Zrób sobie dziecko przed trzydziestką

  Zrób sobie dziecko przed trzydziestką

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Współczesne kobiety coraz bardziej odsuwają w czasie podjęcie decyzji i zajściu w pierwszą ciążę

  Współczesne kobiety coraz bardziej odsuwają w czasie podjęcie decyzji i zajściu w pierwszą ciążę ©PIOTR KROL/POLSKAPRESSE

  Ukrainkom się spieszy. Pierwsze dziecko chciałyby urodzić w wieku 23 lat. Greczynki natomiast odłożyłyby ten moment prawie do trzydziestki. O modzie na babyplanowanie i preferencjach Europejek pisze Marta Żbikowska
  Współczesne kobiety coraz bardziej odsuwają w czasie podjęcie decyzji i zajściu w pierwszą ciążę

  Współczesne kobiety coraz bardziej odsuwają w czasie podjęcie decyzji i zajściu w pierwszą ciążę ©PIOTR KROL/POLSKAPRESSE

  Na Zachodzie Europy późne macierzyństwo jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Prym w odkładaniu momentu urodzenia pierwszego dziecka wiodą Francuzki. Według 49 procent Europejek badanych przez instytut badawczy GFK (na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma) najlepszy wiek na zostanie matką po raz pierwszy to 25-29 lat. 33 procent ankietowanych uważa, że pierwsze dziecko najlepiej urodzić między 20. a 24. rokiem życia. Tylko 16 proc. uważa, że najbardziej odpowiedni wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 30-39 lat.

  Odpowiedzi ankietowanych kobiet różniły się w zależności od kraju, z którego pochodziły respondentki. O ile Ukrainki najchętniej rodziłyby dzieci w wieku 23 lat, to mieszkanki Grecji, Hiszpanii i Niemiec chciałyby odłożyć ten moment do 28. roku życia.

  Choć większość Polek uważa, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 25-29 lat, okazuje się, że są to tylko deklaracje. W rzeczywistości z roku na rok Polki dzieci rodzą coraz później. Przyczyn takich decyzji jest wiele.

  - Na Zachodzie późne macierzyństwo jest zjawiskiem dość powszechnym. Polki przejmują wiele zachodnich wzorców. Dotyczy to również decyzji o urodzeniu dziecka. Nie można jednak tej granicy przesuwać aż do 40. roku życia, jak robią to Francuzki. Trudności z zajściem w ciążę mogą wtedy stać się barierą nie do pokonania - uważa profesor Romuald Dębski, ginekolog. - W Polsce nie traktuje się niepłodności jak choroby. Młoda kobieta, u której już w wieku 25-27 lat lekarz rozpoznał niepłodność i uznał, że jedyną szansą na ciążę jest sztuczne zapłodnienie, zwykle nie ma pieniędzy na leczenie. Niepłodne małżeństwa oszczędzają więc przez parę lat, żeby zebrać odpowiednią sumę, a czas płynie i działa na ich niekorzyść.

  Trudności z zajściem w ciążę, choć dotyczą co piątej pary w Polsce, nie są jedyną przyczyną przesuwania się wieku urodzenia pierwszego dziecka. Kolejną sprawą jest dostępność antykoncepcji, która sprawiła, że decyzję o posiadaniu dziecka można odkładać w nieskończoność bez ryzyka "wpadki".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo