Maciej Szczepaniak.

  - Poznań ma piękną tradycję spotkań modlitewnych, a teraz też okazję do spotkania na poziomie intelektualnym- mówił wczoraj metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Bardzo wartościowe jest także to, że możemy o Bogu dyskutować w murach świeckiej uczelni - dodał.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo